Kadın Çiftçilere Hibe Veriliyor! İlk Başvurular Başladı!

Kadın Çiftçilere Hibe Veriliyor! İlk Başvurular Başladı!

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Lisanslı Depo desteği özelinde 16,4 milyon lira destek ödemesinin bugün yapılacağını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Lisanslı Depo desteği özelinde 16,4 milyon lira destek ödemesinin bugün yapılacağını açıkladı. Gençlere ve kadın çiftçilere olumlu ayrımcılık yapmaya devam ettiklerini söyleyen Bakan Pakdemirli, şöyle devam etti: "Özellikle genç (18-40 yaş) ve kadın çiftçilerimize 2021- 2025 sürecinde bitkisel ve hayvansal malların işlenmesi (meyve ve sebzelerin kurutulması, konserve, reçel, erişte vb.), paketlenmesi uygulamalarının yüzde 50 hibe yardımı vereceğiz. Genç ve kadın olma durumu, kırsalda yaşamını sürdürüyor olması ve birincil tarım ürünlerini işleyecek küçük ölçekli tesis kurmak istemeleri yeterli olacaktır."

KADIN ÇİFTÇİYE HİBE YARDIMI

Kadın çiftçiler yardım etmek sebebiyle birtakım kurumlar ve kuruluşlar tarafından yardım programları sunulmakta ve uygulanmaktadır. Çiftçilikte ulaşmak isteyen kadınlar sunulan bu tarz hibe, teşvik programları, faizsiz kredi nitelikleri gibi yardımlardan yararlanarak çiftçilik alanında faaliyet yürütmeye başlamaktadır. Söz konusu olan bu yardımların başvuru süreleri, koşulları ve başvuru biçimleri de başvurunun yapıldığı yardım biçimine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu yardım biçimlerinden herhangi biri sizin için uygun değil ise diğer yardım biçimlerini araştırmanız gerekmektedir. Bu hususta işinize yarayacak ve sizi ilgilendiren kadın çiftçi yardım projelerini inceleyebilir ve hangisine başvuracağınıza karar verme şansınız var.

KOSGEB KADIN ÇİFTÇİ KREDİ

KOSGEB tarafınca kadın çiftçilere yardım kredisi sağlanmaktadır. Bu noktada kendisinin yeni bir iş sahası yapmak ve çiftçilik alanında faaliyet yaşatmak isteyen kadınlar da söz konusu olan bu krediden yararlanabilir. Hatta kadınların KOSGEB tarafınca sunulan yardımlar yaptığı başvurular erkekler nazaran daha yüksek yüzdede olumlu olarak bitmektedir. KOSGEB her ne kadar canlı hayvan alımı için yardım sağlamıyor olsa da kadın çiftçiler için mallarının paketlenmesi, satışa sunulma evresi, makine ve teçhizat ihtiyacı, gerekli araç temini gibi konular için %70 onun da bir yardım sağlamaktadır.

GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİ


Genç Çiftçi Projesi özelinde 30.000 TL üst limiti ne kadar hibe yardımı sunulmaktadır. Bu hususta seracılık, mantar üretimi, küçükbaş ve büyükbaş hayvan üreticiliği, ipek böceği yetiştiriciliği, arıcılık ve fide üreticiliği gibi alanlarda faaliyet yürütecek olan kadınlar söz konusu olan bu hibe yardımından yararlanabilmektedir. Yukarıda yer alan bu alanlarda faaliyet yürütmek isteyen ya da zaten bu alanlarda faaliyet yürüten kadınlar Genç Çiftçi Projesi’ne müracaat edebilir ve söz konusu olan bu destekten yararlanabilir.

BU PROJE İÇİN ARANAN ŞARTLAR
  • Kadın çiftçinin okuma ve yazma bilmesi gerekmektedir,
  • En az 1 senedir bu alanda faaliyet göstermesi gerekmektedir,
  • Proje özelinde verilecek olan kursa katılma konusunda bir engelin olmaması,
  • ÇKS kaydı bulunması,
  • Kadın çiftçinin Ziraat Kooperatifi veya oda üyeliğinin olması,
  • 18 yaşını bitirmiş olması,
  • 41 yaşını bitirmemiş olması,
  • Sermaye bakım yatırı %25’lik bir yüzdede yatırım imkânı olması,
Başvuru yaptığı il bölgesi içerisindeki kırsal alanda yaşamını yürütüyor olması ve tarım faaliyetlerini de söz konusu olan bu kırsal alanda yürütebiliyor olması.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI YARDIMI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca sürdürülen bazı projeler (GAP, KOP, DOKAP) özelinde kadın çiftçilere hibe yardımı sunulmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvuru ederek müracaatınızı tamamlayabilir ve bu yardımdan yararlanabilirsiniz. Bu yardım özelinde kadın çiftçilere ahır yapımı konusunda %50 yüzdesinde bir hibe sağlanmaktadır. Aynı anda damızlık boğa, teke ve koç satın alın uygulamalarında kadın çiftçilere verilen hibe yardımı oranı ise %80’dir.

TARIMSAL GÖSTERİM UYGULAMASI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca yürütülen bu proje ile kırsal alanda yaşamlarını geçindiren kadınlara eğitim özelinde ve ekonomik faaliyetler bakımınca daha güçlü bir konuma yükselmeleri için birtakım yardımlar sağlanmaktadır. Bu proje 2000 senesinden beri yürürlüktedir. Aynı anda Kalkınma Bakanlığı da bu projeyi uzun süredir yardım etmeye devam etmektedir.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER