JP Morgan Gemisinde 20 Ton Kokain Bulundu!

JP Morgan Gemisinde 20 Ton Kokain Bulundu!
YAYIN TARİHİ: 7.03.2020 01:21:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

JP Morgan'a ait bir gemide 20 ton kokain yakalandı! ABD Sınır koruma ve Gümrük muhafaza ekiplerince Philadelphia limanında yakalanan gemide 20 ton kokain bulundu! MSC Gayane isimli gemideki aramada bulunan 20 tonluk kokainin ardından J.P Morgan'dan açıklama bekleniyor.

ABD yetkilileri, gümrük makamlarının gemide 20 ton kokain bulmasından üç hafta sonra İsviçre merkezli Mediterranean Shipping Co. tarafından işletilen büyük bir konteyner gemisini ele geçirdi.

ABD Başsavcısı William McSwain yaptığı açıklamada, J.P. Morgan Asset Management'a ait olan ve dünyanın en büyük ikinci konteyner gemisi işletmecisi olan MSC'ye kiralanan MSC Gayane, "olası cezai işlemlere tabi" dedi.

2018 yılında inşa edilen gemi yaklaşık 10.000 konteyner kapasitesine sahip ve yaklaşık 90 milyon dolar değerinde. Philadelphia limanının yakınındaki Delaware Nehri'ne demirlenen J.P Morgan gemisi uzun süre orada kalacak.

McSwain, “Bu büyük masif geminin ele geçirilmesi, karmaşık ve eşi görülmemiş bir durumdur - ancak buradaki koşullar da benzeri görülmediğinden uygundur.” Dedi. “Bir gemi Philadelphia sularına bu kadar aşırı miktarda ölümcül ilaç getirdiğinde, ofisim bölgemizi ve ülkemizi korumak için tüm taraflara karşı mümkün olan en ağır sonuçları izleyecektir.”

Gayane, 17 Haziran’da ABD’de Gümrük ve Sınır Koruma ajanları tarafından baskın yaptı ve sokaklarda yaklaşık 20 ton kokain bulunduğunu ve bunun yanında bir konteynırda 1.3 milyar dolar bulunduğunu bildirdi. Gemi Bahamalar'daki Freeport'tan yola çıkmıştı ve bundan önce Şili'deki yolculuğuna başladıktan sonra Panama ve Peru'yu çağırdı. ABD'nin durmasından sonra Avrupa'ya doğru yola çıkacaktı.

Bir MSC sözcüsü yaptığı açıklamada, "MSC, ABD'deki hükümet yetkililerine proaktif çalışmaları için minnettar olmaya devam ediyor ve yetkilileriyle uzun süredir devam eden iyi bir sicil kaydına dayanarak devam eden desteğini sundu." Dedi. “MSC, yetkililere gerektiği gibi yardım ediyor ve işbirliği yapıyor ve şirket herhangi bir soruşturmanın hedefi değil.”


Sırbistan ve Samoa'dan sekiz mürettebat üyesi tutuklandı ve davaya katılanların birçoğunun suçlandığı bildirildi. Geminin ikinci subayının ve bir diğer ekip üyesinin kokainin gemiye getirilmesine yardım etmekle suçlandıklarını söylediler.

Gayane, bu yıl Philadelphia'da uyuşturucu hareketi yüzünden baskın yapan ikinci MSC gemisi oldu. Mart ayında, federal ajanlar, Gayane'e benzer büyüklükte bir gemi olan MSC Desiree'de yaklaşık 1.200 kilo kokain keşfetti.

Yetkililer, gümrük ajanlarının Şubat ayında Newark Limanı'na girerken MSC Carlotta'nın bir başka MSC gemisinde 1.6 ton kokain ele geçirdiğini söyledi.

İki olaydan sonra, gümrük teşkilatı geçici olarak MSC’nin Gümrük Ticaret Ortaklığı sertifikasını askıya aldı, bu da astarın artık “düşük riskli” sayılmadığı ve kargonun daha fazla incelemeye tabi olduğu anlamına geliyor.

MSC, nakliye müşterilerinin, Gayane'nin süspansiyonundan ve kargodan diğer gemilere aktarılmasından ve son kullanıcılara taşınmasından asgari düzeyde bir bozulma bekleyebileceklerini söyledi.

Gemi yöneticileri, deniz avukatları ve brokerları, davanın ölçeği ve yaşı için emsalsiz olduğunu söyledi.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR