İzmir’de Eşyasını Kaybeden Depremzedelere Yardım Yapılacak Mı?

İzmir’de Eşyasını Kaybeden Depremzedelere Yardım Yapılacak Mı?

İzmir’de yaşanan acı deprem sonrasında az çok kayıplarımız belli oldu. Şu an neredeyse 200 beden, cansız olarak bulundu. Kaybolan canların geri dönüşü yok ancak maddi kaybı olan vatandaşlarımızın bir şansı daha var.

İzmir’de yaşanan acı deprem sonrasında az çok kayıplarımız belli oldu. Şu an neredeyse 200 beden, cansız olarak bulundu. Kaybolan canların geri dönüşü yok ancak maddi kaybı olan vatandaşlarımızın bir şansı daha var. İzmir depreminde evi yıkılan, maddi kayıp gözetecek kadar can kaybı bulunmayan ya da ihtiyaç sahibi olan tüm vatandaşlarımızın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından alabileceği maddi yardımlar bulunuyor.

Özellikle konut kredileri için AFAD’a başvuru yapan vatandaşlarımızın AFAD tarafından aldıkları ilk cevaplar maddi yardımlar için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmaları oldu. Maddi kaybı olan kişilerin hemen başvuru yaparak alabilecekleri 30 bin TL’ye kadar maddi destek paketleri bulunuyor. Yapılacak olan yardımların tamamı devlet namı hesabından yapılacak olup yardımdan faydalanacak olan vatandaşımızın herhangi bir şekilde geri ödemesi gerekmeyecek. Bu nedenden ötürü maddi kaybı bulunan kişilerin başvuru yapmaları halinde 30 bin TL’ye varan maddi yardımdan faydalanabilmesi gerekiyor.

Bu yardım modeli daha önce ilk defa AFAD tarafından Elazığ depremzedeleri için yapıldı. Geçmiş dönemlerde depremzedeler için devlet ödenek çıkartıyor ve bu ödenek sadece bankalar aracılığı ile alınabiliyordu. Ancak artık depremzedeler için daha farklı deprem yardım programları geliştiriliyor.

Mağdur durumda olan kişilerin çok daha hızlı para yardımı alabilmeleri, yaralarını sarabilmeleri için bundan sonra yardım yapılacak olan kişiler AFAD ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından tespit edilecek. Tespit sonrasında ise bu yardımlar kişilerin namı hesabına Vakıflar tarafından yatırılacak.

Elazığ depreminde çok net bir şekilde gördüğümüz bu güzel örnek sayesinde kendi evini yapmak isteyenler, konut için faizsiz kredi yardımı almak isteyenler, eşyasını bulamadığı için maddi kaybını karşılamak isteyenler gibi çok çeşitli yardım bekleyen tüm vatandaşlarımız yardımlara hızlı bir şekilde ulaşmıştı.

Yapılan bu yardımların yukarıda bahsettiğimiz gibi herhangi bir şekilde geri ödemesi olmayacak. İzmir depreminde depremzede olmuş olan kişilerin bu yardımlardan faydalanabilmesi için ise mutlaka öncelikli olarak ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ya da direkt olarak AFAD’a başvuru yapmaları gerekmektedir. Konteyner yardımı, para yardımı, ev yapana yardım, işyeri yıkılana yardım, ahırı yıkılana yardım ve daha nice mağdur durumda olan vatandaşımıza acil yardımlar yapılacak.


NAKDİ YARDIM İÇİN NEREYE BAŞVURU YAPILACAK?

İzmir depreminde yaşanan acı olayın sonrasında nakdi yardıma başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımızın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına hızlı bir şekilde başvuru yapması gerekmektedir.

Elazığ depreminde gördüğümüz örnekteki gibi İzmir’de deprem sonrasında eşyalarını bulamayan vatandaşlarımıza 30 bin TL’ye kadar maddi yardım yapılacak. Bu yardımların tamamı devlete geri ödemesiz şekilde verilecek. Bu sayede vatandaşımızın maddi kayıp açısından yaraları sarılmış olacak.

NAKDİ YARDIM NE ZAMAN ÖDENİR?

Nakdi yardımların tam olarak ne zaman başlayacağı bilinmiyor. Bu konuda devlet tarafından ya da kurumları tarafından herhangi bir resmi açıklama gelmedi. İlçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına danışarak daha resmi bilgileri elde edebilirsiniz. Ancak şu an en yakınınızda bulunan AFAD ile iletişime geçerek ayrıntılı bilgiyi elde edebilirsiniz.

Konut kredisi yardımı, ev yapana yardım, nakit yardımı, konteyner yardımı gibi çok çeşitli yardım politikaları geliştiriliyor. Özellikle AFAD tarafında mağdur durumda olan vatandaşlarımızın her birine ayrı ayrı yardımlar yapılıyor. Mutlaka çevrenizde bulunan AFAD yetkilisi, çalışanı ile iletişime geçmeniz daha faydalı olacaktır.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR