İstifa Edenlere Müjde! Hükümetten Öyle Bir Açıklama Geldi Ki…

İstifa Edenlere Müjde! Hükümetten Öyle Bir Açıklama Geldi Ki…

İşsizlik maaşı genel olarak kendi isteği dışında işten çıkmış olan kişiler için sağlanabilmektedir. Fakat bazı durumlarda çalışanlar kendi istekleriyle işten ayrılabilmektedir.

İşsizlik maaşı genel olarak kendi isteği dışında işten çıkmış olan kişiler için sağlanabilmektedir. Fakat bazı durumlarda çalışanlar kendi istekleriyle işten ayrılabilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise İŞKUR tarafından işsizlik maaşı sağlanamamaktadır. İşsizlik maaşı sadece işveren tarafından işten çıkartılan kişiler için verilebilmektedir. Bunun haricinde hiçbir şekilde işsizlik maaşı alınamamaktadır. Sadece iş kazası geçirmiş ya da çeşitli nedenlerle hastalanmış ve iş görmez duruma gelmiş kişiler için devlet maaş desteği sağlanabilmektedir.

İşsizlik maaşı alabilmek için ise genel koşullardan söz edecek olursak ilk önce belirtildiği gibi iş veren tarafından ve kendi isteği olmadan işten ayrılanlar için maaş verilmektedir. Bunun yanında işten ayrılmadan önceki 120 gün içerisinde işsizlik sigortasının da ödenmiş olması gerekmektedir. Son 3 yıl içinde de en az 600 gün işsizlik sigorta primleri ödenmiş olması şartlar içerisinde yer almaktadır. Son olarak ise işten ayrılan kişinin 30 gün içinde herhangi bir İŞKUR merkezine giderek işsizlik maaşı başvurusu yapması gerekiyor. Bu başvuru belirtilen 30 gün içerisinde gerçekleşmez ise işsizlik maaşı alınamamaktadır.

KİMLER İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR?

İşsizlik maaşı alabilmek için çeşitli kriterlerin geçerli olması gerekmektedir. Bu kriterler olarak da iş veren tarafından çeşitli mobbing uygulamaları ve istismarlar söylenebilmektedir. Bunlar haricinde ise çeşitli iş haklarının sağlanmaması, tatil haklarının verilmemesi ve maaşın eksik yatması da işsizlik maaşı almak için yeterli olabilmektedir.

Çalışan kişinin istifaya zorlanması da bu kapsam içerisinde bulunmaktadır. İŞKUR bu gibi nedenlerden dolayı işten ayrılan kişilere işsizlik ödeneği sağlayarak iş bulasıya kadarki mağduriyetini gidermektedir. Böylelikle geçim sıkıntısı ya da maddi zorluklar yaşanmamaktadır.

İŞKUR İŞSİZLİK MAAŞI NE KADARDIR?

İŞKUR tarafından çeşitli nedenlerden dolayı işten çıkartılan işsizlere yardım kapsamında işsizlik maaşları bağlanmaktadır. Bu işsizlik maaşı ise çeşitli hesaplama yöntemleri sonrasında belirlenmektedir. Şöyle ki öncelikle ilgili başvuruyu yapan kişilerin son 3 yılda işsizlik sigortasını ödemiş olması gerekmektedir.


Bunun yanında işten ayrıldıktan sonra 30 gün içerisinde İŞKUR merkezine gelerek işsizlik maaşı için başvuru yapması da şart olmaktadır. Bütün bu şartları sağlayan kişiler işsizlik maaşı almaya hak kazanmaktadır.

İşsizlik maaşı miktarlarından söz edecek olursak işten ayrılmadan önceki son 4 ayın brüt maaş değerleri baz alınarak bir işsizlik maaşı tutarı hesaplanmaktadır. Bu hesaplama sonrasında ise brüt kazancın yüzde 40’ı işsizlik maaşı için kullanılmaktadır. Bunun yanında ise işsizlik maaşının asgari ücretin yüzde 80’ini geçemediğini de belirtmek gerekmektedir.

Örnek verilecek olursa da son 4 ay asgari ücret ile çalışan kişilerin aylık bin 168 TL işsizlik maaşı alacağını söyleyebiliriz. Son 4 ay 3 bin 500 TL ile çalışan kişiler de bin 389 TL  işsizlik maaşını almaya hak kazanmaktadır. Son olarak ise son 4 ayını 6 bin TL maaş ile geçiren kişiler de 2 bin 336 TL işsizlik maaşı alabilmektedir diyebiliriz.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İşsizlik maaşı başvurusu yapmak için öncelikle işten ayrılma nedeninin işsizlik maaşı için geçerli olup olmadığını teyit etmek gerekmektedir. Şöyle ki işsizlik maaşını almak isteyen kişilerin işten kendi istek ya da kusurları ile ayrılmış olmaması gerekiyor.

Bu kişiler işsizlik maaşı desteğinden hiçbir şekilde yararlanamamaktadır. Sadece iş veren tarafından işten çıkartılan kişiler işsizlik maaşını alabilmektedir. İşten kendi isteği ile ayrılan kişiler sadece kıdem tazminatı alabilmektedir. Bu ise farklı bir başvuru halinde alınabiliyor diyebiliriz.

İşsizlik maaşı başvurusu ise e-Devlet kapısından ya da İŞKUR şubelerinden yapılabilmektedir. Fakat yaşanılan bu pandemi süreçleri nedeniyle İnternet üzerinden başvuru yapmak daha sağlıklı olacaktır. Tamamen kolay birkaç başvuru adımı sonrasında işsizlik maaşını almaya hak kazanabilirsiniz. Bu yıl da binlerce kişi işsizlik maaşı için başvuru yapacağından bunu çok daha erken yapmakta fayda vardır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR