İstifa Edenler Tazminat Alabilecek Mi? Tazminat Kanunu Değişikliği İle Kimler Tazminat Alabilecek?

İstifa Edenler Tazminat Alabilecek Mi? Tazminat Kanunu Değişikliği İle Kimler Tazminat Alabilecek?
YAYINLANMA TARİHİ: 28.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

İstifa eden tazminat alabilir mi? Kendi isteği ile işinden ayrılanlar haklarından faydalanabilir mi? Yeni tazminat Kanunu sonrasında pek çok yenilik getirildi. Bundan böyle her işçi tazminat hakkından yararlanabilecek.

İstifa eden tazminat alabilir mi? Kendi isteği ile işinden ayrılanlar haklarından faydalanabilir mi? Yeni tazminat Kanunu sonrasında pek çok yenilik getirildi. Bundan böyle her işçi tazminat hakkından yararlanabilecek. Eski şartlarda normal durum şu şekildeydi; İşinden kendi isteği ile ayrılan tazminat hakkından yararlanamaz. Ancak sadece geçerli bir sebep gösterilirse işini kendisi bırakmış olsa dahi kıdem tazminatı alma hakkı vardır. Sadece ölüm, kayıp, taciz, tecavüz, rahatsız olmak, çalışamama gibi durumlarda kişinin resmi olarak kıdem tazminatı hakkı vardı. Ancak bu şartlar altında pek kimse kıdem tazminatı ödemesi alamıyordu. Çünkü işveren çeşitli bahaneler ve tehditler savurarak işçisinin hakkı olan kıdem tazminatı ödemesini yapmayabiliyordu. İşte yeni gelen kıdem tazminatı Kanunu ile beraber çok fazla değişiklik yapıldı. Bu değişikliklerden bir tanesi de kesinlikle en mantıklısı olan kendi işinden ayrılanların kıdem tazminatı hakkından yararlanabilmesidir. Bu hak ile beraber milyonlarca vatandaşımızın kıdem tazminatı hakkından yararlanabileceği tartışılıyor. İşte tüm ayrıntılar…

Eski sisteme göre haklı bir sebep sunmadıkça işinden kendi isteği ile ayrılış yapan kişilerin kıdem tazminatı alma hakkı yoktu. Bu kişiler kıdem tazminatı hakkından yararlanabilmek için işverenine geçerli bir sebep sunmak zorundaydı ancak yapılan çalışmalar sonucunda işverenin kıdem tazminatı ödememek için elinde çok daha fazla koz vardı. Bu işçi, kıdem tazminatı alamayacağı gibi istifa etmeden önce yazılı olarak işverenine bildirim yapmamışsa bir de ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabiliyordu.  Fakat işçi, haklı bir sebep göstererek işyerinden ayrılırsa işi kendi bırakmış olsa dahi kıdem tazminatına hak kazanacaktır.

SAĞLIK SEBEBİ İLE İSTİFA ETMEK KIDEM TAZMİNATI HAKKINI VERİR Mİ?

Sağlık sebebi ile istifa etmek zorunda olan, işin niteliği sebebi ile işçinin meslek hastalığına yakalanması veya iş kazası geçirmesi durumunda işçinin iş akdini bu gerekçe ile tek taraflı bozması yani feshetmesi halinde kıdem tazminatı alma hakkını kazanmış olur. İşçi eğer istifaya zorlanıyor, kıdem tazminatı ödememek için çeşitli tehditler yapılıyor ise işçi devlet tarafından yine haklı görülerek kıdem tazminatı alma hakkı doğar. İşçi işyerinden istifaya zorlanıyor, tazminatsız çıkarılmak isteniyorsa işçinin bu durumu belgelemesi kaydı ile, bu gerekçe ile iş akdini sone erdirilmesi işçi bakımından bir haklı fesih olmakta ve işçi kıdem tazminatına hak kazabilmektedir.


YENİ KIDEM TAZMİNATI KANUNU NE DİYOR?

Yeni kıdem tazminatı kanunu ile beraber vatandaşlarımızın istifa etmesi ya da işten çıkartılması durumu değiştirmeyecek. Her çalışan kıdem tazminatını hak edecek, işçi işine yeni başlamış olsa, 10 günlük çalışma sonucunda istifa etmiş olsa dahi bu 10 günlük çalışmanın kıdem tazminatını hak etmiş olacak. Bu sayede işçi vatandaşlarımızın tamamı resmi olarak korunmuş olacak.

İSTİFAYA ZORLAMA DURUMUNDA NE OLACAK?

Genellikle iş ahdinin tek taraflı bozulması istenir. İşçinin eğer tek taraflı iş ahdini bozmazsa çeşitli iftiralar ve tehditler verilebileceği ifade edilir. Bu gibi durumlarla karşılaşan vatandaşlarımızın tamamının bu durumları resmi olarak kanıtlaması durumunda işyerinden 100 bin TL ve üstünde kıdem tazminatı alma hakkı olur. Devlet kamu davası açarak işverenin işçisine 100 bin TL gibi önemli bir meblağ uyarınca kıdem tazminatı ödemesi yapılması cezası kesilir.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER