İstanbul Seçimini Yaptı İBB Başkanlığı Seçimini Ekrem İmamoğlu Kazandı

İstanbul Seçimini Yaptı İBB Başkanlığı Seçimini Ekrem İmamoğlu Kazandı
YAYIN TARİHİ: 7.03.2020 00:49:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

23 Haziran İstanbul seçimleri tamamlandı. 23 Haziran 2019 Pazar günü sabah saatlerinde başlayan oy verme işlemlerinin tamamlanmasından kısa süre sonra sonuçlar da belli oldu. Ekrem İmamoğlu İBB Başkanı seçildi.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kararıyla yenilenen İstanbul seçimleri, 23 Haziran 2019 Pazar günü tamamlandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, resmi olmayan sonuçlara göre %54 oy oranıyla CHP ve Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu oldu.

Ekrem İmamoğlu'nun Başkanlığını ilk tebrik eden ve açıklayan isim, rakibi Binali Yıldırım oldu. AK Parti ve Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, saat 19.20 itibariyle seçim yasaklarının kalkmasının ardından kameralar karşısına geçti. Binali Yıldırım, açıklamasında, ilk verilere göre Ekrem İmamoğlu'nun önde olduğunu açıkladı ve İmamoğlu'na İstanbul'da 5 yıllık süreçte hizmetlerinde muvaffakiyetler diledi. İstanbul seçimini yaptı ve yaklaşık 800 bin oyluk farkla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu.


23 Haziran 2019 Pazar günü gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Başkanlığı seçiminde 10 milyon 570 bin 222 seçmen yer aldı. Yüzde 84'lük katılımla gerçekleştirilen seçimde 31 bin 186 sandık kuruldu. CHP ve Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu, 4 milyon 698 bin 782 İstanbullu'nun oyunu alırken AK Parti ve Cumhur ittifakı Adayı Binali Yıldırım 3 milyon 921 bin 201 İstanbullu'nun oyunu alabildi. Bu rakamlarla birlikte Ekrem İmamoğlu %54,03, Binali Yıldırım ise %45,09 oy oranına ulaştı. Resmi olmayan AA ve ANKA Ajansı verilerine göre Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: EKREM İMAMOĞLU'NU TEBRİK EDERİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul seçiminin resmi olmayan sonuçlarına göre Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu'nu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçimi sonuçlarının İstanbulumuz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Milli irade bugün bir kez daha tecelli etmiştir. Gayriresmi sonuçlara göre seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu'nu tebrik ediyorum" mesajını paylaştı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR