İşsizlik Maaşı Nedir? İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik Maaşı Nedir? İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İŞKUR tarafından işinden ayrılanlar için bir güvence mahiyeti taşıyan İşsizlik maaşının şartları nelerdir? İşkur tarafından verilen işsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşı almak için ne kadar süre çalışmalıyım, işsizlik maaşı kaç ay alınır, ne kadar alınır? Sizler için hazırladık...

İŞKUR tarafından İşsizlik maaşı adıyla yapılan ödemeler, işçinin bir anda işten ayrılması ve hiçbir geliri olmadan ortada kalması halinde güvence amacıyla yapılan bir ödemedir. İşsizlik maaşı için belli şartları yerine getirebilmek gerekmektedir. Bu şartlar yerine getirilmeden İŞKUR tarafından verilen işsizlik maaşına hak kazanılamamaktadır. Peki Nedir bu şartlar? İşte İşsizlik maaşı için şartlar;

-Son 4 ay boyunca primlerin yatırılmış olması (120 gün)
-Çalıştığınız son 3 yıl boyunca en az 600 günlük işsizlik priminin yatırılmış olması
-En son işten kendi isteği doğrultusunda veya ‘haklı fesih’ nedeniyle ayrılmamış olmak
-İşsiz kalındıktan sonra 30 gün içerisinde İşkur’a işsizlik maaşı için başvuru yapılmış olması, eğer 30 gün içerisinde başvurma imkanı yoksa (sağlık sorunları vb. mazur görülebilir nedenlerden dolayı) daha sonra yapılan başvuru kabul edildiğinde bu 30 günlük süreye maaş verilmez.

Bu şartların taşınması halinde İşkur tarafından verilen İşsizlik maaşını talep edebilirsiniz. İşsizlik maaşından yararlanabilenler arasında ticari taksi ve dolmuş şoförleri, muavinleri; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kısmî çalışanları ile kısmi süreli sözleşme çerçevesinde iş yürütenler de dahildir. Öte yandan işsizlik maaşı için fesih yapılmadan da başvuru yapılabilir. Ancak bunun için maaşın veya kıdem tazminatının ödenmediğinin ispatı gereklidir.

KİMLER İŞSİZLİK MAAŞI ALAMAZ?

İşsizlik maaşı talep edebilmek ve alabilmek için belli şartları taşımak gerekmektedir. Yukarıda belirtilen şartları taşımayanlar işsizlik maaşından yararlanamaz. Kimler İşsizli maaşı alamaz sorusuna yanıt olarak:

-İşinden kendi isteği doğrultusunda ayrılanlar
-Emekliliğe ayrılanlar
-Askerlik görevini yapmak üzere veya evlilik sebebiyle iş bırakanlar
-İşinden ayrılıp işsiz kaldıktan sonra mazeretsiz şekilde 30 gün içerisinde İşkur’a işsizlik maaşı için başvuru yapmayanlar.
-İşkur tarafından verilen İşsizlik maaşı talep edemezler.


İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR? İŞSİZLİK MAAŞI HESAPLAMA

Yıldan yıla değişen İşsizlik maaşları için 2018’de hesaplama şu şekilde yapılmaktadır: En son çalıştığınız iş yerindeki son 4 aylık brüt maaşın 30’a bölünmesiyle günlük ücret hesaplanacak, ardından bu günlük ücretin %40’ı ile 30 gün çarpılacaktır. Bu çarpım sonucu işsizlik maaşı olarak kaç TL alacağınız ortaya çıkacaktır. Peki İşssizlik maaşını kaç ay boyunca almaya devam ederim? İşsizlik maaşı kaç ay veriliyor? Diye soruyorsanız bu sorunuzun cevabı şu şekilde:

600 gün işsizlik primi ödenenler 6 ay boyunca (180 gün)
900 gün işsizlik primi ödenenler 8 ay boyunca (240 gün)
1080 gün işsizlik primi ödenenler 10 ay boyunca (300 gün) işsizlik maaşı alabilmektedirler.

2018 yılı içerisinde İşkur tarafından ödenen en düşük işsizlik maaşı 805 TL olurken en yüksek işsizlik maaşı 1611 TL olarak hesaplanmıştır. İşsizlik maaşı ödemeleri her ayın 5’inde banka hesaplarına yapılmaktadır.

İŞKUR’A İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSUNU NASIL YAPABİLİRİM?

İşkur tarafından verilen İşsizlik maaşı başvuru şartlarını taşıyorsanız, kendi kimlik fotokopiniz ile bizzat İşkur merkezlerine giderek veya online ortamdan İŞKUR’un resmi internet adreslerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Pratik bir şekilde kolayca online başvuru yapmak istiyorsanız İşkur’un resmi internet sitesine giriş yapıp “Kayıt” yaptırmalısınız. Kayıt butonunu tıklayıp “İş Arayan” seçeneğini seçmeli, ardından sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru biçimde doldurmalısınız. Kaydınızı başarılı şekilde tamamladıktan sonra sitede sunulan hizmetler arasında yer alan “İşssizlik Maaşı Başvuru”yu seçip söz konusu başvurunuzu yapabilirsiniz. İşkur’un web sitesinden yapacağınız Online başvurunun durumunu yine İŞKUR’dan veya E-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi alabilmek için her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı gibi PTT’ye giderek 4 TL’lik bir ücretle üyeliğinizi açtırmalısınız. Ardından bu şifre ile E-Devlet’e giriş yapıp hizmetler kısmından İŞKUR’u bulmalı, sonra da İşsizlik Maaşı’nı tıklatabilirsiniz.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR