İŞKUR’dan İşsizlere İş Fırsatı Geliyor! İş Sahibi Olmak İsteyenler Hemen Başvurusunu Oluştursun!

İŞKUR’dan İşsizlere İş Fırsatı Geliyor! İş Sahibi Olmak İsteyenler Hemen Başvurusunu Oluştursun!

Ülkemizde her yıl binlerce kişi kendisine uygun çalışabilecek iş bulamamakta ve işsiz olmaktadır. Günümüzde ise bu işsiz kişilere istihdam sağlayabilmek için farklı projeler geliştirilmektedir.

Ülkemizde her yıl binlerce kişi kendisine uygun çalışabilecek iş bulamamakta ve işsiz olmaktadır. Günümüzde ise bu işsiz kişilere istihdam sağlayabilmek için farklı projeler geliştirilmektedir. Genel olarak İŞKUR tarafından sağlanan bu projeler çeşitli başvuru adımları ve mesleki eğitimlerle birlikte işsiz kişilere sağlanmaktadır. Bu yıl da korona virüs salgını sonrasında binlerce kişi çalıştığı işten çıkartılınca işsiz konumuna düşmüştür. Salgın sürecinde ekonomik olarak da zorluk çeken bu kişiler devletin sunduğu bu imkânlardan faydalanarak iş sahibi olabilmiştir. Geçilen normalleşme sürecinde de devam eden bu proje çeşitli başvuru adımları sonrasında sağlanabilmektedir.

İŞKUR tarafından sunulan bu proje kapsamında ise herkese uygun iş ilanının bulunduğunu söyleyebilmekteyiz. Tamamen kolay birkaç başvuru adımında kayıt oluşturarak bu iş ilanlarına göz atmak söz konusu olabilmektedir. Uzun zamandır işsiz olan, yeni mezun olan, ev hanımı olan, para kazanmak isteyen ve diğer bütün kişilere özel olarak hazırlanmış olan bu proje birçok kişiye istihdam sağlamasıyla son derece avantajlı olmaktadır. Sadece iş bulmakla kalmayarak çeşitli sigorta gibi durumları da halleden İŞKUR işsiz kişilere çok daha kolay ve rahat bir şekilde iş sunabilmektedir. Türkiye’deki istihdam oranını çok daha arttırmaya yönelik yürütülen bu proje yaz aylarında da kayıt alarak bütün işsizlere istihdam sağlayabilmek üzere günden güne genişleyerek faaliyetlerini sürdürmektedir.

İŞKUR KAYIT NASIL OLUŞTURULUR?


İşsiz olan ve iş sahibi olmak isteyen kişiler için İŞKUR üzerinden nasıl kayıt oluşturulacağı oldukça merak edilmekteydi. Bu kayıt oluşturma adımlarından söz edecek olursak da çeşitli koşulların sağlanması gerektiğini belirtebiliriz. Bu koşullar ise 14 yaşını doldurmuş olmak ve kayıt esnasında doğru kişisel bilgileri vermek olarak sıralanmaktadır. Herhangi bir yanlış ya da hatalı bilgi kişilerin iş sahibi olmasını engelleyebileceğinden dolayı kayıt formunu en az 2 kez kontrol ettikten sonra onaylamak gerekmektedir.
İŞKUR üzerine kayıt olduktan sonra bütün iş ilanlarına göz atabilmek için çeşitli adımları izlemek gerekmektedir. Sisteme kayıt olan kişiler ilk olarak açık iş ilanları sayfasına ulaştıktan sonra iş arayan giriş kısmından sisteme giriş yapmalıdır. Daha sonrasında ise açılan sayfadan kişisel olarak şehir ve iş pozisyonunu filtreleyerek en uygun iş aranmalıdır. Filtreleme sonrasında ise uygun bulunan işlere ulaşarak başvuru talebi oluşturulmalıdır. Eğer ki daha derin bir filtreleme yapılmak isteniyorsa yine yukarıdaki çubuktan bunu yapmak son derece kolaydır. Bütün filtreleme bilgilerini doldurduktan sonra ara butonuna tıklayarak bütün uygun işlere ulaşılabilmektedir.

İŞKUR İŞ İLANLARINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

İŞKUR üzerine kayıt olduktan sonra sistem içerisindeki işlere nasıl başvuru yapılabildiği birçok kişi tarafından sorulmaktadır. İŞKUR üzerindeki iş ilanlarına başvuru yapmak isteyen kişiler öncelikle kendilerine göre iş bulduktan sonra ilgili ilana tıklayarak iş ilanının iletişim bilgilerine ulaşması gerekmektedir. Daha sonra ise ister arayarak ister iş yerine giderek direkt bir başvuru oluşturulabilmektedir. İŞKUR ise bu iş sağlama sonrasında ise herhangi bir ücret talep etmemektedir. Tamamen ülke içerisindeki işsizlik oranını düşürmek ve istihdam sağlamak üzere oluşturulan bu sistem bütün işsizler tarafından ücretsiz şekilde kullanılabilmektedir.

İŞKUR’un sunduğu bu iş arama fırsatı ise içerisinde bulunduğumuz bu yaz ayları içerisinde de son derece kullanılmaktadır. Fakat her geçen gün istenen pozisyonlardaki iş ilanları azaldığı için bu kayıt ve başvuruları daha da geciktirmeden gerçekleştirmek gerekmektedir. Hızlı olan kişiler kendilerine göre işi bularak anında başvuru oluşturabilmektedirler.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER