İŞKUR TYP’ye Katılanlara Asgari Ücret Ödeniyor!

İŞKUR TYP’ye Katılanlara Asgari Ücret Ödeniyor!

İŞKUR’un uzun zamandır önemli hizmetlerinden bir tanesi olan İŞKUR TYP yani Toplum Yararına Program ile beraber insanların günlük ödeme alabilmesi, istihdam edilebilmek için gerekli eğitimleri alabilmesi sağlanıyor.

İŞKUR’un uzun zamandır önemli hizmetlerinden bir tanesi olan İŞKUR TYP yani Toplum Yararına Program ile beraber insanların günlük ödeme alabilmesi, istihdam edilebilmek için gerekli eğitimleri alabilmesi sağlanıyor. Kişilerin öncelikli olarak 35 yaşını geçmiş olmaları ve günlük ödeme alabilmek için ise Ziraat Bankası banka hesaplarının bulunması gerekiyor. TYP yani Toplum Yararına Program kapsamında yapılacak olan ödemeler 180 gün boyunca kişilerin namı hesabına yapılacak olup elden ödemelere asla yer verilmeyecek. Bu nedenden ötürü kişilerin mutlaka Ziraat Bankası banka hesaplarının olması gerekmektedir. İŞKUR TYP ile beraber Korona virüs salgını sebebi ile işinden çıkartılmış olan tüm kişilerin hem günlük olarak ödeme alabilmelerini hem de eğitim sonrasında aldıkları eğitime göre istihdam edilebilmelerine olanak sağlamaktadır.

İŞKUR TYP öncelikli olarak sadece kadınlar için geçerli olmaktadır. Kadınlardan sonra ise erkeklerde 35 yaşını aşmış olmak ikinci şart olarak aranmaktadır. Terör mağduru olan kişiler, Korona virüs salgını sonrasında işinden çıkartılmış olan kişiler ile işini kapatmak zorunda kalmış kişileri kapsamaktadır. Öğrenciler ya da ev hanımları için ise TYP’nin kendi içerisinde farklı programlarına başvuru yapabilmek mümkün olacaktır. Ancak daha önce sigortalı olarak çalışmamış olan kişilerin TYP’den eğitim ve ödeme alabilmeleri için öncelikli olan kişilerin tamamlanması ve arkada hiçbir sigortalının kalmamış olması gerekmektedir. O sebeple önceliğin tamamlanmasının ardından öğrenciler ve ev hanımları gibi daha önce hiçbir şekilde sigortalı olarak çalışmamış olan kişiler yararlanabilecek.

TOPLUM YARARINA PROGRAM (TYP) NEDİR? İŞTE DETAYLAR…


Toplum yararına program kapsamı doğrultusunda TYP olarak anılan bu fırsat kapsamında işsiz kalan vatandaşlar için büyük bir çoğunluğunun istihdam edilmesi bekleniyor. İstihdamın arttırılması ve ülkede ki işsizlik oranının yükseltilmesi amacıyla kampanyalı destek paketi sunulacak. Uzun süre iş arayan vatandaşlarımız bu kampanyayı merak ederek araştırmaya başladı. Böylelikle iş gücü piyasasına yeni işçiler katılabilecek ve işsizliğin önlenmesi sağlanacaktır. Yeni paket olarak gündemimizde bulunan TYP ile beraber geçici bir süre dahi olsa gelir elde etme olanağına sahip olabilirsiniz.

TYP BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

İŞKUR TYP sağlamasının ardından bu program dahilinde insanların istihdam edilmesi sağlanacak TYP için gerekli olan başvuru şartlarını sizler ile paylaşarak uyum sağlamanız durumunda başvuru işlemlerinizi gerçekleştirme olanağına sahip olabilirsiniz. İşte o şartlar…
 • Kişilerin İŞKUR'a kayıtlı olan işsizler arasında yer alması gerekir.
 • Başka bir ifadeyle; başvuru sahiplerinin İŞKUR sisteminde iş arayan kaydı olmalıdır.
 • Başvurusunu iletecek kişilerin 18 yaşını tamamlamış olmaları şarttır.
 • Vatandaşların emekli veya malul aylığı olmamalıdır.
 • Kişilerin açık öğretim ve açık lise hariç olmak üzere öğrenci olmaması gerekir.
TYP BAŞVURULARI NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Toplum yararına program kapsamı doğrultusunda kişilerin seçilme yönetimi Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından yapılamasıyla beraber başvuru yapan kişilerin yüzde 80’i noter kurası yüzde 20’si ise liste seçimi olarak belirlenecektir.
İstihdamda güçlük çeken kişilerin bu program kapsamında yerleştirilmesi için iki liste belirlenmiştir. Birinci listede;
 • Kadınlar
 • 35 yaşın üzerindeki bireyler
 • Engelliler
 • Eski hükümlüler
 • Terörle mücadelede malul sayılmayacak derecede gazi olanlar yer almaktadır
 • Birinci listedeki başvurular tamamlandıktan sonra kalan kontenjana göre ikinci listeye geçilir
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER