İşçisinin Sigortasını Geç Başlatan İşverenler Yandı! 27 Yıl Sonra Primlerini Fazlasıyla Aldı

İşçisinin Sigortasını Geç Başlatan İşverenler Yandı! 27 Yıl Sonra Primlerini Fazlasıyla Aldı
YAYINLANMA TARİHİ: 14.03.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Yargıtaydan emsal niteliğinde bir karar çıktı. Ülkemizde çalışan birçok işçinin en büyük sorunlarından birisi haline gelen sigortanın geç başlatılması konusuyla ilgili Yargıtay'dan öyle bir karar çıktı ki artık işverenler çalışanların sigortasını işe girdiği gün yapacaklar. İşte o hukuk zaferi...

Çanakkale'de başlatılan bir iş davasında adeta hukuk zaferi kazanıldı. Yargıtay'dan çıkan bu karar işçilere müjde oldu. 27 yıl öncesine ait sigorta primlerini fazlasıyla aldı. İşte detaylar...

Yerel mahkemede sonuçlanamayan ve Yargıtay'a taşınan bir iş davasında sigortası geç başlatılan bir işçi geçmiş döneme ait sigorta primlerini fazlasıyla aldı. Bununla birlikte Türkiye'de birçok işçinin en önemli sorunlarından birisi olarak ortaya çıkan bu durumla ilgili emsal niteliğinde bir karar çıkmış oldu.

Peki Olay Tam Olarak Nasıl Gerçekleşti?

Olay Çanakkale'de gerçekleşti. Bir Zentinyağı firmasında çalışan işçi 1993 yılında işe başladı. Fabrika prosedüre uygun olarak işçinin tüm evraklarını eksiksiz tamamladı. İşe giriş belgeleri SGK'ya gönderildi. Ancak SGK işçinin girişini zamanında yapmadı. 1 hafta sonra yaptı. Bu durumda işçinin 1 haftalık bir zararı oldu.

Bunun üzerine işçi konuyla ilgili tespit davası açtı. Mahkeme yaptığı değerlendirme ve araştırmaya göre işçinin 1 hafta sigorta primi yatırılmadan çalıştırıldığına hükmetti. Ve kararı onadı. SGK Avukatı ise duruma itiraz ederek durumu temyiz etti. 


Ve Yargıtay Kararını Açıkladı

Yargıtay yapmış olduğu açıklamada şunları beyan etti. 

"Somut olayda, davanın kabulüne karar verildiğine göre davacının vekalet ücretinden ve yargılama giderlerinden sorumlu tutulması usul ve yasaya aykırı olup bu durum bozma nedenidir. Ne var ki, bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden 6100 sayılı HMK'nun 370/2. maddesi uyarınca hüküm bozulmamalı düzeltilerek onanmalıdır.Kararın düzeltilerek onanmasına hükmedilmiştir."

Artık İşçiler Umutlu...

Yargıtay'ın vermiş olduğu bu emsal niteliğinde karar işçiler için müjde oldu. Çünkü birçok işçi çeşitli sebeplerle sigortası geç başlatılıyor. Özellikle daha alt kesim diye belirleyeceğim bazı meslek gruplarında deneme süresi, test süreci veya farklı sebeplerle işçilerin sigorta girişleri bazen iş yerleri tarafından geciktiriliyor. Bu da işçi açısından oldukça kötü oluyor. Ancak işçi buna o an için rıza gösteriyor. O an için işsiz kalmayı göze alamayan işçiler, gelecek dönemlerde iş yerlerine davalar açabiliyor. Bu sebeple bu konuda işverenlerin de SGK çalışanlarının da görevlerini ve sorumluluklarını layıkıyla yerine getirmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu olayda yaşanan emsal niteliğindeki karar gibi bir çok kararla hem işveren hem de SGK tarafı önemli ve büyük yaptırımlar altına kalabilirler.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER