İş Arayan Kişiler İçin 900 TL Yardım Ödemesi Geliyor!

İş Arayan Kişiler İçin 900 TL Yardım Ödemesi Geliyor!

Korona virüs salgınının çıkması ile birlikte pek çok alanda çeşitli sıkıntılar ortaya çıktı. Bu sıkıntılardan dolayı da uzun zamandır işinde olan kişilerin işten çıkarılması söz konusu oldu.

Korona virüs salgınının çıkması ile birlikte pek çok alanda çeşitli sıkıntılar ortaya çıktı. Bu sıkıntılardan dolayı da uzun zamandır işinde olan kişilerin işten çıkarılması söz konusu oldu. Genel anlamda her şeyin pahalılaşması ve bunun üzerine işten çıkarmaların artması nedeniyle de vatandaşlar büyük ekonomik sıkıntıların içerisine girdi. Devlet ise bu sıkıntıları gidermek için çeşitli yardım paketleri hazırlıyor diyebiliriz. Bu yardım paketleri olarak da kişilerin daha rahat bir şekilde işe girebilmesi için maddi destekler verildiğini söyleyebiliriz. İş görüşmesi ve işe girmelerde tek seferlik olarak ödemeler yapılıyor.

Bakanlıklar tarafından yürütülen bu yardım paketi ise bugüne kadar pek çok kişiye destek sağladı diyebiliriz. Desteğin alınabilmesi için de çeşitli koşullar bulunuyor. Koşulları sağlayan kişiler ise tek seferlik olarak destek tutarlarından faydalanarak daha rahat bir dönem geçiriyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre ise bu yardımın farklı dalları daha bulunuyor. Çeşitli tutarlardan iş arayanlara ödemeler sağlanıyor.

900 LİRA DESTEK TUTARINA SAHİP OLMAK İÇİN GEREKEN KOŞULLAR NELERDİR?

Birçok kişinin merak ettiği bir konu olarak 900 lira destek tutarına sahip olabilmek için hangi koşulların sağlanması gerektiği sorusu şu şekilde yanıtlanıyor: Öncelikle tek seferlik ödenecek olan bu yardım tutarının 18 yaşından büyük olan kişiler için verilebildiğini söyleyebiliriz. 18 ile 55 yaş arasında olan kişiler başvuru ile 900 lira sahibi olabiliyor. Bunun yanında Bakanlık tarafından gelir testi yapılmış olması gerekiyor. Gelir testi sonucuna göre ise belirli standartları yakalayan kişiler direkt olarak istihdam desteklerinden faydalanabiliyor.

İŞ ARAYANLAR ÖZEL VERİLEN DESTEK TUTARLARI

Salgın dönemi içerisinde iş arayan kişiler için verilen destek tutarları farklı değerlerde oluyor. Bu destekler olarak ilk önce 120 liraya kadar olan desteklerden söz edecek olursak iş arama parası olarak 40 liradan 120 liraya kadar ödeme yapıldığını söyleyebiliriz. Bu maddi yardım ise iş başvuruları için oluşan masraflarda kullanılıyor.


Bir diğer yardım parası olan 788 liraya kadar olan yardımlar ise 18 ile 55 yaş aralığında olan ve iş başvurusu olumlu sonuç getiren kişilere ödeniyor. 788 liraya kadar çıkabilen bu yardım tutarı tek seferlik olarak işe alınan kişilere veriliyor. Böylelikle de yeni işe başlayan kişiler de gerekli harcamalarını rahatlıkla yapabiliyor.

İŞ ARAYANLARA ÖZEL YARDIMLARA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Bakanlıklar tarafından verilen iş arayanlara özel yardım tutarlarına başvuru yapmak isteyen kişiler çeşitli başvuru adımlarını izlemesi gerekiyor. Bu başvuru adımları olarak ad Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı söyleniyor. Direkt olarak Bakanlık web sitesi içerisinde bulunan başvuru formu doldurularak yardım için başvuru iletilmiş oluyor. Böylelikle de tek seferlik olan yardım tutarı alınabiliyor.

YARDIMLAR KAÇ DEFA ÖDENİYOR?

Bakanlık tarafından verilen yardımın kaç defa ödendiği konusu oldukça merak ediliyor. Bu konu ile ilgili açıklama yapılacak olursa da azami olarak 3 kere ödendiği söylenebiliyor. 1 yıl içerisinde yapılan başvurular dahilinde gerekli duyulan kişiler için 40 liradan 120 liraya kadar ödemeler sağlanıyor. Bunun yanında iş başvurusu onaylanmış olan kişiler de işe alındıktan sonra tek seferlik 900 lira ödeme alabiliyor.

Bakanlık bütçesinden verilen bu yardımlar ise işe alımlarda gereken harcamalar için kullanılıyor. Genel anlamda bu dönem içerisinde çıkan ekonomik sıkıntılardan dolayı oluşturulan bu yardım paketi kısa sürede pek çok kişi tarafından kullanılıyor ve fayda sağlanıyor.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR