İran ile Amerika Arasındaki Soğuk Savaş Çatışmaya Dönüşüyor! 3. Dünya Savaşı Yolda!

İran ile Amerika Arasındaki Soğuk Savaş Çatışmaya Dönüşüyor! 3. Dünya Savaşı Yolda!

ABD, İran ile sıcak çatışmaya girecek mi? ABD-İran savaşı 3. dünya savaşını mı tetikleyecek? İran'ın ABD'nin İha'sını düşürmesi ve Hürmüz boğazındaki son gelişmeler... İran Abd ilişkilerine dair son notlar haberimizde...

İran yine karıştı! 5 Ağustos günü itibariyle henüz ajanslara düşmese de İran’da binlerin katıldığı gösteriler ve politik eylemler silahlı çatışmaya dönüşmeye çok yakın! Hatta İran’ın Kum ve Karaj şehirlerinde ağır silahlarla çatışmaların yaşandığı bildirilmeye başladı! Peki bu olaylar İran’ın sonu mu olacak? Her geçen gün ABD baskısını daha da hisseden İran’da başlayan bu olayların arkasında sanıldığı gibi ABD mi var? Yoksa İran vatandaşları gerçekten artık bir yönetim değişikliği istiyor mu? Bu soruların yanıtı elbette çok karışık. Ancak biz ipuçlarından yola çıkarak bu sorular hakkında beyin fırtınası yapmayı sürdürelim.

İran, son yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nin baskısını daha da hisseder oldu. Özellikle ABD Başkanlığı’na Donald Trump’ın seçilmesiyle Trump’ın saldırgan politikaları ilk hedef olarak İran’ı gözüne kestirdi. Kısa bir süre önce ABD İran ile, Obama Başkanlığı döneminde yapılan Nükleer anlaşmadan çekilmişti. Bununla birlikte çok daha saldırgan bir tutumla birbirlerine tehditler savuran ABD Başkanı Trump ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani ülkelerini savaşın eşiğine getirmişti. Trump saldırganlığıyla İran’dan tavizler alabileceğini düşünse de İran tavrından geri adım atmaz şekliyle Trump’a beklemediği şekilde karşılık veriyor, ABD’yi “ateşle oynamakla” tehdit ediyordu. İşte tüm bu yaşanan gerilimler her geçen gün artan baskıları da beraberinde getiriyor. Bu baskılar sebebiyle uluslararası bankacılık sisteminden de muaf hale getirilen İran’ın dolar kullanması adeta yasak! İran bir anlaşma yapıyorsa bunu uluslararası bankacılık filtresinden geçirip ödeme yapması olanaksız. Ancak kendi parasıyla alış-veriş yapabiliyor. ABD, hem Dolar kullandırtmadığı gibi diğer yaptırımlarıyla İran’ın para kaynaklarını da kurutuyor. Son olarak İran’dan petrol alan ülkelere gözdağı veren ABD, yaptırım tehdidiyle İran’ın iş ilişkilerini bozmaya çalışıyor!

Ülkemiz Türkiye’de şu sıra ABD ile karşı karşıya gelmiş durumda! Brunson yüzünden 2 Bakanımıza yaptırım uygulayan ABD, yaptırımlarını sürdürürse doların durumu ne olacak? Türkiye için bu krizin bir işareti olarak görülebiliyor. İran’da işte tam olarak bu durumda hatta İran bizimle kıyaslanamayacak bir baskı ve yaptırım altında! Bu baskı İran halkının da canına tak etmiş durumda! ABD’nin İran’ı yalnızlaştırma, fakirleştirme ve kendi içinde parçalama düşüncesi bugün gerçekleşen olaylarda meyvesini veriyor! Ticari iş ilişkileri bozulan İran, ülkesinde gerekli dövizi bulunduramıyor, bulundursa da kullanamıyor. Kendi parasıyla bile ABD tarafından gözdağı verilen ülkelerden yedek parça vb. ekipmanlar alamıyor. İran Havayolları’nda halen 1950-60’lı yıllarda kullanılan Boeing’ler sebebiyle her yıl uçak kazaları meydana geliyor ve yüzlerce insan can veriyor. Çünkü İran, Boeing ve diğer ABD, Fransız Uçak üretici firmalarla anlaşma yapamıyor! Hatta ambargonun biraz zayıflatılıp karşılıklı adımların atıldığı 2015-2016 döneminde Boeing firmasıyla yapılan anlaşma çerçevesinde İran 150-200 kadar uçağı, Hava yolları envanterine katmak için harekete geçmişti. Ancak ilişkilerin tekrar eski sert haline dönmesinin ardından bu anlaşmada geçerliliğini yitirdi. ABD Hükümeti buna izin vermiyor. Bu örnekte bile ABD’nin İran halkını nasıl zor durumda bıraktığını görebiliyoruz.

İşte Amerika Birleşik Devletleri, İran’ı bu şekilde köşeye sıkıştırıp İran Yönetimini ve rejimini hem uluslararası arenada yalnızlaştırmak hem de halkından gelecek tepkilerle kendi eliyle yapamadığını yapmak istiyor. ABD’nin ajanları vasıtasıyla İran’daki olaylarda ortamı daha da gerdiği ve uluslararası arenada ABD Hükümeti’nin istediği şekilde haberler çıkararak olayların daha da büyümesine zemin hazırladığı da söylenebilir. Sonuç olarak İran’daki olayların arkasında doğrudan ve dolaylı olarak ABD eli olduğu çok açık şekilde görülebiliyor. ABD – İran gerilimi Dünya Barışı’nın önündeki en büyük sorunlarından biri ve bu sorun her geçen gün daha da ürkütücü bir boyut alıyor.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR