İnternetten Satış Yaparak Para Kazanma Taktikleri

İnternetten Satış Yaparak Para Kazanma Taktikleri
YAYIN TARİHİ: 23.05.2020 04:11:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Satış ortaklığı platformları, site ve uygulamalardan daha çok kazanç sağlarlar ancak sizden görev yapmaktan daha zor bir iş olan dijital pazarlama ve satış yapmanızı beklerler. Peki ufak bir komisyon almak için kendi bütçemizden harcayacağımız para

Satış ortaklığı platformları, site ve uygulamalardan daha çok kazanç sağlarlar ancak sizden görev yapmaktan daha zor bir iş olan dijital pazarlama ve satış yapmanızı beklerler. Peki ufak bir komisyon almak için kendi bütçemizden harcayacağımız para ile arama motoru ve sosyal medya reklamcılığı yapmamız mantıklı mı? Elbette değil. Dijital pazarlama sadece arama motoru reklamcılığı ve sosyal medya reklamcılığından ibaret değildir. Para harcamadan da diğer yöntemleri kullanarak dijital pazarlama yapabilirsiniz. İşte size bu yazıda bunlardan örnek vereceğim. Örnekleri QR Menü üzerinden vereceğim fakat bunlar her türlü hizmetin ya da ürünün satışı için geçerlidir. Özellikle QR Menü satış ortaklığına kaydolan arkadaşların bu yazıyı sonuna kadar okumalarını öneririm. Dijital pazarlama ile satış yapmak balık tutmak gibidir. Hangi tür olta ve yem ile hangi balığı nerede yakalayacağınızı iyi bilmeniz gerekir. Aksi halde eve eli boş dönersiniz. Hazırsanız başlıyoruz.

İÇERİKLE PAZARLAMA

İçerikle pazarlama, satacağımız ürün ya da hizmetin hedef kitlesine yönelik içerik oluşturma, internette yayınlama ve bunu satışa dönüştürme faaliyetidir. Öncelikle hedef kitlemizi tespit ediyoruz. Örneğin QR Menü uygulamasının hedef kitlesi restoran ve cafe işletmecileridir. Bunu ortaya koyduktan sonra kendimize şunu soruyoruz; peki restoran ve cafe işletmecileri başta Google olmak üzere arama motorlarında en çok neleri ararlar? Bunu nasıl tespit edebiliriz? Şimdi bunu yapmanın en pratik yöntemini açıklıyorum. Mesela ben bir kafe ya da restoran işletmecisi olsam Google’da arayacağım şeye arkadaşlar “kafeler için” ya da “restoranlar için” diye yazarak başlarım. İşte burada önerilen arama sorgularına ilişkin SEO uyumlu içerik üretirsek hedef kitlemize ulaşmamız mümkün. İçeriği de arama motoru sorgusunu yakabileceğimiz en uygun platform olan bir web sitesi üzerinden yayınlayabiliriz. Bu bir haber sitesi, blog ya da yemek tarifleri sitesi olabilir. Ücretsiz blog, site trafik almaz diye bir şey yok. Trafik alabilmeniz için en önemli şey içeriklerinizin iyi güncel ve faydalı olması. Bu konuda yapılan en büyük yanlış ise şu arkadaşlar. Örneğin otomobiller ile bilgi veren bir blogda yine otomobiller ile ilgili bir yazının içine bir restoran menü uygulaması reklamı yerleştirirseniz bu pek de hedef kitle odaklı bir içerik pazarlama çalışması olmayacaktır. Reklamı yapacağınız ürün ne hakkındaysa içeriğiniz de onunla ilgili olmalı. Ancak bu şekilde ziyaretçi trafiği, tıklama ve satışa dönüşebilir. Buraya her 3 ya da 5 günde bir düzenli içerik girişi yaparsanız trafiğiniz, tıklamalarınız ve tıklamalarınızın satışa dönüşme olasılığı artar.


ÜÇÜNCÜ KİŞİ ETKİSİ İLE PAZARLAMA

İnternetten satış yapmak için kullanabileceğiniz en önemli taktiklerden biri de budur. Üçüncü kişi etkisini size şöyle açıklayayım. Reklam, yüksek takipçili birisinin sizin reklamınızı yapmasıdır. Bu etki ürün ve hizmet satışlarında da oldukça başarılıdır.

E-POSTA İLE PAZARLAMA

E-Posta pazarlama ürün ya da hizmetin e-posta yoluyla tanıtılmasıdır. Eğer çok sayıda mail göndermeyecekseniz arkadaşlar ücretsiz servisleri kullanabilirsiniz. Toplu mail servisleri ücretlidir ama çoğu servislerde ücretsiz kredi verilmekte deneyebilirsiniz. Mailler spam'a düşmüyor ve gönderdiğiniz kişilerin istemedikleri taktirde bir daha mail almamalarını sağlayan yasalara uygun sistem yapısı da mevcut. Ayrıca içindeki hazır şablonlarla kolayca bir mail formatı hazırlayabiliyorsunuz ve toplu maili gönderdikten sonra kimlerin mailleri açtığını ve içindeki bağlantılara kimlerin tıkladığını görebiliyorsunuz.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR