İnternet ve Telefon'dan Alışveriş Yapanlar Dikkat! Ticaret Bakanlığı Uyardı Paranızı Kaptırmayın!

İnternet ve Telefon'dan Alışveriş Yapanlar Dikkat! Ticaret Bakanlığı Uyardı Paranızı Kaptırmayın!

Ticaret Bakanlığı vatandaşı hangi konularda uyardı? Tüketicilerin hangi hususlara dikkat etmesi gerekmektedir? Yaşanılan mağduriyet karşında ne yapmak gerekmektedir? Mağduriyet giderilmesi için ne yapmak gerekir? İşte detaylar...

Son zamanlarda, özellikle korona virüs salgını ile mesafeli alış veriş yapılası, internet ve telefon aracılığı ile yapılan alışverişler arttı. Çoğu vatandaş internetten alışveriş yaparken salgınla beraber çok fazla vatandaş'ta internet üzerinden alışverişe yöneldi. Bu kapsamda kötü niyetli ve her durumu fırsata çeviren kişilere karşı mağdur olunmamaması adına Ticaret Bakanlığı uyarıda bulundu. 

İnternet üzerinden yapılan alışverişler çoğu zaman vatandaş için kolaylık olsada, tercih sebebi olsada, bazı zamanlarda yasal yükümlüklerin bilincinde olmayan fırsatçı, kötü niyetli olan satıcılar, stoklarında olmamasına rağmen, 30 günlük teslim süresi içerisinde teslim edilemeyecek olan, ürünleride satışa sunmaktadırlar.

Bu durumda beraber de vatandaş mağduriyet yaşattıkları vurgulanmıştır. Ürün alındıktan sonra ve ücretin tahsil edilmesi üzerine, ürün tesliminin yapılmadığı, birde bunlara ait ücret iadelerininde yapılmadığı görülmektedir. Bu ürünlere ilişkin bedel iadesi içerikli cayma taleplerinin karşılanmamaktadır. Hatta bu mağduriyetle ilgili, tüketicilerin söz konusu taleplerini şikayetlerini  iletebilecekleri bir muhatabında olduğu görülmektedir.

TİCARET BAKANLIĞI TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA KAPSAMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER!

Ticaret Bakanlığı tarafından vatandaşın yaşadığı gidermeleri yada mağduriyet yaşamamaları adına vatandaşı bu konuda şu ifadelerle açıklamalarla uyardı;


"İnternet veya telefon ile alışveriş yapılmasına karar verilmesi durumunda satıcı hakkında arama motorlarında kısa ve genel bir ön inceleme yapmak, gerekirse şikayetleri incelemek fikir verecektir. Mesafeli yöntemin tüketicilere sağladığı avantajlardan birisi de, satın alınması planlanan malın veya hizmetin fiyatı ve niteliklerini birçok mecradan araştırabilme kolaylığı sağlamasıdır. Bu sebeple mal veya hizmetin diğer mecralardaki yaklaşık fiyatının öğrenilmesi ve kıyaslama yapılması, gerçekçi olamayacak kadar cazip görünen düşük fiyatlara veya indirimlere dikkatle yaklaşılması çoğu mağduriyetin önüne geçecektir. Alışveriş yapılması düşünülen internet sitesinde satıcının ticari unvanı, adresi, sabit telefonu, MERSİS numarası, ETBİS kaydı, güven damgası bilgisi gibi bilgilerin olup olmadığı kontrol edilerek alışveriş yapılmalıdır. İnternet sitesinin sahte veya taklit bir site olması ihtimaline karşın site adının kontrol edilmesi gerekirse Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun 'internet site bilgisi sorgulama' ekranından faydalanılması çoğu mağduriyetin önüne geçebilecektir." ifadeleri kullanıldı.

YAŞANILAN MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER?

Tüm belirtilen hususlara dikkat edilmesine karşılık olarak, tüketici kişilerin mesafeli sözleşmelerle ilgili olarak 10.390 TL'nin altında olan uyuşmazlık durumları için Tüketici Hakem Heyetlerine, başvuru yapabilmektedirler.

10.390 TL'yi aşan uyuşmazlıklar için ise, Tüketici Mahkemelerine başvuru yapılmasının mümkün olduğu ifade edilen açıklama kapsamında, Ticaret Bakanlığı tarafından tüketici mağduriyeti doğurmakta olan satıcılara yönelik olarak denetimler yapıldığı belirtilmektedir.

Yapılan açıklama da şu ifadelere yer verilmiştir; "Tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı ifadelere yer verilen ya da haksız ticari uygulama niteliği taşıyan satış ve pazarlama yöntemleri Bakanlığımız bünyesinde bulunan Reklam Kurulunca incelenmekte ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında suç teşkil eden eylemlere ilişkin olarak da Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulmaktadır. Bu kapsamda 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmiş olduğu 2014 yılı ile 2020 Ekim ayı arasındaki dönemde, mesafeli yöntemle satış yapan 75 şirket nezdinde yapılan denetim sonucunda tespit edilen aykırılıklar için toplam 216 milyon 68 bin 467,08 lira idari para cezası uygulanmıştır." açıklamaları yapılmıştır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER