İlkokul Mezunu Dahi 4 Bin 300 TL Maaş Alıyor! Hemen Başvuru Yapın!

İlkokul Mezunu Dahi 4 Bin 300 TL Maaş Alıyor! Hemen Başvuru Yapın!

İlkokul mezunu olanın dahi 4 bin 300 TL maaş aldığı bu güzide meslek ülkemiz gençleri arasında oldukça popüler bir meslek haline geldi.

Mahallelerimizin güvenliğinin teminatı olarak bilinen mahalle bekçileri artık çok daha fazla yetkiye sahip. Özellikle geçtiğimiz günlerde silah ve zor kullanma yetkisi verilen mahalle bekçileri artık mahallerimizin daha da fazla güvenliğinden sorumlu olacaklar. Jandarma ve Polisin yardımcı kolluk kuvveti olarak bilinen mahalle bekçileri şu aşamada sadece Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından alımı yapılmaktadır. İlerleyen süreçlerde Jandarma teşkilatına da aynı şekilde mahalle bekçilerinin alınabileceği ifade ediliyor. Ancak şu aşamada hala geçerli bir cevap yok. Korona virüs döneminde sokağa çıkma yasaklarında, maske takması zorunlu olan durumlarda, kimlik sorma ve cezai işlem uygulama yetkisine sahip olan mahalle bekçileri ile alakalı hem yeni düzenlemeler yapılıyor. Hem de yeni mahalle bekçisi alımı yapılıyor.
İlkokul mezunu olanın dahi 4 bin 300 TL maaş aldığı bu güzide meslek ülkemiz gençleri arasında oldukça popüler bir meslek haline geldi. Artık mahalle bekçiliği geleceği olan bir meslek haline gelecek. Geçmişte yaşanan mahalle bekçileri ile alakalı sorunların artık olmayacağı ve tamamı ile Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamında olacakları belirtiliyor. 1970 ve 1980’li dönemlerde mahalle bekçileri iptal edilmişti ve mevcut çalışanların tamamı Polis kadrosuna alınmıştı. Ancak ülkemizde 5 yılda önemli bir rol oynayan mahalle bekçileri ile alakalı yeni düzenlemeler yapılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılacak olan mahalle bekçileri çarşı ve mahalle bekçisi olarak adlandırılacak ve tamamı ile kalıcı bir meslek haline gelecek. Şu aşamada sadece 10 yıllık anlaşma konusunda ciddi sorunlar var ilerleyen tarihlerde çarşı ve mahalle bekçisi olarak adlandırılan mesleğin kalıcı duruma getirilmesi tartışılacak. Halkımızın ve mahallelerimizin güvenliğinden sorumlu olan pek çok çarşı ve mahalle bekçisi için en düşük maaş 4 bin 300 TL olarak belirlendi. İlkokul mezunu 4 bin 300 TL, lise mezunu 4 bin 350 TL, ön lisans mezunu 4 bin 357 TL ve lisans mezunu ise 4 bin 404 TL olarak maaş alıyor.

BEKÇİ OLMAK İÇİN GEREKLİ OLAN ŞARTLAR NELERDİR?

Bekçi olmak isteyenlerin ilgili yasa çerçevesinde belirlenen koşulları yerine getirmesi gerekir. Bu şartlar arasında fiziksel özellikler başta olmak üzere şu kriterler bulunur:
 • Bekçi adaylarının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 18-31 yaş aralığında olması
 • En az lise veya lise eğitime tekabül edebilecek okullardan mezun olunması (Kadrolarda ihtiyaç olması halinde ilkokul mezunu alımı da yapılabilir)
 • Erkek bekçi adaylarının askerlik ile ilişiği olmaması
 • Boy ve kilo endeksinin belirlenen şartlarda olması (Boy uzunluğunun en az 167 cm; beden kitle endeksinin en az 18 ve en çok 27 olması gerekir.)
 • Bekçiler kamu görevlisi statüsünde sayıldığı için bekçi adaylarının kamu memuriyetine aykırı bir durumunun olmaması
 • Terör örgütleriyle ilgili herhangi bir suç durumunun bulunmaması ve adının hiçbir şekilde karışmaması olması
 • Silah taşımak için gerekli olan koşulları yerine getirmiş olması
 • Türk toplum yapısına aykırı olabilecek bir şekilde kötü bir şöhret anılmaması
 • Başvuru yapılan il sınırları içerisinde en az 1 yıl sürecinde ikamet etmesi
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelere ilişkin herhangi bir tedavi görülmemesi
 • Sağlık yönetmeliği kapsamında sorun teşkil edebilecek şekilde polis eğitim kurumlarından ayrılmamış olunması
 • Yüz kızartıcı olarak nitelendirilen zimmet, hırsızlık, dolandırıcılık ve sahtecilik gibi suçlar nedeniyle hapis cezası alınmaması
BEKÇİ ALIMLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

202 bekçi alımları ile alakalı henüz bir açıklama yapılmadı. Emniyet Genel Müdürlüğü Personel İşleri Daire Başkanlığı’ndan yapılacak olan açıklama ile beraber 2020 bekçi alımı konusunda yaptırımlar uygulanacak.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER