İkinci El Araç Satın Alacaklar Dikkat! Bu Dolandırıcılık Yöntemlerini Mutlaka Öğrenmelisiniz!

İkinci El Araç Satın Alacaklar Dikkat! Bu Dolandırıcılık Yöntemlerini Mutlaka Öğrenmelisiniz!
YAYIN TARİHİ: 26.06.2020 16:38:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Son zamanların en büyük dolandırıcılık işlemleri arasında ikinci el otomobil satışları ile ilgili son dakika gelişmeleri bulunuyor. Son zamanların en çok üzerinde durulan ikinci el araç satışları üzerinden dolandırıcılardan hamle geldi.

Son zamanların en büyük dolandırıcılık işlemleri arasında ikinci el otomobil satışları ile ilgili son dakika gelişmeleri bulunuyor. Son zamanların en çok üzerinde durulan ikinci el araç satışları üzerinden dolandırıcılardan hamle geldi. Vatandaşlarımız tarafından satışa sunulan araçları alarak noter işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Ancak bu süre zarfında dolandırıcılar saat 17.00’dan sonra araç sahibi için banka aracılığı ile EFT yapıyorlar. Ancak günümüzde pek çok vatandaşımız EFT talimatını ödeme yapılmış olarak kabul etmektedir. Böylelikle arabalarını noter aracılığı ile vermektedirler. Ancak son zamanların en çok gündemde bulunan dolandırıcılık yöntemi olarak noter ile arabayı üzerine alan dolandırıcılar banka ile görüşmeleri doğrultusunda EFT işlemlerini iptal ettirmektedirler. Aracını sattığını zanneden araç sahipleri tarafından bu durum gerçeği anlaması sonunda dolandırıcılar çoktan ortadan kaybolmuş olmaktadır.

DESTEK KREDİLERİ FIRSATÇILIĞA DÖNDÜ!

Haziran ayı başlamasıyla beraber Kamu bankaları tarafından vatandaşlarımız için düşük faiz oranına sahip kredi fırsatı sunuluyor. Kamu bankaları bu fırsatı sunmasının ardından dolandırıcılar iş başına geçti. Otomobil sektörü bu kredi fırsatı sayesinde büyük bir patlama yaşadı. Salgın dönemi içerisinde üretimin durdurulmasının ardından ikinci el otomobil satışları hareketli bir şekilde devam ediyor. Ancak bu patlama sonucunda fırsatçılar tarafından harekete geçme fırsatı yakalandı.


DOLANDIRICILAR GÜN YÜZÜNE ÇIKTI!

Günümüzde pek çok vatandaşımız aynı yöntemler ile mağdur olarak gündemimizde ki yerini aldı. Dolandırıcılar öncelikle aracını satışa çıkaran vatandaşlarımız ile iletişime geçerek araçlarını satın almak istediklerini belirtiyor. Sonrasında ise işlemlerini başlatmak üzere noter üzerinden hareketlerini gerçekleştirmektedirler. Ancak bu durumda dolandırıcılar tarafından büyük bir hileli adım atılıyor. Banka tarafından saat 17.00 itibari ile EFT geçmediğinden dolayı EFT yöntemini kullanıyor. Araç sahibi aracını sattığını düşünerek noter huzurunda bütün işlemlerini gerçekleştirerek aracı dolandırıcılara veriyor. Ancak bu süre zarfında aracı üzerine alan dolandırıcılar banka ile iletişime geçmeleri doğrultusunda EFT işlemini iptal etme fırsatını elde ediyor. Araç sahibi bu durumu anlayana kadar çoktan dolandırıcı ortadan kaybolma olanağına sahip oluyor.

Bu yöntem ile gün yüzüne çıkan dolandırıcılar için dikkatli adımlar atmalı ve kesinlikle paranızı görmeden araç satış işlemlerini gerçekleştirmemelisiniz. Aksi takdir de hem arabanızı kaybetme ihtimaliniz hem de para almama ihtimaliniz bulunmaktadır. Bundan dolayı paranızı görmeden önce kesinlikle satış işlemlerinizi gerçekleştirmemeniz gerekmektedir.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR