İkinci El Araç Fiyatları Zaman Düşecek? 2021’de İkinci El Araç Piyasası Nasıl Olacak?

İkinci El Araç Fiyatları Zaman Düşecek? 2021’de İkinci El Araç Piyasası Nasıl Olacak?

Yeni tip korona virüs salgını sebebiyle sıfır araç üretilemediğinden ikinci el araba ücretlerinde yükseliş yaşanmıştır.

Yeni tip korona virüs salgını sebebiyle sıfır araç üretilemediğinden ikinci el araba ücretlerinde yükseliş yaşanmıştır. 2020 senesinin başından bu günlere korona virüs salgının etkisiyle sıfır otomobil üretiminin düşmesi ve kur etkisiyle beraber ikinci el araçlarda ücretlerde adeta tavan yapmış durumdadır. Sektör temsilcileri ücretlerinin ücretlerin bu yılbaşından bu güne yaklaşık yüzde 85 artığını söylerken 2021’de pazarın düşeceğini açıkladı. Peki, ikinci el araç ücretleri ne zaman düşecek? 2021 senesinde durum nasıl olacaktır?

İKİNCİ EL ARAÇ ÜCRETLERİ NE ZAMAN DÜŞECEK?

İkinci el araç ücretleri ne zaman azalacak sorusu araç almak isteyenlere tarafınca merak edilmektedir. Yılbaşından bu yana devam eden ikinci el piyasasındaki fiyat yükselmesi sıfır araçlara paralel olarak daha yukarıya çıkmıştır. CARCATA verilerine göre sene başından bu tarafa ikinci el pazarındaki fiyat yükselmesi tavana çıktı ve yüzde 85 rakamlarına ulaştı. Peki, 2021 senesinde durum nasıl olacaktır? İşte ayrıntılar…

CARDATA Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın “1 Ocak'ta 100 bin TL olan bir ikinci el araç bugün 185 bin TL civarında. Bunun birçok sebebi vardı. Bu sebeplerin en başında gelen ise sıfırdaki arz talep dengesidir. Pandemiyle birlikte sıfır km araç üretiminin ve buna bağlı olarak da araç bulunurluğunun azalması, mayıs ayına kadar üretimin başlamaması ve yaklaşık piyasaya giremeyen 300 bine yakın sıfır kilometre aracın olması geldi. Araç almak isteyen vatandaş, markaların tedarik sıkıntısı sebebiyle araç bulamayınca ikinci ele yöneldi. Bu da, ikinci eldeki talep artışını yarattı ve fiyatlar yukarı yönlü hareket etti" ifadelerini kullanmıştır.


2021 SENESİNDE DURUM NASIL OLACAKTIR?

Fiyat artışlarındaki bir diğer sebebin ikinci el fiyat artışları yaşanırken esnaf, satıcı ve bayilerin “suni satışlar” yapması ve fiyatları daha da yükseltmesi olduğunu söyleyen Yalçın,“İkinci eldeki bu artışların durulmayacağını, daha bir sene boyunca hatta 2021'in sonuna kadar devam edeceğini bir otomotiv data şirketi olarak öngörüyoruz. Otomotiv sektörünün yeni normali; hem sıfır hem de ikinci el araçlarda yüksek fiyatlardır ve bu şekilde devam edecektir" ifadelerini kullandı.

2021 DE FİYATLAR DÜŞECEK

Bu senenin ücretlerine karşılık otomotiv piyasasının beklentileri karşılayacağını söyleyen Hüsamettin Yalçın: "Önceki yıllardan ötelenmiş talep çok önemli bir şekilde insanları otomobil satın almaya teşvik ediyor. İkinci el ve sıfır kilometre araç, bir yatırım aracı olarak görülüyor. İnsanlar şu an fiyat yüksek de olsa araç satın almak istiyorlar. Yaklaşık 710-720 bin aralığında bir sıfır km araç satış pazarı öngörüyoruz. 2021'de ise pazarın doymuşluğu ile birlikte 600 bin seviyesine gerileyeceğini öngörüyoruz. Bunun yaklaşık 10 katı da ikinci el araç satışı olacaktır. Üretim, pandemi kısıtlamaları yüzünden yüzde 100 kapasiteye ulaşmayacak. İthalatta da araç bulmak çok kolay olmayacak. Dolayısıyla fiyatlar sıfırda ve ikinci elde yüksek olarak devam edecek." İfadelerini kullandı ve milyonlarca insanın merak ettiği ikinci el araç fiyatları düşecek mi sorusuna bir nebze de olsa cevaplamış oldu. Yalçın’a göre 2021 senesinde ikinci el araç fiyatları düşücek.
 
 
 
 
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR