İkinci El Araç Fiyatları Artışa Geçiyor! 10 Gün İçinde Yüksek Fiyat Artışları Bekleniyor!

İkinci El Araç Fiyatları Artışa Geçiyor! 10 Gün İçinde Yüksek Fiyat Artışları Bekleniyor!

Genel olarak pek çok kişi bu koronavirüs döneminde ikinci el araçlara yönelerek daha uygun fiyatlı otomobiller bekliyordu.

Genel olarak pek çok kişi bu koronavirüs döneminde ikinci el araçlara yönelerek daha uygun fiyatlı otomobiller bekliyordu. Ancak salgından dolayı ülkeler arası sıfır araçların gelmemesinden dolayı fırsat bilen ikinci el araç satan kişiler fiyatlarını yükselterek piyasayı hareketlendirmişti. Bu duruma da bir önlem koymak isteyen çeşitli bakanlıklar ne kadar önlem oluşturmak istese de bu pek yararlı olmadı ve fiyatlar yüksek olarak kaldı. Bu noktada ise kendisine araç almak isteyen birçok kişi yüksek fiyatlardan araç almak durumuna düştü.

ARAÇ BAYİLERİNDE SIFIR OTOMOBİL YOK

Salgın döneminde ise işleri iyice durgunlaşan araç bayilerinin yaptığı açıklamada ise bayilerde sıfır otomobil olmadığı anlaşıldı. Özellikle ülkemizde Mart ayında patlak veren salgından dolayı ülkelerarası giriş çıkışlar kapanmıştı. Bundan dolayı da ülke içerisine yeni otomobiller girememişti. Genel olarak bu nedenden dolayı ikinci el araç piyasasının da hareketlendiği düşünülüyor. Araç bayileri ise sıfır araç gelmediği için mecburen ikinci el araçlara yöneliyor. Dolayısıyla tek seçenek olarak ikinci el araçların kalması fiyatların yükselmesine yol açıyor. İkinci el araç almak isteyen kişiler de bu dönemde mecburen yüksek fiyatlardan araç satın alabiliyor.

DEVLET ÖNLEMLERİNİ ALIYOR


Devlet ise ikinci el araçlar için çeşitli önlemler almaya başladı. Bu önlemler olarak da fiyatların düşmesi adına yetki belgesi zorunluluğu çıkararak araçların çok yüksek fiyatlardan satışını durdurmayı amaçlıyor. Dolayısıyla artık ikinci el araç satışlarında bayilerin ve diğer kişilerin araç satışı için yetki belgesine sahip olması gerekecek. Eğer belgenin süresi geçmiş ise de belgeyi yeniletmek için ilgili bakanlıklara gidilmesine gerek duyulacak. Yetki belgesi olmadan yapılan satışlarda ise çeşitli yaptırımlar uygulanacak. Kişilerin ise mutlaka ikinci el araç satın alırken yetki belgesini talep etmesi ve kontrol etmesi tavsiye ediliyor. Yetki belgesi olmadan araç satışına gidilmemesi öneriliyor. Aracın ise çeşitli muayenelerinin yaptırılıp yaptırılmadığı kontrol edilmesi gerekiyor.

ARAÇ FİYATLARININ YÜKSELECEĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Korona virüs döneminde araç satın almak isteyen kişiler için en merak edilen konu ikinci el araçların fiyatlarının düşüp düşmeyeceği oluyor. Fakat ilerleyen vaka sayıları ve tekrar gündeme gelen pandemi uyarıları fiyatların halen yüksek kalacağı düşüncesini getiriyor. Bunun yanında halen ülke içerisine sıfır araç girmemesi ve bayilerde ikinci el araçların bulunması fiyatların değişeceğini gösteriyor. Ekonominin de giderek sıkıntıya girmesi ve alım gücünün daha da düşmeye başlaması ikinci el araçların da fiyatlarını yükseltecek gibi duruyor. Bu noktada ise araç satın almak isteyen kişilerin daha fazla beklemeden istedikleri araçları satın alması tavsiye ediliyor. Araçların fiyatlarının düşmesinin beklenmesi halinde yüksek fiyatlarla karşılaşılabileceği söyleniyor.

EYLÜL SONUNA KADAR ARAÇ FİYATLARI NE OLUR?

Pek çok kişi bu Eylül ayı içerisinde araç fiyatlarının ne olacağını merak ediyor. Ancak bu konuda şöyle bir detay söylenebilir ki ülkemizde korona virüs vakaları giderek artıyor. Vaka sayılarının tekrar yükselişe geçmesi ise pek çok hizmet alanının sekteye gireceği anlamına geliyor. Yani çeşitli ürün ve hizmetlerin fiyat artışına gideceği ve daha yüksek fiyatlardan sahip olacağımız gerçekliğine yaklaşıyoruz diyebiliriz. Bu noktada araçların da Eylül ayı sonuna kadar daha yüksek fiyatlara ulaşacağını söyleyebiliriz. Araç satın almak isteyen kişilerin daha fazla beklemeden istedikleri araçları alması gerekiyor. Eğer fiyatların düşmesi beklenirse ilerleyen dönemlerde daha yüksek fiyatlardan satın almak durumunda kalınabilir. 10 gün içerisinde de fiyatların beklenmedik şekilde artacağı düşünülüyor.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER