İkinci El Arabalarda Fiyatlar Düşecek Mi, Artacak Mı? İşte Uzman Değerlendirmesi!

İkinci El Arabalarda Fiyatlar Düşecek Mi, Artacak Mı? İşte Uzman Değerlendirmesi!

Korona virüs salgını ile birlikte ciddi yükseliş kaydeden ikinci el araba piyasasında gerileme olacak mı? İkinci el arabalarda fiyatların düşmesi için nelerin yapılması gerekir? Vatandaşlar bu soruların cevabını merakla bekliyor.

Korona virüs salgını ile birlikte ciddi yükseliş kaydeden ikinci el araba piyasasında gerileme olacak mı? İkinci el arabalarda fiyatların düşmesi için nelerin yapılması gerekir? Vatandaşlar bu soruların cevabını merakla bekliyor.  

Bu durumu değerlendiren uzmanlar, “2005 model Toyota Corolla 50 bin TL ’iken şu an 90 bin TL’den daha düşük fiyata 2005 model Toyota Corolla bulunamıyor. İkinci el otomobil arayan vatandaşlarımızın bu konuda yaşadığı mağduriyetten ikinci el otomobil satan kişiler kâr elde ettiklerini düşünüyor. Ancak bu oldukça yanlış bir düşünce olduğunu çok yakında anlayacaklar. Özellikle sattıkları araçların bir alt modelinin ya da daha farklı düşük model otomobillerin neredeyse aynı fiyatlardan satılmaya başlandığını görünce büyük bir şok yaşanacak.

Bu durum üzerinden büyük oranda gelir elde ettiğini düşünen ve bugün ikinci el otomobil alıp satarak kâr elde ettiğini düşünen tüm vatandaşlarımızın büyük bir yanılgı ve yanlış içerisinde olduklarını çok rahatça görecekler. Kâr elde ettiğini düşünerek çok yüksek rakamlardan sattıkları araçlar yüzünden tüm ikinci el otomobil piyasası etkileniyor. Başlangıçta sadece 3-5 bin TL kâr elde ederek ikinci el otomobil satan vatandaşlarımız galeri mantığı ile çalışıyor ve haftada birkaç araba satmaya çalışıyordu. Bu durumdan elde ettikleri kazanç tatmin etmeye başlayınca sigortalı işini bırakıp sadece ikinci el otomobil alıp satmaya başlayanlar dahi oldu. Bu durum böyle böyle gelişti ve ülkede neredeyse ikinci el otomobil alıp satmayan bir tek bebekler kaldı. Olayın ciddiyeti bu kadar gelişti anlayacağınız. Gerçi bu haberimizi okuyorsanız kesinlikle sizin de birkaç kere deneme, girişim ve satmışlığınız vardır. Şimdi 6 ay önce 50 bin TL’ye alıp geçen ay sattığınız 90 bin TL aracın aynısını bugün 90 bin TL’ye satın alamazsınız. Bu durumda kâr elde etmiş sayılmazsınız. Tam aksine kendinize ve ikinci el otomobil piyasasına çok büyük zarar vermiş olursunuz.


PİYASA NASIL DÜZELİR?

Çok uzun zamandır devletin müdahale etmesini bekliyoruz. Bu konuda devletin yapabileceği herhangi bir müdahale söz konusu olamaz. Devlet kimsenin malını satmaya çalışmasına engel olamaz. Özellikle fiyat konusunda devlet hiçbir şekilde işlem yapamaz. Sadece yapabileceği tek işlem ÖTV’yi düşürmek olabilir ancak ülkemizde ÖTV rakamlarının ne durumda olduğunu her birimiz biliyoruz. Bu sebeple ikinci el otomobil fiyatlarının artık düzelebileceğine yakın zamanda ihtimal vermiyorum.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Bu duruma hep beraber el birliği ile geldik. Bu sayede artık her birimiz pahalı araba alıp pahalı araba satacağız. Artık yapılabilecek bir durum yok bu durumun içinden kurtulmanın hiçbir anlamı da yok. Kimse 80 bin TL’ye satın aldığı aracını 40 bin TL’ye satmaz. Hal böyle olmayınca da ikinci el otomobil fiyatlarında herhangi bir değişim olmaz. O nedenle 2000 model otomobili 70 bin TL’ye satın almaya devam edeceğiz hep beraber. Ülkemizin ÖTV konusunda yapacağı hiçbir şey yoksa ikinci el otomobil fiyatlarında iyileşme kesinlikle çok zor” ifadelerini kullandı.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR