İkinci El Araba Alacaklar Bu Uyarılara Dikkat!

İkinci El Araba Alacaklar Bu Uyarılara Dikkat!

İkinci el araç alımı satımı ülkemizde oldukça yaygın görülmektedir. Yıllarca insanlar makul fiyatlara olabildiğince iyi araç sahibi olmuştur. Ancak koronavirüs salgınının da etkisi ile ülkedeki ikinci el araç fiyatları oldukça sıkıntıya girdi.

İkinci el araç alımı satımı ülkemizde oldukça yaygın görülmektedir. Yıllarca insanlar makul fiyatlara olabildiğince iyi araç sahibi olmuştur. Ancak koronavirüs salgınının da etkisi ile ülkedeki ikinci el araç fiyatları oldukça sıkıntıya girdi. Olması gerekenin 2 katından fazla fiyatlara ulaşan araç fiyatları özellikle alıcıların bunun yanında bu işi yapan satıcıların da işini epey zorlaştırdı. Alım satım konusunda bilgisi olmayıp kendi aracını yüksek fiyatlara satmak isteyenler sebebi ile de artan araç fiyatları daha çok pandemi sürecinden etkilendi. Bununla birlikte birçok esnaf sıkıntı yaşadı ve yüksek araç fiyatları sebebi ile araçlarını satamama sıkıntısıyla mücadele etti.

İkinci el araç fiyatları olduğunda yüksek seviyelere taşındı. Bu konuda pandemi büyük rol oynadı. Pandemi sebebi ile birçok araba şirketi üretimi durdurdu. Pandemi yüzünden ortamlarda toplu olarak bulunulması büyük risk taşımaya başladı. Bu sebeple iş yerleri büyük sıkıntı yaşayarak kapandı. Bu konudan oldukça fazla araba fabrikaları da etkilendi. Kapalı alanda toplu bir şekilde çalışıldığı için şirket sahipleri fabrikaların çalışmasına belirli süre ile ara verdi. Fabrikaların çalışmaması ile sıfır araç üretilmedi ve insanlar sıfır araç bulmakta zorlandı. Yeni araç almak isteyenler ise durum böyle olunca ikinci el araç almaya yeltendi. Halkın büyük çoğunluğu ikinci el almaya yönelince talep arttığından ve insanların ihtiyacı olduğu bilindiğinden ötürü ikinci el araç fiyatları satıcılar tarafından aşırı derecede yükseltildi. Özellikle aracın kişisel sahibi tarafından satıldığı zaman da görülen bu durum internet üzeri satışlara yansıdı ve büyük fiyat artışları ile karşılaşıldı. Konunun bu şekilde artışından birçok insan rahatsız olması sebebi ile belirli makamlar çalışmalar başlattı. Araçların fiyatlarındaki aşırı artışlardan sonra başlatılan bu çalışma eylül ayında yürürlüğe girecek. Bu yasanın yürürlüğe girmesi ile yapılan açıklamalara bakılacak olursa kısa sürede ikinci el araç fiyatları olması gereken seviyelere inecek. Konu ile ilgili açıklamalarda da bulunan Adana Oto Alım Satım Komisyoncular Esnaf Odası Başkanı Mehmet Güveloğlu araçların aşırı artışı ile ilgili detayları açıkladı.

10 GÜN ÖNCEKİ FİYAT İLE ŞİMDİKİ FİYAT ARASINDA AŞIRI FARK VAR


Bu yaşanan artışın pandemi sebebi ile olduğuna değinen Güveloğlu pandeminin devam etmesi ile araçların fiyatlarının düşmesinin zor olduğuna değindi. Şu anda birçok esnaf arabalarını satmaktan çekiniyor. Araçlarını yüksek fiyata sattıklarında birkaç gün sonra bakıyorlar ki fiyat daha da yükselmiş. Bu sebep ile piyasada ikinci el araç bulmanın da zorlaşabileceği gündemde. Özellikle sıfır arabaların üretilmemesinin büyük etkisinde olan yüksek piyasa müdahale yapılmadığı takdirde yükselmeye devam edecek.

DEVLET TARAFINDAN İKİNCİ EL ARAÇLARIN FİYATINI DÜZENLEMEYE YÖNELİK HAMLE

İkinci el araç fiyatlarının tahmin edilemeyecek derecede artışı ile devlet yeni çalışmalar başlattı ve kısa sürede bu yasayı hizmete sunacak. Birçok esnaf ve yeni araba almak isteyenler için büyük sorun teşkil eden bu durum yeni düzenleme ile normale girecek gibi duruyor. Yeni düzenleme ile yetkisi olmayan hiç kimse araç satamayacak. Bu konudan oldukça iyi şekilde faydalanacak olan esnaf uzun süredir bu uygulamanın çıkmasını istiyordu. Kendi aracını yükseğe satabilmek için piyasada yüksek gösteren vatandaşlar galericilerin kendi araçlarını normal fiyatlara satmasını önlüyordu. Piyasa artması sebebi ile araç fiyatlarını arttıran esnaf sahipleri araçlarını satamadıklarından büyük sorun yaşıyor. Araç satamadıkları için araç alım satım döngüsü yapamayan esnaf konu yüzünde büyük sıkıntılar yaşıyor ve işin geleceği konusunda da büyük endişe içindeler.
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER