İkinci Dalga Yaşanırsa Altın Rekor Kıracak! BİTCOİN (BTC) Nasıl Etkilenecek?

İkinci Dalga Yaşanırsa Altın Rekor Kıracak! BİTCOİN (BTC) Nasıl Etkilenecek?
YAYINLANMA TARİHİ: 29.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Yeni rekor mu geliyor! Salgında yaşanan ikinci dalga endişesi rekor'un kapılarını açabilir peki Bitcoin nasıl etkilenecek? Bitcoin (BTC) de neler yaşanacak? Ya Trupm kaybederse Bitcoin de ve altın da durum ne olacak?

Salgınla beraber ekonomik yönden tüm dengeler altüst olurken piyasalarda sürekli inişler çıkışlar rekorlar düşüşler çok fazla hareketlilik yaşanmaktadır. Korona virüs salgını ile beraber gündeme düşen ikinci dalga endişeleri risk durumu yaşatmaktadır.

YENİ REKOR MU GELİYOR?

Altın fiyatlarında son yılın en yüksek rekor seviyeleri 8 yılın en yüksek seviyeleri görüldü. Bir Goldman Sachs projeksiyonu, değerli metalin önümüzdeki 12 ay içerisinde yükselmeye devam edeceği açıklamasında bulundu. Altın Ons başına 2.000 dolara yükseleceği görüşlerini paylaştı. Ünlü ekonomist Schiff tarafından da altının bu yıl bitmeden rekor kıracağı görüşünü vurgulamaktadır. Peki altında yaşanan bu rekor seviye Bitcoin (BTC)  fiyatı bundan nasıl etkilenecektir?

Goldman Sachs, son zamanlarda Bitcoin’in finansal piyasalardaki rolü konusunda biraz kötümser tavır sergilesede görünse de altın ile ilgili tam tersi görüşünü düşünmektedir. CNBC, Goldman Sachs’ın altın ile ilgili yaptıkları en son raporda, doların devalüe olması ile beraber altın fiyatı için yeni rekorun seviyelerin görüleceği görüşünü paylaşmışlardır.

İKİNCİ DALGA ENDİŞESİ ALTINDA REKORUN KAPISINI AÇABİLECELTİR!

Goldman’ın önceki yaptığı tahmine göre,  kıymetli metalin korona virüs COVID-19 salgını sırasında ve sonrasında bile artış göstermeye devam edeceği açıkalmasında bulundu. Nihayetinde 12 aylık sürede 1.800 dolara ulaşacağını öngörüsünü paylaşmıştı.Analistler bununla birlikte, fiyatının 3 aylık sürede 1.800 dolara, 6 aylık sürede 1.900 dolara ve bir yıl sonra ise 2.000 dolara çıkabileceğini belirtemişlerdir ve daha ileri adımlar atılamaktadır.

Altın eğerki belirtilen 2.000 dolara ulaşırsa 2012’deki 1.920 dolarlık rekoru kırmış olacaktır. Bu durumda tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş olacağız.


Korona virüs salgını şüphesiz altını ve dağılımını da etkilemektedir. Yapılan raporda, Hindistan’ın değerli metal ithalatı seviyesinin %99 oranında düştüğü belirmektedir.

SCHİFF "TRUMP SEÇİMİ KAYBEDERSE"!

Altının 8 yıllık durumuna bakıldığında zirvesi ve oldukça etkileyici görünmektedir ve yıllık kazançlarının yanı sıra da Schiff, 2020 ABD yaşanacak Başkanlık seçimlerinin altın piyasasını önemli ölçüde etkileyeceği görüşüne inanmaktadır. Ünlü ekonomist yorumuna devam ederken, Trump kaybederse altının "seçim gecesinde" 2.000 dolarlık bariyeri kırmasını düşünmektedir.

Şimdiye kadar yaoılan anketler ise Biden’in açık bir favori olduğunu göstermektedir. Biden seçilirse eğer Aralık 2019’da Trumptarafından kurumsal kârları artıran imza vergisi indirim mevzuatını tersine çevireceğine söz vermiştir. Bu durum sebebiyle borsayı aşağı çekebilecektir. Forbes’a göre Wall Street yöneticileri tarafından bu potansiyel senaryoya hazırlanmaktadır.

Ayrıca altın tipik olarak hisse senedi piyasası ile pozitif bir korelasyona sahip olmayan güvenli bir liman yatırım aracı olarak görülmektedir. Bu nedenle Biden başarılı olursa eğer, geleneksel pazarların geri çekilmesi durumunda değerli metal gerçekten büyük bir yükseliş gösterebilecektir.

BİTCOİN (BTC) NASIL ETKİLENECEK?

Altınla Bitcoin arasında büyük benzerlikler vardır. ​Başta enflasyon olmak üzere yaşanan finansal ve küresel risklerden korunmak adına bunun en tipik yolu olan altınla Bitcoin arasında pek çok benzer yönler bulunmaktadır. Bitcoin (BTC) ile ilgili sık sık dile getirilen durumlarda biri ise "dijital altın" anlatısı eleştirilere maruz kalmaktadır. Fakat gerçekliğini her geçen gün kanıtlamayı başarıyor. Son dönemde hisse senetlerinde korelasyon gösteren dijital varlık kriz durumlarında yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Bu görülen benzerlik durumuda Bitcoin’in de altın ile beraber yükselişe geçebileceğinin sinyallerini vermektedir. BTC’yi altının önüne geçiren bazı avantajlar da bulunmaktadır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER