İHYA Sistemi İle Kolay Emeklilik Sistemi!

İHYA Sistemi İle Kolay Emeklilik Sistemi!

Kolay emeklilik sisteminin gelmesinin ardından on binlerce vatandaşımız bu fırsatları değerlendirebilmek için araştırmalarını sürdürmeye başlamış bulunmaktadır.

Kolay emeklilik sisteminin gelmesinin ardından on binlerce vatandaşımız bu fırsatları değerlendirebilmek için araştırmalarını sürdürmeye başlamış bulunmaktadır. On binlerce vatandaşımız yıllar boyunca emekli olmanın hayallerini kurarak gündemimizde ki yerini almaktadır. Pek çok vatandaşımız için sunulan olanaklar ile beraber dikkatleri üzerine çekerek gündemimizde ki yerini almaktadır.

Vatandaşlarımız için sunulan fırsatlar ile beraber dikkatleri üzerine çekmektedir. Vatandaşlarımız için sunulan olanaklar sonrasında SGK ve Bağ-kur’lu olarak emekli olma olanağına sahip olabilirsiniz. On binlerce vatandaşımız için sonunda müjdeli haber gelmesinin ardından vatandaşlarımız bu olanakları değerlendirerek gündemimizde ki yerini almaktadır. Bağ-kur prim borçlarınızı yapılandırma fırsatlarını elde ederek gündemimizde ki yerini almaktadır. İHYA sisteminin son dakika güncellemeler yapılmasının ardından vatandaşlarımız bu fırsatları ön plana çıkaracaktır.

İHYA sistemi ile SGK ve Bağ-kur’lu olarak hemen emekli olma fırsatını elde edebileceklerdir. On binlerce vatandaşımız için sunulan bu olanaklar sonrasında büyük olanaklar sunulmaya devam etmektedir. Başvuru işlemlerinizi gerçekleştirerek gündemimizde ki yerini almasıyla beraber dikkatleri üzerine alacaklardır. SGK prim borçlarınızı yapılandırma fırsatları sunulması ile beraber dikkatleri üzerine çekmektedir. Milyonlarca vatandaşımız yapılandırma fırsatlarını değerlendirerek gün yüzüne çıkabileceklerdir.

İHYA SİSTEMİ İLE KOLAY EMEKLİLİK!

Kolay bir şekilde emekli olabilmek isteyen bireyler için olağanüstü fırsatlar sunulmasının ardından vatandaşlarımız büyük olanakları sunulmaya devam edilmektedir. Bağ-kur prim borçlarının ön plana çıkılmasının ardından 31 Aralık tarihine kadar başvuru yaparak borçlarınızı yapılandırma olanağına sahip olabilirsiniz. Böylelikle alınan kararlar doğrultusunda ister peşin ödemelerinizi yapabilir isterseniz de 2’şer aylık dönemler halinde 18 ay içerisinde ödemelerinizi gerçekleştirme olanağına sahip olabilirsiniz.

Gecikme faizlerinin silineceğine dair açıklamalar yapılmasının ardında ceza ve faizler ilinerek Yİ-ÜFE üzerinden gerekli hesaplamaların yapılacağına dair açıklamalar yapılmaktadır. Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ınını vermeyecektir. Bu kapsam doğrultusunda borçlarınızı belirlenen tarihe kadar başvuru işlemlerinizi gerçekleştirerek yapılandırma olanağına sahip olabilirsiniz.


İHYA SİSTEMİ İLE ALINAN KARARLAR AÇIKLANDI!

Yeni sistemin gün yüzüne çıkmasının ardından kolay emeklilik sistemi gündemimizde ki yerini almaktadır. On binlerce vatandaşımız için sunulan olanaklar sonrasında pek çok fırsatlar gün yüzüne çıkmaktadır. İHYA sistemi ile alınan kararlar şu şekildedir;
  • Bağ-Kur'lulardan 31 Ekim'e kadar olan prim borçlarını ödemeyenlerin ya da yapılandırmayanların borcu silinirken, borca ilişkin hizmet süreleri dondurulacak.
  • Prim borçları nedeniyle daha önce sigortalılık süreleri durdurulanlar 2 ay içinde ihya başvurusunda bulunabilecek. İhya edilecek primlerde borçlu olunan tarihteki tutarlara güncelleme yapılacak.
  • Prim borcu bulunduğu için emekli olamayanlar yapılandırma ile muradına erecek. Yeterli primi bulunup borçlu olduğu süreye ihtiyacı olmayanlar, borçlarını sildirip günleri dondurarak emekli olabilecek. Emeklilik için dondurulan sürelerine ihtiyacı olanlar da daha az ödemeyle bu süreleri ihya edebilecek.
VATANDAŞLARIMIZIN MERAK ETTİĞİ SORULAR VE CEVAPLAR!

SORU: 1988 yılında Sağlık Bakanlığı mecburi hizmet atamasıyla Gaziantep'te doktor olarak çalışmaya başladım. Bir yıl çalıştıktan sonra askerlik yaptım ve tekrar göreve döndüm. 1992 yılında istifa ettim. 1992'den beri Güney Afrika'da çalışıyorum. Borçlanarak emeklilik hakkım var mı? Eğer varsa ne yapmam gerekiyor? V.K.

CEVAP: Yurt dışındaki çalışma sürelerinizi borçlanarak 5400 prim günü ve 58 yaş şartlarıyla 4/b (Bağ-Kur) statüsünden emekli olmaya hak kazanmanız mümkün. Borçlanacağınız her bir gün için borçlanma başvuru tarihindeki günlük asgari ücret ila günlük asgari ücretin 7.5 katı arasında kalmak koşuluyla belirleyeceğiniz kazanç tutarının yüzde 45'i kadar prim ödersiniz. Emeklilik şartlarını sağladıktan sonra aylığınızın bağlanması için yurt dışındaki çalışmanızın sona ermiş olması gerekir. Çalışmanız devam ettiği sürece emekli aylığınız bağlanmaz.

SORU: 49 yaşındayım. SSK girişim 1994 yılında, 15 gün var. 2007-2010 yıllarında Bağ-Kur'um vardı, taksitlendirdim, ödemedim, bunu geri alabilir miyim? 2010 yılından bu yana sigortam var. Prim günüm 3250. Ne zaman emekli olurum? Mete ELMAS
CEVAP: 'Geri alabilir miyim?' sorusundan kastettiğiniz anlaşılmıyor. Çünkü para ödememişsiniz. Ancak bu günleri geri alabilirsiniz. Buna ihya deniliyor. Geçmiş Bağ-Kur günlerinizi ihya ettirmek için SGK'ya başvurun, bugünkü asgari ücret üzerinden ödeme yaparak o günleri emekliliğinizde kullanabilirsiniz. 1994 yılı tescil edilmişse 54 yaş ve Bağ-Kur'dan 9000 gün şartıyla ya da 60 yaş ve 5400 gün kismi emeklilik şartıyla emekli olursunuz.

SORU: 1973 doğumluyum. SSK girişim 1990 yılı. SSK'dan 4500 günüm var. 2009'da Bağ-Kur'lu oldum. 3000 günüm bulunuyor. Hangisinden ne zaman emekli olurum? ÖZKAN YILDIZ
CEVAP: Son olarak Bağ-Kur ile devam ettiğiniz için Bağ- Kur'dan emekli olursunuz. Son 3.5 yıla bakılıyor. Bu yüzden de 9000 günü tamamlamanız gerekir. Yaş şartı 52.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR