İhtiyaç Sahiplerine 1000 TL Daha Verilecek! Başvuru Yapan ve Yardım Çıkmayanlar da Faydalanabiliyor

İhtiyaç Sahiplerine 1000 TL Daha Verilecek! Başvuru Yapan ve Yardım Çıkmayanlar da Faydalanabiliyor
YAYINLANMA TARİHİ: 21.05.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

4. Faz sosyal yardım yapılacak mı? Başvuruları ne zaman? 3. Faz sosyal yardım başvuruları devam diyor mu? Ödemeler ne zaman başlayacak? Yardımlardan ne kadar kişi yararlanabildi? Başvuru günleri ne zaman?

Devletimiz tarafından ihtiyaç sahibi ailelere salgın sürecinde yardımlar yapılmaya devam ediyor. Vatandaşımız bu süreçte ihtiyaçlarını ödemede zorluk çekerken devlet tarafından 1000 TL nakdi yardımlarla vatandaşa el uzatılmaya devam ediyor.

Yardımlar 3. Faz olarak genişletildi ve ulaşılamayan ailelerede ulaşmak hedeflendi. 1. ve 2. Faz yardım sonrasında 3. Faz yardımın kapsamıda genişletilerek daha çok aileye ulaşıldı.Bununla beraber şimdi sıra 4. Faz yardımlara çevrildi.

Bu yardımların devamı gelecekmi ve yardımdan yararlanamayan aileler için 4. Faz yardım olacakmı?

4. FAZ YARDIM DA OLACAK MI?

1. ve 2. Faz yardımları ihtiyaç sahibi ailelere ulaştı. 3. Faz yardımın kapsamı genişletildi ve ilk ilk iki fazdan yararlanamayan ailelere 3. faz yardımla ulaşıldı.Bunların ardından vatandaşımız tarafından 4. faz yardım olacak mı soruları merak edilip araştırılırken 4. Faz yardım olacak mı ve başvuru gerekecek mi konusunda henüz net bir açıklama yapılmadı.

3. FAZ SOSYAL YARDIM BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR MU?

3. Faz yadımada yoğun bir ilgi ile karşılandı. 3.Faz yardım başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaya başlandı. Bu yardımın başvuruları hala devam etmektedir. Başvuru yapmayan vatandaşlarımız başvurularını hala yapabilirler.

3. FAZ SOSYAL YARDIM BAŞVURULARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, tarafndan yapılan ön başvurulara ilişkin incelemelerin yapılması sonucunda, desteğe ihtiyacı olduğu belirlenen hanelere ödemeleri yapılacaktır.

3. Faz yardım başvurularını vatandaşlar, e-Devlet üzerinden yapmaktadır. Başvuru süreçlerini e-Devlet üzerinden takip edebilirsiniz. 3. Faz ödemeleri için değerlendirmelerin tamamlanmasının ardından ailelere ise ödemeler yapılmaktadır.

3. FAZ BAŞVURU SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

3. FAZ SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

3. Faz yardımda başvuru şartı getirildi ve e-devlet sistemi üerinden yapılmaktadır. Başvurularda yaşanacak yoğunluğu önlemek adına belirlenmiş günlerde T.C kimlik numarasına göre başvurular yapılabilecektir.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

T.C KİMLİK NUMARASINA GÖRE BAŞVURU YAPMA


1000 TL sosyal yardım 3. faz başvuruları için T.C kimlik numarasına göre belirlenmiş günlerde yapılacaktır. Başvurularınızı belirtilen bu günlerde yapınız.
 

T.C. kimlik numarasının son hanesi göre "0" olanlar pazartesi,

T.C. kimlik numarasının son hanesi göre "2" olanlar salı, başvurabilecek.

T.C. kimlik numarasının son hanesi göre "4" olanlar çarşamba, başvurabilecek.

T.C. kimlik numarasının son hanesi göre "6" olanlar perşembe, başvurabilecek.

T.C. kimlik numarasının son hanesi göre "8" olanlar cuma günü başvuruda bulunacak

Cumartesi ve pazar günleri ise T.C. kimlik numarası ile ilgili sınırlama olmaksızın herkes başvuru yapabilecektir.


KİMLER 1000 TL YARDIMDAN YARARLANAMAYACAK?

3. Faz yardımdan kimler yararlanamayacak;

Kamu işçileri,

Memurlar,

Emekliler,

İşsizlik ve kısa çalışma ödeneği alanlar 3. faz yardımdan yararlanamayacakalardır.

Ayrıca daha önce destekten yararlanan kişilerde başvuru yapamayacaklardır.

İlk kez destekten yararlanacak kişiler başvuru yapabileceklerdir.

GELİR KISTASI YOK!

3. Faz yardımda gelir kıstası şartı aranmamaktadır. Başvuru esnasında başvuru yapan kişiye sorular yöneltilmektedir ve bu cevaplar doğrultusunda yapılacak değerlendirmeler sonrasında 1000 TL yardım verilecektir.

BAŞVURU ESNASINDA YÖNELTİLEN SORULAR NELERDİR?

Yöneltilen bu sorular sonucunda değerlendirmeler yapılacaktır;

Gelir-gider dengesi ile ilgili bilgiler sorulmaktadır.

Elektrik, su ve doğalgaz faturalarının son gelen miktarı sorulmaktadır.

Kira gideri, sorulmaktadır.

Çocuk sayısı ve diğer masraflar hakkında da bilgi sorulmaktadır.

Bu sorular kapsamında kişinin muhtaçlık durumu tespit edilerek yapılacak değerlendirmeler sonucunda yardım yapılacaktır.

1. FAZ- 2. FAZ- 3.FAZ HAKKINDA

1. Faz sosyal  yardımdan 2.1 milyon aileye 1000'er lira yardımı aldı. 1. Faz yardımda toplam ödeme 2 milyar 111 milyon 254 bin lira olmuştur. Bu noktada hali hazırda sosyal yardım alan vatandaşlara ödemeler yapıldı. Başvuru gerekmeden ve  başvuru şartı aranmadan ödemeler yapıldı.

2. Faz sosyal yardımdan 2.3 milyon aileye 1000'er lira yardımdan faydalandı. 2 milyar 316 milyon 10 bin lira bu vatandaşlara verilmiştir ve bu süreçte ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmuştur. 2. Faz sosyal yardım alanlar listelenerek ödemeleri yapılmıştır. Burada da başvuru şartı aranmadı ve halihazırda sosyal yardım alan kişiler yararlandı.

3. Faz sosyal yardımdan Bu güne kadar 892 bin 13 haneye 1.000'er lira ödemeleri yapıldı, ödemeler devam etmektedir. Başvurular da devam etmektedir. 3. Faz yardımda gelir şartı aranmadı fakat bazı sorular yöneltilerek yardım yapılmaktadır. Başvuru şartı getirilmiştir ve e-Devlet üzerinden yapılmaktadır.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER