İBB maddi para yardımı yapıyor! Hemen başvuru yapın!

İBB maddi para yardımı yapıyor! Hemen başvuru yapın!
YAYINLANMA TARİHİ: 22.05.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Korona virüs sebebiyle milyonlarca işsiz kalan vatandaşların çok büyük bir bölümü İstanbul’da ikamet etmektedir. Bu nedenle işsiz kalmış tüm vatandaşlarımıza hem devletimiz hem belediyelerimiz yardım yapmaktadır.

Korona virüs sebebiyle milyonlarca işsiz kalan vatandaşların çok büyük bir bölümü İstanbul’da ikamet etmektedir. Bu nedenle işsiz kalmış tüm vatandaşlarımıza hem devletimiz hem belediyelerimiz yardım yapmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu konuda öncü olan belediyelerden bir tanesidir. İşsiz kalmış olan kişilere, mağdur olmuş kişilere, ek geliri olmayan kişilere ve daha nicelerine milyonlarca TL ödemeler yapılmaktadır. İBB maddi yardım nasıl başvuru yapılır? Kimler İBB yardımlarından faydalanabilir? Gibi soruların cevaplarını bulacağınız haberimiz hemen detayda…

Korona virüs nedeniyle vatandaşlar mağdur olmuş durumda. Yüz binlerce işletmenin mecburen kapatılması, sokağa çıkma yasakları ve piyasanın finansal açıdan kötü durumda olması üzerine hem devlet hem vatandaşlar zor duruma girdi. Özellikle işinden çıkartılmış ve herhangi bir ek geliri olmayan vatandaşlar içinde bulundukları durumlar sebebiyle çok zor günler geçirmektedir. Kira ödemesi yapamayan, faturalarını ödeyemeyen ve evine alışveriş yapamayan yüz binlerce vatandaşımız devletten medet umdu. Ancak devletimiz herkese aynı anda yetişebilecek kadar organize değil bu konuda. Bu sebeple hem Sosyal Vefa grupları hem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları hem de belediyeler eş zamanlı olarak vatandaşın ve özellikle mağdur olmuş kişilerin yardımına koşuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu konuda gerçek manada öncü olan bir belediye oldu. Başlattığı program dâhilinde aynı anda yüz binlerce vatandaşa maddi yardımlar yapıyor ve yardım yapmak isteyen binlerce vatandaşın taleplerini ve yardımlarını kabul ediyor. Kabul edilen binlerce TL para ve erzaklar ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere toplanıyor ve dağıtıma çıkılıyor. Aynı zamanda arka planda talepleri toplayıp inceleme ekibine yönlendiren ayrıca ekip var. Arkada güçlü bir ekip ile çalışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ankara’ya da örnek olacak işler çıkarttı.

İBB MADDİ YARDIMLARI YAPIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yalnızca muhtaçlık belgesi olan vatandaşlarımıza maddi yardımda bulunmaktadır. Muhtaçlık belgeleri ise mahalle muhtarlarından alınabilen basit bir belgedir. Bu belge ile muhtaç olduğunuzu belgelemiş olursunuz ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi sadece bu şartlar altında ödeme yapıyor.


İBB YARDIMLARINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvuru yapabilmek için öncelikle 444 00 93 ve 0552 153 00 34 numaralı telefonları arayabilirsiniz. Ayrıca https://sosinc.ibb.gov.tr/ web adresinden yazılı olarak gıda ve nakit para yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Bizzat başvuru yapabilmek için:

MÜDÜR: Neval Gündoğan Arslan
TELEFON: 0212 449 74 00
SANTRAL: 0212 449 74 00
FAX: 0212 449 74 20
ADRES: Topçular Mah. Beylerbeyi Cad. Bostanaralığı Sk. ( İETT Garaj Yanı ) Eyüp / İSTANBUL

İBB YARDIM BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?
 • Kişilerin ek gelirinin bulunmaması ve üstlerine kayıtlı gayrimenkullerin olmaması şart koşulmuştur.
 • Aynı anda hem ilçe belediyesinden hem de büyükşehir belediyesinden yardım talep edilmeyecektir.
 • Sosyal Yardımlaşma Vakfından düzenli nakdi yardım alan kişiler, aynı anda İstanbul Büyükşehir Belediyesinden de nakdi yardım talep edemez.
 • Engelli raporu bulunan kişilerin, en az %40 oranında engele sahip olması ve 2022 engel raporunun güncel olması gerekmektedir.
 • Engelli çocuğu bulunan kişiler, 18 yaşından küçük çocukları için bizzat başvuru yapmalıdır.
 • Tıbbi yardım talep edenlerin, güncel sağlık raporuna sahip olması gerekir.
 • Şehit yakını ve asker eşlerinin, gerekli belgelere sahip olmaları yeterlidir.
 • Şehit eşi ve birinci derece şehit yakınları, maddi ve ayni yardımlardan faydalanabilirler.
İBB YARDIM BAŞVURULARINDA İSTENEN BELGELER
 • Ailenin net gelirini gösteren güncel gelir testi
 • Muhtarlık tarafından verilen muhtaçlık belgesi
 • Engellilere ait sağlık kurulu onaylı güncel 2022 sağlık raporu
 • Hasta kişiler adına hazırlanmış doktor onaylı sağlık raporu
 • Hane içindeki öğrencilere ait öğrenci belgesi
 • Hane halkına ait mülkiyet belgeleri
 • Kişilerin emekli olduğunu gösteren e-devlet dökümü
 • SGK kayıtlarını gösteren hizmet dökümü Şehit ve gazilik belgeleri
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER