Iban Numarası Nasıl Öğrenilir?

Iban Numarası Nasıl Öğrenilir?
YAYIN TARİHİ: 7.03.2020 00:20:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Bankacılık işlemlerinin temel kavramlarından biri olan Iban numarası, her türlü bankacılık işleminde vatandaşların karşısına geliyor. Iban numarası nasıl öğrenilir? Vatandaşlar Iban numarası öğrenme yöntemlerini araştırıyor. Bu yazımızda Iban numarası nedir, ne işe yarar ve Iban numarası nasıl öğren

Iban numarası öğrenme ve Iban Numarası nasıl öğrenilir? Soruları bu haberimizde cevap bulacak. Tüm Dünyada, yeknesak bir bankacılık sisteminin oluşturulabilmesi için geliştirilen IBAN numarası, günümüzde banka ve bankacılık işlemleriyle işi olan herkes tarafından en az 1 defa duyulan bir terimdir. Bu nedenle birçok vatandaş, IBAN numarasını araştırıyor. IBAN numaralarına ve detaylarına gelin hep birlikte bakalım...

Iban Numarası Nasıl Öğrenilir? Iban Numarası Öğrenmenin Yolları

Bireysel veya kurumsal olarak bankacılık işlemi gerçekleştiren veya gerçekleştirecek olan vatandaşların sıklıkla duyduğu Iban numarası, hesabın bulunduğu bankanın şubesinden, hesap kartından, bankanın çağrı merkezinden teknik destek alınarak veyahut da internet ya da SMS bankacılığı vasıtasıyla öğrenilebilir.

Iban numarası öğrenme para transferine konu olan her türlü mevduat ve banka hesabı için geçerlidir çünkü her banka hesabının, kendisine ait bir IBAN numarası bulunmak zorundadır. Bir müşteri, birden fazla banka hesabına sahip ise her bir hesabı için ayrı bir IBAN numarası olacağı için, birden fazla IBAN numarasına sahip olabilecektir.


Iban numarası nasıl öğrenilir? Sorusunun cevabını yukarıda verdikten sonra şimdi de IBAN’la ilgili diğer bilgilere geçelim. IBAN numarası, tüm Dünyada geçerli olacak şekilde harf ve rakamlardan oluşur. Her IBAN yalnızca 1 banka hesabına ait olabilir ve her banka hesabının belirtildiği gibi 1 IBAN numarası mutlaka bulunmak zorundadır. Aksi taktirde banka hesabından bahsedilemez. En fazla 34 basamaktan oluşabilen IBAN numarasının ilk dört basamağının ikisi ülke kodu, örneğin TR, EN gibi, diğer iki basamağı da kontrol rakamlarından ibarettir. Kontrol numarası, IBAN numarasının doğruluğunu teyit eden rakamlardır. Türkiye’de IBAN numarası 26 hanelidir.

Iban Numarası Nedir?

International Bank Account Number (IBAN) olarak açılımı yapılan IBAN, Uluslararası Banka Hesap Numarası anlamına gelmektedir. Uluslararası bankacılık işlemleri ve bankaların birbirleriyle karşılıklı iş ve işlem yapabilmesi için kabul edilen ve geçilen IBAN sistemi, ülkelerin bankacılık sistemlerinin birbirine entegre edilmesini sağlamaktadır. IBAN olarak kısaltılan bu sistem ile bankalar, gerek yurt içi gerek yurt dışı karşılıklı işlem kapasitelerini artırıyor ve müşterilerine daha kaliteli, daha esnek bir bankacılık deneyimi yaşatıyor.

1 Ocak 2009 tarihi itibariyle Türkiye’de de kullanımı zorunlu olan IBAN (Uluslarası banka hesap numarası), 33 Avrupa ülkesiyle birlikte ülkemizde de bankacılık sistemine entegre edilmiştir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR