Hindistan’da Artık Kripto Para Resmiyet Kazandı

Hindistan’da Artık Kripto Para Resmiyet Kazandı
YAYIN TARİHİ: 11.03.2020 13:14:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Nüfusu, askeri gücü,  ekonomik gücü ve çalışma gücüyle Dünya’nın her listesinde ilk 5’te yer alan ülkesi Hindistan, artık kripto paraları resmi olarak tanıyor ve işlemlerine izin veriyor.

Nüfusu, askeri gücü,  ekonomik gücü ve çalışma gücüyle Dünya’nın her listesinde ilk 5’te yer alan ülkesi Hindistan, artık kripto paraları resmi olarak tanıyor ve işlemlerine izin veriyor.

Dünya’da teknoloji devi birçok şirketin CEO’luğundan çağrı merkezi elemanlığına kadar tercih ettiği Hindistan vatandaşlarının, özellikle internet teknolojileri ve yazılım konusunda çok ciddi bir potansiyele sahip olduğu biliniyor. Öyle ki, şuan Dünya’nın yakından takip ettiği uzay projelerinden Dünya devi internet şirketi Google’ın en yüksek makamlarına kadar birçok alanda, Hindistan vatandaşlarının varlığı biliniyor.

İlk yasak 2018 yılında gelmişti

Hindistan Yüksek Mahkemesi, o zamanın şartlarında kripto paraların yasadışı faaliyetlerde kullanılabileceği, takibinin devlet kurumlarınca zor olduğunu gerekçe göstererek ülke genelinde verdiği karar ile, kripto para borsalarını ve yapılan işlemleri yasalara aykırı göstererek yasaklamıştı.

Özellikle yurtdışı kaynaklı Hindistan şirketleri, bilişim firmaları ve internet şirketlerinin faaliyetleri için orta vade de kripto parayı da finansal çözümleri arasına koyması ile, bu kararın sorgulanması yapılmıştı.

Yıllık gayrisafi hâsılası 3 trilyon doların üzerinde olan ve %6’lık yıllık büyüme oranı ile 2030 senesine kadar, Dünya’nın en büyük 3. Ekonomisi ve ülkesi olması beklenen Hindistan’da bu kararın artık hükmünün olmaması gerektiği anlaşıldı.


Anayasa Mahkemesi “ Dur! “ Dedi.

Geçen iki yılın ardından, özel şirketlerin baskısı ve iş gücünün artık beklenenin üzerinde seyretmesi ile Hindistan Anayasa Mahkemesi  “ Kişinin özlük ve ekonomik hakları açısında ve rekabet ortamının olumsuz etkilenmesi nedeniyle, anayasaya aykırı bir durum oluşturuyor.” gerekçesini göstererek, Yüksek Mahkeme’nin kararını veto etti. Bu karar sonrasında, ülkede kripto para borsaları üzerinden alım-satım ve aracılık yapmak artık resmen serbest hale geldi.

Kararın 1,5 milyar nüfuslu Hindistan’da tüm kesimlerce memnuniyetle karşılandığı gözlemlendi.

Türkiye ‘de de bu konuda adımlar atılmaya başlanacak
 
Ülkemizde, Süper Lig’de takımların isim sponsorluğuna kadar yükselerek artık ulusal bilinirlik kazanmış durumda olan borsaların faaliyetlerinin de yasal zemin üzerinde tekrar gözden geçirilerek legal bir hal alması isteniyor.

Her geçen gün artan borsalar, günlük milyar dolarları bulan işlem hacimleri ve bireyse & kurumsal birçok yatırımcının hızla ilgisini çeken bir alan olarak, kripto para işlemlerinin de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı & Maliye Bakanlığı ortak çalışması ile, yeni bir düzenlemede faaliyet göstermesi bekleniyor.


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR