Hastalık Geçirip İşe Gidemeyenler Dikkat! Devlet O Ödemeyi Hemen Yapıyor! İşte Başvuru Şartları!

Hastalık Geçirip İşe Gidemeyenler Dikkat! Devlet O Ödemeyi Hemen Yapıyor! İşte Başvuru Şartları!

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan sigortalı işçiler herhangi bir kaza hastalık ay da cerrahi bir işlem geçirdiğinde rapor süresi belirli sürenin dışına çıktığında çalışanların maaşından işveren tarafından kesinti yapılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan sigortalı işçiler herhangi bir kaza hastalık ay da cerrahi bir işlem geçirdiğinde rapor süresi belirli sürenin dışına çıktığında çalışanların maaşından işveren tarafından kesinti yapılmaktadır. Bu durum birçok çalışanı mağdur etse de işin özü araştırıldığında kesilen paranın çalışan tarafın geri alınabilmesi mümkün olmaktadır. Hastalık sürecinde hem sağlık açısından sorun yaşan vatandaşın ayrıyeten maddi açıdan da sorun yaşamaması için devletten ayrı destek verilmektedir. İşveren tarafından bu kesilen ücret çalışan Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması ile geri alınabilmektedir. Devlet tarafından hizmete sunulan bu uygulama hasta yatağındaki kişiler bir yandan da para derdi çekmemesi adına oldukça önemli olmaktadır.

Halk arasında rapor parası olarak da adlandırılan bu uygulama uzun yıllardır devam etmektedir. Sigortalı çalışanların zor durumdaki hallerin bir zorluk eklememek adına Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası adı altında bulundurulan yasaya göre kurum çalışanlara iade yapmaktadır. Kurum çalışana iade yapması için çalışanın yaşadığı kaza ya da hastalıktan ötürü sağlık kurumundan aldığı raporu incelemektedir. Rapor incelenmesi ile birlikte rapor uygun görüldüğü takdirde çalışana PTT üzerinden iade yapılmaktadır. Kanunda asıl isimi ile geçici iş görmezlik ödeneği adı altında uygulanan bu yasa vatandaşın zor zamanında yanında olmak adına devlet tarafından gerçekleştirilen olumlu uygulamalardan olmaktadır.

GEÇİCİ İŞGÖRMEZLİK ÖDENEĞİ ALMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR


Öncelikle çalışan kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu 4A ve 4B bünyesinde sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Kaza veya herhangi bir sağlık sorunu geçiren kişinin kesinlikle iş görmezlik ya da gereken raporunda %100 oranı olmaması gerekmektedir. Eğer iş görmezlik oranı %100 olursa bu ödenekten ziyade kişinin malulen emekli olma durumu ortaya çıkar. Bu durumda işe devam edemediğinden kişi devlet tarafından malulen emekli edilir. Kişinin raporu aldığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 90 gün sigorta priminin gözükmesi gerekmektedir. Olmadığı takdirde geri ödeme yapılmayacaktır. Kişiye ödeneğin yapılması için verilen raporun iki günden fazla olması gerekmektedir. 2 gün ve az olan raporlar için işveren tarafından kesinti yapılmayacağından geri ödeme yapılmasına gerek kalmamaktadır.

RAPOR PARASI ALMA SÜRECİ NASIL GERÇEKLEŞMEKTEDİR?

Herhangi bir kaza veya hastalık geçirenlerin işe gidemediklerinden ötürü maşlarından kesinti yapılmaktadır. Bu kesinti devlet tarafından geri ödenmektedir. Bu ödemeyi almak için ilk olarak çalışanım çalıştıkları iş yeri veya kurum ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Sürecin başlaması için iş yerine bildirimin yapılması gerekmektedir. Bu işlemden sonra çalışanın hastalık döneminde gittiği hastaneden kaç gün ise raporunu alması gerekmektedir ardından bu rapor ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek başvurunun yapılması gerekmektedir. SGK yetkilileri çalışan tarafından getirilen bu raporlu başvuruyu 5 iş günü içerisinde sisteme geçerek işleme sokması gerekmektedir. Bu başvuru Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki yetkili kişiler tarafından incelemeye alınarak belirli süre içerisinde çözüme kavuşturulur ve yetkililer tarafından geri ödeme işlemi başlatılır. Kurum tarafından olumlu yanıt verildiğini başvuran kişi SMS yoluyla öğrenmektedir. Kurum kişiye başvuru sonucunu SMS ile iletmektedir. SMS geldikten sonra kısa süre içerisinde kurum tarafından kişinin adına PTT ile para gönderimi yapılır. Oldukça kolay olan bu süreçte hastalık geçiren kişinin mağduriyet yaşamaması adına süreç oldukça hızlı işlenir. Süreç içerisinde de kişi belirli süreliğine geçirdiği rahatsızlıktan ötürü başvuru yapamaması durumunda kendisine resmiyette en yakın olan kişi aracılığıyla başvuruyu gerçekleştirebilir ve sürecin başlamasını sağllayabilir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER