Hangi Bankalar Kredi Borçlarını Erteledi? Kredi Kartlarını da Kapsıyor mu? Nasıl Başvurulur? Ne Zamana Kadar Vakit Var?

Hangi Bankalar Kredi Borçlarını Erteledi? Kredi Kartlarını da Kapsıyor mu? Nasıl Başvurulur? Ne Zamana Kadar Vakit Var?
24.03.2020

Korona virüsü salgını kapsamında bankalarda vatandaşa müjde üstüne müjde vermeye devam ediyor. Bununla ilgili bazı kamu bankaları ve özel bankalardan açıklama üzerine açıklama geldi. Bankalar kredi borçlarının ertelenebileceğini duyurdu. Peki kredi kartı borçları da ertelenecek mi? Nasıl başvurulur?

Korona virüs ile ekonomik ve finansal mücadele topyekün devam ediyor. Bankalar, finans kuruluşları, devletin kamu ve kurumları ile sürekli istişare halinde ve vatandaşın bu zor durumunu biraz da olsa rahatlatmak adına ne tür önlemler alınabileceği sürekli müzakere ediliyor. Bununla ilgili değerlendirme yapan bazı kamu ve devlet bankalarından kredi borcu olanlara erteleme müjdesi geldi. Peki hangi bankalar kredi erteleme konusunda müşterilerine kolaylık sağlıyor? Hangi kamu bankaları erteleme yapıyor? Hangi özel sektör bankaları bu konuda müşterilerine ayrıcalık sağlıyor? Bu müjde kredi kartı olanları kapsıyor mu? Kapsayacak mı? İşte detaylar...

Kredi borcu olan vatandaşları çok rahatlatacak haberler gelmeye devam ederken vatandaşın en çok beklediği haber de geldi. Kredi borçları erteleniyor. Açıklanan ekonomik paketler kapsamında buna ilk evet diyen bankalar kamu bankaları oldu. 

3 Ay Erteleme İmkanı Geliyor!

Bankalardan bu açıklama çok taze geldi. Geçtiğimiz gün yapılan değerlendirmede kredi borcu olanların, kredi kartı borcu olanların ve ek kart borcu olanların borçları 3 ay ötelenebilecek. Bu konuda çok fazla mağduriyet yaşama sıkıntısı yaşayan birçok vatandaş derin bir nefes aldı. Bankaların böyle bir günde vatandaşın yanında olması dikkat çekici oldu. Özellikle bu bankaların adlarını bilmekte fayda var. 

HALKBANK, ZİRAAT BANKASI, VAKIFBANK, İŞ BANKASI, AKBANK VE QNB FİNANSBANK BORÇLARI ERTELEDİ! 

Her zaman vatandaşın en yakınında olan ve Türkiye'nin en büyük bankaları olarak bilinen bu bankalar Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Akbank ve QNB Finansbank bundan sonra da açıklayacakları çok güzel paketler olduğunu belirttiler.

ZİRAAT BANKASI KREDİ KARTI VE KREDİ BORCU ERTELEME DUYURUSU

1- 31 Mart 2020 tarihinde ödenmesi gereken dönem sonu taksit, faiz ve ana parasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin talepleri üzerine söz konusu ödemelerin ötelenmesine imkan verilecek.

2- Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan müşterilerin mevcut kredilerinin, 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle, uygun vadeli yapılandırma uygulamaları geliştirilecek.

3- Personel maaşlarını, Ziraat Bankası üzerinden ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibariyle mevcut istihdamlarını azaltmamaları kaydıyla; gelecek 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilecek.

4- Kredili müşteriler tarafından Ziraat Bankası üzerine keşide edilmiş çeklerinin ödenmesi amacıyla kullanılmak üzere; genel kredi limitleri artırılarak ilave nakit kredi limiti tahsis edilecek.

5- İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere; bankanın kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerin kurumsal kart limitleri artırılacak.

HALKBANK KREDİ KARTI VE KREDİ BORCU ERTELEME DUYURUSU

1- 31 Mart 2020 tarihine kadar taksit, faiz ve ana parasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini erteleyebilecek.

2- Esnaf ve sanatkarların talep etmeleri halinde kullanmış oldukları kredilerin; nisan, mayıs ve haziran 2020 aylarında vadeleri gelecek olan ana para ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz ertelenecek.

3- Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan banka müşterilerine, 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırma imkanı sunulacak. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek.

4. Personel maaşlarını Halkbank üzerinden ödeyen firmalara, istihdamlarını Şubat sonuna göre azaltmamaları şartıyla, gelecek 3 aylık dönem boyunca personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti verilecek.

Kredi borcu olanlar müjde: Kredi ödemeleri ertelendi! Hangi banka hangi destekleri sunuyor? İşte tam liste
5. Bankanın kredili müşterileri tarafından Halkbank üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla, genel kredi limitleri artırılarak firmalara ilave nakit kredi limit tahsis edilecek.

6. İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere; Halkbank kurumsal kredi kartı ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi limiti bulunan firmaların kurumsal kart limitleri artırılacak.

VAKIFBANK KREDİ KARTI VE KREDİ BORCU ERTELEME DUYURUSU

1- Firmaların, 31 Mart devre sonu faizleri de dahil olmak üzere 30 Haziran 2020 tarihine kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri konusunda esneklik sağlanacak.

2- İstihdam koruma amaçlı kredi taleplerini karşılamak amacıyla işletmelere "3 aylık maaş gideri" kadar uzun vadeli kredi kullandırılabilecek.

3- İşletmelerin mevcut kredileri, kendi nakit akışlarına uygun ve sektörel durumlarına göre ödemesiz dönemli olarak yeniden yapılandırılacak.

4- Turizm ve şehir içi toplu taşıma dahil en çok etkilenen sektörlere özgü krediler, 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandırılacak.

5- Firmaların vergi, SGK gibi kamusal ödeme yükümlülüklerini kolaylaştırmak amacıyla nakit yönetim limitleri artırılarak, bu limitlerden yapılacak ödemelere 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkanı verilecek.

6- Firmalara ait Business Kartlarda limit artırımına gidilerek, maliyetsiz tedarik kapasiteleri artırılacak.

7- VBanko Çek ürünü limiti ve yaygınlığı artırılarak, bankacılık garanti imkanının dolaşıma sürülmesi yoluyla nakit ihtiyacı azaltılacak ve maliyetsiz finansman imkanı sağlanacak.

8- Bireysel kredi ihtiyacı olan vatandaşların kredi talepleri VakıfBank Mobil, internet bankacılığı ve Sky Limitler üzerinden sağlanarak salgın riskine maruz bırakılmayacak.

9- Bireysel kredi müşterilerinin taksit, kredi kartı ödemelerinin 3 aya kadar ötelenebilecek.

İŞ BANKASI KREDİ KARTI VE KREDİ BORCU ERTELEME DUYURUSU

1- Müşterilerin 30 Nisan'a kadar ihtiyaç duyması halinde; ana para/faiz/taksit ödemelerinin ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran'a kadar ötelenmesine imkan verilecek.


2- Salgın sebebiyle mali bünyesi olumsuz etkilenen başta turizm, lojistik, AVM, perakende sektörleri olmak üzere sektör ayrımı olmaksızın her bir ihtiyaç, vaka bazında değerlendirilerek ödemesiz dönem dahil gerekli tüm destek verilecek.

3- KOBİ'lerin ve mikro işletmelerin, tabana yaygın yararlanmasını teminen, salgın öncesi girdiği ticari yükümlülüklerinin yerine getirilebilmesi amacıyla mevcut limitlerle desteklenmesi ve gerekirse ilave limit için azami çaba gösterilecek.

4- Maaş anlaşmalı olsun olmasın banka müşterilerinin önümüzdeki 3 aya ait maaş ödemelerini herhangi bir istihdam azaltımı yapmamaları kaydıyla gerekirse ilave limit tahsisi suretiyle ödenmesine katkı sağlanacak.

5- Dijital kanallar üzerinden yapılacak EFT/havale işlemlerinden 30 Nisan'a kadar (karttan karta havale dahil) hiçbir banka müşterisinden ücret alınmayacak.

6- Sağlık ve gıda başta olmak üzere, müşterilerin alışveriş anında ihtiyaç duyması halinde kredi kartı limitlerinde artırıma gidilecek.

7- POS ve ÖKC ücretleri 3 ay ötelenecek.

8- Bireysel müşterilere; tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerini 3 ay boyunca öteleme hakkı tanınacak.

AKBANK KREDİ KARTI VE KREDİ BORCU ERTELEME DUYURUSU

1- Bireysel ve tüzel müşterilerimizin 30 Nisan'a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri talep olması halinde mevcut koşullarla 30 Haziran'a kadar ötelenebilecektir.

2- Mobil, Internet Şube ve ATM üzerinden gerçekleştirilecek EFT ve havale işlemleri 30 Nisan'a kadar ücretsiz olarak yapılabilecektir.

3- Müşterilerimizin ATM'lerimizden günlük para çekme limiti kart ile ücretsiz 5.000 TL ve ek olarak Akbank Mobil'den QR kod ile ücretsiz 5.000 TL olmak üzere 10.000 TL'ye çıkarılmıştı. Bu uygulamanın süresi 30 Nisan'a kadar uzatılmıştır.

4- Ayrıca müşterilerimizin Ortak ATM'lerde para çekme, yatırma, bakiye görüntüleme ve kredi kartı borcu ödeme gibi işlemleri 30 Nisan'a kadar ücretsiz hale getirilmiştir.

ZİRAAT KATILIM KREDİ KARTI VE KREDİ BORCU ERTELEME DUYURUSU

1- Ticari ve bireysel müşterilerin talep etmeleri halinde 31.03.2020 tarihine kadar ödenmesi gereken taksit, kar payı ve anapara ödemelerinin ötelenmesi.

2- Nakit akışı bozulan veya bozulması öngörülen ve buna bağlı ödeme sorunu yaşayabilecek müşterilerimizin mevcut finansmanlarının; 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle, uygun vadeli yapılandırma uygulamalarının geliştirilmesi.

3- Personel maaşlarını, bankamız üzerinden ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonundaki istihdamlarını korumaları kaydıyla; ihtiyaç duymaları halinde 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilmesi.

4- Bankamızdan finansman limiti olan müşterilerimizin mevcut koşullar nedeniyle oluşabilecek işletme sermayesi ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi'ne yönelik ilave limit ihtiyaçlarının ivedilikle karşılanması.

VAKIF KATILIM KREDİ KARTI VE KREDİ BORCU ERTELEME DUYURUSU

1- Bireysel ve kurumsal fon kullanan müşterilerimizin talepleri üzerine, 30 Haziran 2020 tarihine kadarki taksit ödemelerinde esneklik sağlanması.

2- İşletmelerin kullanmış olduğu mevcut fonların, nakit akışlarına uygun ve sektörel durumlarına göre ödemesiz dönemli olarak yeniden yapılandırılması.

3- Turizm ve şehir içi toplu taşıma dahil en çok etkilenen sektörlere özgü fon kullandırımların 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandırılması,

4- Kurumumuzdan personel maaş ödemesi hizmeti alan işletmelerin, istihdam koruma amaçlı fon taleplerini karşılamak amacıyla, "3 aylık maaş gideri" kadar 1 yıl vadeli fon kullandırılması.

5- Firmaların Vergi ve SGK gibi kamusal ödeme yükümlülüklerini kolaylaştırmak amacıyla; 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkanı verilmesi.

DENİZBANK KREDİ KARTI VE KREDİ BORCU ERTELEME DUYURUSU

Talep edenlerin 30 Nisan'a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri 30 Haziran'a kadar ötelenebilecek.

Mobil, internet şube, ATM, fastPay ve İletişim Merkezi üzerinden EFT-havale ücretsiz gerçekleştirilecek.

QNB FİNANSBANK KREDİ KARTI VE KREDİ BORCU ERTELEME DUYURUSU

Kredi ödemeleri 3 ay ertelenebilecek.

Tüzel müşterilere 6 ay ile 1 yıl ödemesiz dönemli içerecek şekilde yapılandırma imkanı sağlanacak.

KUVEYT TÜRK KREDİ KARTI VE KREDİ BORCU ERTELEME DUYURUSU

Kuveyt Türk: 'Bireysel müşterilerin konut, ihtiyaç ve araç finansmanının nisan sonuna kadar olan taksit ödemeleri haziran ayına, kredi kartı borçları da 1 ay ötelenecek. Müşterilerin bugüne kadar kullandıkları finansman, ödemesiz dönem dahil mevcut vade yapısından daha uzun bir vadede yapılandırılacak.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER