17 Temmuz akşam saatlerinde Beyaz Saray ve Pentagon'dan art arda açıklamalar ve yeni adımlar geliyor! Türkiye'nin Rusya'dan S-400 Hava Savunma Sistemi almasının ardından teslimat süreci de resmen başlamıştı. Rus kargo uçakları, Ankara Mürted Hava Üssü'ne S-400 ekipmanları ve parçalarını taşımayı sürdürürken ABD'de flaş gelişmeler yaşanıyor.

Yaptırım olacak mı olmayacak mı? F-35'ler teslim edilecek mi edilmeyecek mi? Derken son dakika Pentagon açıklaması geldi. Önce Beyaz Saray sözcüsü kameralar karşısına geçti ve Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400'lerin F-35 alımını imkansız hale getirdiğini "iddia" etti. F-35 ile S-400'lerin yan yana bulunamayacağını iddia eden Sözcü'nün açıklamasının hemen ardından ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, "Türkiye'nin F-35 savaş uçağı programına katılımının askıya alınma süreci başlatıldı." açıklamasını duyurdu.

TÜRKİYE F-35 ALAMAYACAK MI? TÜRKİYE ŞİMDİ NE YAPACAK?

Rusya'dan S-400 alımı yapan Türkiye, Abd'den gelen son dakika açıklamalarına ve adımlarına göre F-35 savaş uçağı alamayacak gibi gözüküyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, halihazırda F-35 programı için Türkiye'nin önemli bir konumda olduğunu aktararak, toplamda 1,4 milyar dolarlık ödeme yaptıklarını, eğer F-35'lerin satışı gerçekleşmezse bu bedelin iadesi için Uluslarası Mahkemelere başvurulacağını ifade etmişti.

Türkiye F-35 programından çıkarılırsa, ABD'ye ödenen 1,4 milyar Dolarlık bedelin iadesi sağlanacak, öte yandan Türkiye'nin programdaki "üretici" konumu nedeniyle, her 1 birim F-35 savaş uçağında 8 ila 15 milyon dolar arasında maliyet artışı yaşanacak. ABD, tüm bunları göze alarak Türkiye'yi F-35 savaş uçağı programından çıkarırsa bunun bedeline katlanacak.

TRUMP OLUMLU KONUŞMUŞTU PENTAGON TERSİNİ YAPTI

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımıyla ilgili topu eski Başkan Barack Obama'ya atmış ve Türkiye'ye karşı ABD'nin takındığı tavrı "Adil değil." sözleriyle dile getirmişti. Trump'un açıklamalarından alınan "Yaptırım olmayacak, F-35'ler gelecek" imajı Pentagon'dan gelen adımla yerle bir oldu. Bu açıklamalar ABD Başkanı'nın "imajını" ve etkisini de sorgulattı.