3 milyonu aşkın memur ve 2 milyona yakın memur emeklisi, 28 Şubat 2019 Çarşamba günü gerçekleşecek Kamu Görevlileri Hakem Kurulu toplantısını bekliyor! Hakem Kurulu, 5. dönem Toplu sözleşme görüşmelerini nihayete erdirip sonuca bağlayacak! Memur ve memur emeklisi maaşları belli olacak.

Memur ve memur emeklisi Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur-Sen ile Hükümet anlaşamamıştı. Şimdi gözler Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na çevrildi. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 2020-2021 yılları memur ve memur emeklisinin mali ve sosyal haklarını belirleyecek. Hükümet ve Memur sendikaları, 20 günlük kanuni süre içerisinde anlaşamadı ve süreç Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından sürdürülüyor. 

Hükümet, Memura 4+4 Teklifini Sunuyor 

Görüşmelerde Hükümet kanadı, 2020-2021 yılı için son teklifinde %4+4'e kadar çıkmıştı. Hükümetin son teklifi 2020 yılında yüzde 4+4 2021'de ise 3+3 zam teklifi oldu. 

Bu teklife karşın Memur-Sen ve Kamu Görevliler Sendikaları Heyet Başkanı Ali Yalçın, hükümetin teklifinin beklentileri karşılamadığını ve sözleşme imzalanmasına yönelik çok zayıf bir teklif olduğunu dile getirerek yeni teklif beklentisini iletmişti.

Gözler Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nda

Hükümet ile sendikalar ve konfederasyonun uzlaşamaması sonrası gözler Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na çevrildi. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 28 Ağustos Çarşamba günü, milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren 2020-2021 mali ve sosyal hak konusunu görüşecek.