Hükümetin başlattığı Konut Seferberliği ile %1'in altına %0.99 seviyesine düşen Konut kredisi faizleri, artan konut fiyatlarını ise beraberinde getirecek! Gayrimenkul - Emlak sektöründe son dönemde faizlerin düşmesiyle birlikte yaşanan kıpırdanmaya 'Zam' geliyor. Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank öncülüğünde başlatılan %0.99 faiz kampanyası, Vakıfbank'ın %0.79'luk Sarı Panjurlu Konut kredisi paketiyle daha da düşecekken Konut fiyatlarında zam haberleri gelmeye başladı! 

FAİZLER DÜŞÜYOR KONUT FİYATLARI ARTIYOR

12 Eylül Perşembe, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) yarın toplanıyor. Bu toplantıdan 'Faiz İndirimi' kararı çıkması muhtemel. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da "Faizler daha da düşecek, göreceksiniz." açıklmasıyla önceden müjdesini verdiği faiz indirimiyle birlikte, Konut kredilerinde de faiz oranlarının daha da düşmesi bekleniyor. 

Konut kredisinde faiz oranlarının %0,70-0,80 aralığına gerilemesi beklenirken bir yandan konut fiyatları da artmaya devam ediyor. Faiz indirimleri sonrası elini çabuk tutup ev almak isteyenlerin yoğun talebi, gayrimenkul sektöründe fiyatları arttırdı. 

%0.99 Faiz kampanyasıyla canlanan İnşaat sektöründe zam haberleri gelmeye başladı. Eylül 2019'da konut fiyatlarında artış furyası kendini gösterecek. Konut fiyatlarında artış trendinin 2-3 yıllık dönemde artarak sürmesi bekleniyor.

Artan talebe karşın, konut arzının düştüğünün de belirtildiği piyasada, talep arttıkça fiyat artar politikası geçerliliğini koruyor. Taleplerin düşük olduğu dönemde stabil olan fiyatlar şimdi gelen %15'lik zamla cep yakacak. 

EV ALMANIN TAM ZAMANI FİYATLAR UÇACAK 

Konut fiyatlarının önümüzdeki dönemde %15-20 oranında zamlanacağı, gayrimenkul ve emlak uzmanları tarafından dillendiriliyor. Hükümetin 'Konut seferberliği' ile ev almanın aslında şuan tam zamanı deniyor. Konut kredisinde faizlerin daha da düşeceği dönemde bu kez de konut fiyatlarına gelen zamlar canınızı sıkabilir.