İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 27 Ağustos Salı günü, İBB Saraçhane binası önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB'nin vakıflarla ilgili tasarruflarına değindi ve Vakıflarla İBB arasında yapılan birçok protokolün iptal-feshedildiğini bildirerek, vakıflara aktarılan 357 milyon liralık kaynağın "kesildiğini" duyurdu. 

İmamoğlu, Vakıflar ile İBB arasında yapılan protokollerde "İnanılmaz" rakamların da olduğunu söyleyerek "357 milyon liralık kaynak içinde sadece bir vakfa yemek desteği 56 milyon lira! İnanılmaz, Bu milletin parasını nereye harcıyorsunuz?" açıklamasını yaptı. 

İmamoğlu, vakıflarla ilgili açıklamasına "Bir bina yapılıyor, vakfa yapılmak üzere maliyeti 165 milyon lira. Artık o bina İstanbulluya ait. Bu daha başlangıç" sözleriyle devam etti. Ekrem İmamoğlu'nun açıklamasıyla 165 milyon TL'ye mâl edilen bir binanın, Vakıftan alınarak İBB'ye devrolunduğu ortaya çıkıyor.

İBB, VAKIF PROTOKOLLERİNİ FESHETTİ! 

İBB, gündemi meşgul eden Vakıf protokolleriyle ilgili son dakika açıklama yayınladı! İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, "Ensar Vakfı, TÜRGEV, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, TÜGVA, Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı bulunan vakıflarla arasındaki protokolü fesh etme kararı almış ve protokolleri iptal etmiştir.” denilerek söz konusu vakıflarla İBB arasındaki iş birliği protokollerinin sona erdirildiği resmi olarak açıklandı. 

EKREM İMAMOĞLU'NA 200 BİN İŞ VAADİ HATIRLATILDI

Ekrem İmamoğlu, İBB Başkan Adaylığı sürecinde, İstanbul'da 5 yıl içerisinde 200 bin kişiye yeni istihdam olanağı sağlayacaklarını vaat etmişti. 27 Ağustos Salı günü İmamoğlu'na gazeteciler tarafından 200 bin iş vaadi de soruldu. İmamoğlu bu soruya "Dilerdim ki bu taahütlerimizi tam takip etseydiniz. 200 bin kişiye iş bulacağımız bu takvim 5 yıl. Çalışmalarımız başladı. Ekonominin kötü durumda olmasının sebebi var. İktidarın kötü ekonomi yönetimi" yanıtını verdi.