Doğu Akdeniz'de arama-sondaj faaliyetlerini sürdüren Türk Fatih Sondaj gemisi 170 milyar metreküp doğalgaz mı buldu? Yunan haber siteleri, son dakika olarak verdikleri haberlerde, "Türkler Doğu Akdeniz'de doğalgaz buldu! Türk sondaj gemisi Fatih, 170 milyar metreküp doğalgaz rezervine ulaştı." iddiasını ileri sürüyor.

Türk makamlardan Yunan haber sitelerinde yer alan doğalgaz bulundu iddialarına ilişkin ne bir yalanlama nede bir doğrulama gelmedi. Ancak Yunan haber siteleri ve Kıbrıs Rum Kesimi medyası, flaş haber olarak duyurdu.

TÜRKİYE DOĞALGAZ BULDU MU? FATİH SONDAJ GEMİSİ 170 MİLYAR METREKÜP REZERVE ULAŞTI MI?

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki varlığını istemeyen Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi, Adanın etrafındaki zenginliklerden Türkiye'yi yararlandırmamak istiyor. Türkiye ise, her fırsatta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin garantörü olarak ve aynı zamanda Türkiye'nin kıta sahanlığı hukuki durumunu ileri sürerek, Doğu Akdeniz'deki zenginliklerin eşit ve adil bir şekilde dağıtılmasını talep ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih ve Yavuz sondaj gemilerinin çalışmalarını sürdüreceğini, hiçbir gücün Doğu Akdeniz'de Türkiye'siz bir plan yapamayacağını sert ifadelerle dile getirmişti.

Yunan Medyasında son dakika olarak verilen haberler, heyecan verici şekilde araştırılmaya başlandı. Fatih sondaj gemisi 170 milyar metreküp doğalgaz rezervine ulaştı mı? İddialar doğru mu? Şuan için resmi bir açıklama gelmiş değil.