Emeklilik için sigorta prim günü eksik olanlar, eksik günler için primleri ödeyerek aynı zamanda bazı şartları da yerine getirerek anında emekli olabiliyorlar. Binlerce vatandaş, emeklilik yaşının gelmesine karşın eksik ve ödenmemiş sigorta primlerinin bulunmasından dolayı emekli olamıyor ve emekli maaşı alamıyor. Ancak yeni düzenleme çerçevesinde sigorta primleri için toplu para ödeyerek emekli olmak mümkün oluyor! 2018 yılında geçen düzenleme neticesinde vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nın sunduğu birçok seçenekten biriyle erken emekli olabiliyor.

SGK'dan Erken Emeklilik için Birçok Yöntem 

SGK, eksik prim borcunun ödenmesi için vatandaşa birçok yöntem sunuyor. Bu yöntemleri bu haberimizde detaylı olarak inceleyeceğiz. Vatandaşlar, SGK'nın sunduğu bu yöntemlerle eksik prim borçlarını toptan ödeyerek anında emekli olabiliyorlar. Toptan ödemenin yanı sıra vatandaşlara eksik prim borçlarının SGK tarafından taksitlendirilmesi suretiyle kolaylık da sağlanıyor. Ancak taksitlendirme ile emeklilik gecikiyor. Toplu para ödeyerek anında emeklilik daha çok tercih edilen bir seçenek oluyor. 

Prim Borçlarının Ödenmesi Yoluyla Emeklilik 

SGK tarafından erken emekli olmak isteyenlere sunulan bir yol da Eksik prim borcu olan vatandaşların, prim borçlarını ödemeleri suretiyle anında emekli edilmeleri. Vatandaş, eksik prim borcunu toplu olarak ödeyerek anında emekli oluyor.

Kenarda parası olan vatandaş, bu parayı doğrudan öderken, birikimi olmayan vatandaşlara kolaylık Ziraat Bankası tarafından sunuluyor. SGK tarafından verilen Prim Borcu belgesini ibraz eden vatandaşlara, Ziraat Bankası tarafından uygun imkanlarla kredi veriliyor. Kredi kullanan vatandaşlar bu sayede SGK'ya toplu ödeme yaparak prim borçlarını kapatıyor ve erken emekli olabiliyor. 

Askerlik Borçlanması ile Erken Emeklilik 

Emekli olabilmek için eksik günü olan vatandaşlar, eksik primlerini askerlik borçlanması yoluyla ödeyerek emekli olabiliyor. Bu imkandan askerlik mükellefiyeti bulunan Erkek vatandaşlar yararlanabiliyor. Erkeklerin işe giriş ile askerlik tarihleri birbiriyle uyuştuğunda bu yöntem kullanılabiliyor. 

Askerlik süresinin borçlanılması ile emeklilik tamamen veya kısmen borçlanarak mümkün oluyor. 

Doğum Borçlanması ile Emeklilik 

Kadın vatandaşlar, doğum nedeniyle eksik olan primleri için doğum borçlanması yöntemiyle erken emekli olabiliyorlar. Ancak doğum borçlanması, 3 çocuk için geçerli oluyor. Anneler, her bir çocuk için 750 gün prim borçlanabiliyor. ür. Doğum borçlanması yoluyla erken emekli olabilmek için tanınan süre ise 6 yılla sınırlıdır.