Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin kontrolündeki Erbil şehrinin merkezinde bulunan bir restourantta yaşanan saldırıda, Türk konsolosluk görevlisi Osman Köse şehit edilmiş, yan masada oturan 2 Irak vatandaşı da hayatını kaybetmişti. Bu saldırının nasıl yapıldığı, Türk konsolosluk çalışanının nasıl şehit edildiği belli oldu.

Teröristler tarafından önceden hazırlanan kurnaz ve hain plan doğrultusunda, Erbil'de bulunan bir Türk işletmecinin restoranında saldırı gerçekleşti. Türkiye Başkonsolosluk çalışanı Osman Köse ve beraberindeki konsolosluk çalışanlarının yemek yediği sırada yaklaşan teröristlerin ikisi kapıda, araç içerisinde beklerken, 2 teröristte susturucu silahlarla içeriye girdi.

Anadolu Ajansı Muhabiri tarafından açıklandığına göre, sahte plaka kullanan teröristler, saat 11.30 sularında geldikleri restoranın önünde kontağı kapattı. İkisi araçta beklerken, ikisi susturucu takılı silahlarla restoranın içine girdi. Restoranda, Türk diplomatların yan masasına oturup sipariş veren teröristler, yan masada Türk diplomatların yemeğini bitirip hesabı istemesiyle harekete geçti. Haince kurşun yağdıran teröristler, Osman Köse'yi şehit edip, diğer Iraklı müşterilere de ateş edip olay yerinden kaçtı.

Restoranın güvenlik kamerasında an be an kaydedilen hain saldırı görüntülerinde, faillerin yüzlerinin apaçık şekilde ortada olduğu aktarılıyor. IKBY ve Irak Merkezi Yönetimi faillerin bulunması için harekete geçti. Türkiye'de gerek Cumhurbaşkanlığı gerekse Dışişleri Bakanlığı nezdinde saldırının hesabını sormak için girişimlerde bulunuyor.