ABD, Rusya, Fransa, İngiltere, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın cirit attığı Doğu Akdeniz'de, Türkiye'de 4 gemisiyle yer alıyor! Fatih ve Yavuz sondaj gemileri ile Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisinin ardından 4. gemimiz Oruç Reis sismik araştırma gemisi de yola çıktı! 

Türkiye'nin ilk yerli ve milli Sismik araştırma gemisi unvanını elinde bulunduran Oruç Reis, İstanbul Haydarpaşa Limanı'ndan Mersin'in Taşucu Limanı'na ulaşacak, ardından da Doğu Akdeniz sularında, KKTC ve Türkiye'nin egemenlik haklarına sahip olduğu "Mavi Vatan"da görev icra edecek. 

Türkiye Doğu Akdeniz'de Bende Varım Diyor

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan ve Avrupa, her ne kadar KKTC ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki haklarını hiçe sayıp hukuka aykırı olarak, tüm kaynaklara kendileri sahip olmak istese de Türkiye "Doğu Akdeniz'de bende varım!" diyor. 

ABD, İngiltere ve Avrupa'lı dostlarına güvenen Güney Kıbrıs'ın "Tutuklarız!" tehdidine karşı, Türkiye 4. gemisi ve çok sayıda mürettebatıyla Doğu Akdeniz'de egemenlik haklarını sonuna kadar savunuyor. 

Oruç Reis Doğu Akdeniz'de Göreve Çıkıyor

Fatih sondaj gemisi ile Finike-1, Yavuz sondaj gemisiyle de Karpaz-1 kuyularında sondaj faaliyetlerini sürdüren Türkiye, bir yandan da Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisiyle Doğu Akdeniz'in altını üstüne getirmeye devam ediyordu. Şimdi Oruç Reis de Barbaros Hayreddin Paşa ile birlikte Doğu Akdeniz'de göreve başlayacak. Türkiye'nin yeni kuyularda sondaj faaliyetlerini artırarak icra etmesi bekleniyor.