ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımına ilişkin açıklamalar yaptı. ABD Başkanı'nın açıklamalarında Türkiye'ye yaptırım, Türkiye'nin F-35 alımı ve diğer konulara ilişkin söylemleri dikkat çekti.

Beyaz Saray'da açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 Hava Savunma Sistemleri'nin teslimatının gerçekleşmesinin ardından ilk kez konuştu. Trump, G-20 zirvesindeki açıklamalarına benzer ifadeler kullandı. "Türkiye konusu çok karışık, onlarla görüşme halindeyiz." diyen Trump, Türkiye'nin Patriot hava savunma sistemi alımı için başvurduğunu ancak ABD'nin Obama döneminde, bu sistemleri Türkiye'ye satmadığının bir kez daha altını çizdi.

TRUMP'TAN F-35 VE YAPTIRIM AÇIKLAMASI

Trump açıklamasında "Türkiye 100'ün üzerinde F-35 savaş uçağı aldı ancak Rusya'dan S-400 aldığı için daha fazla F-35 alamayacak." dedi. Bu açıklamadan yola çıkarak, Donald Trump, Türkiye'nin halihazırda siparişini verdiği F-35 savaş uçaklarının teslimatının gerçekleşeceğini ilk ağızdan açıklamış oldu.

Donald Trump, Türkiye'ye karşı yaptırımların "adil" olmadığını, Türkiye'nin Nato üyesi olarak ilk önce ABD'den Patriot savunma sistemlerini satın almak istediğini ancak Obama döneminde bu satışın "aptalca" bir şekilde yapılmadığını sözlerine ekledi.