Türkiye'de milyonlarca çalışmayan, ev hanımı sosyal güvencelerini kocalarına bağlı olarak sürdürüyor. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte çalışmayan ev hanımlarına emeklilik müjdesi geldi! Ev hanımları da belli şartlarda emekli olup düzenli aylık maaşa sahip olabilecek! Günlük hayatta ekonomik açıdan rahatlamak isteyen ailelerde ev hanımlarına emeklilik sevinci yaşanıyor. Haberimizde, ev hanımlarının nasıl emekli olabileceğini, emeklilik için hangi işlemlerin yapılması gerektiğini ve ödenmesi gereken prim tutarını açıklıyoruz. Meslekihaber.com Farkıyla hazırladığımız haberimizi okuyarak ev hanımlarına emeklilik müjdesinin detaylarını öğrenebileceksiniz.

Hali hazırda hiçbir işte çalışmayan ve ev hanımı olarak evinde ailesinin hizmetini gören ev hanımları, 'isteğe bağlı' olarak emekli olabiliyorlar. Emekli olan ev hanımlarına düzenli emekli maaşı ödeniyor. Peki kimler isteğe bağlı olarak emekli olabiliyor? Ev hanımları için emekliliğin şartları nelerdir? Son dönemde çok sayıda vatandaşın emekli olduğu 'Ev hanımlarına isteğe bağlı emeklilik' düzenlemesiyle ilgili detayları bu haberimizde hazırladık.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK MÜJDESİ! 

Halihazırda çalışmayan evinde oturan ev hanımları, mevcut düzenlemeyle emekli olabiliyor! Bunun için 3 şart aranıyor. İsteğe bağlı emeklilikten yararlanarak emekli olmak isteyen ev hanımları bu 3 şartı sağladıkları takdirde emeklilikten yararlanabiliyor ve her ay maaş alabiliyorlar. 

Çalışmayan, ev hanımlarının EMEKLİ OLABİLMELERİ için gerekli 3 Şart: Emeklilik yaşını doldurmuş olmaları, SGK Primlerini tamamlamaları (Daha sonradan ödeme yapılarak eksik tutar kapatılabiliyor.) ve Emeklilik için aranan asgari prim günü sayısını tamamlamaları. Bu 3 şart var olduğu taktirde ev hanımları emekli olabiliyor. 

ÇALIŞMAYAN EV HANIMLARINA EMEKLİ MAAŞI

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan kadınlara emeklilik hakkı veriliyor. TBMM komisyonuna gelen yasa resmen onaylanıyor. En az 50 yaşındaki kadınları kapsayan yasa için tek şart 25 yıl evli kalmaları ve sigortaları olmamaları. Kadınlara emeklilik sağlanması için yasanın onaylanması bekleniyor.

İsteğe bağlı emeklilik düzenlemesinden yararlanarak Emekli olan Ev hanımları her ay düzenli olarak emekli maaşlarını banka hesaplarından alabiliyor. Ev hanımlarının isteğe bağlı emeklilik düzenlemesinden faydalanarak emekli olabilmeleri için yukarıda yer verdiğimiz 3 şartı sağlamaları aynı zamanda başvuru şartlarına da uygun olmaları gerekiyor.

Başvuru şartları: 

1- Türkiye'de ikamet ediyor olmak,
2- Zorunlu Sigortayı gerektirecek şekilde (SSK) herhangi bir işte aktif olarak çalışmıyor olmak,
3- SSK'lı olarak çalışsa bile bir ay içerisinde 30 günden az çalışmak veyahut tam zamanlı-tam günlü çalışmıyor olmak. 
4- Kendisi daha önceden emekli olmamış olmak,
5- 18 yaşını tamamlamış olmak.

Bu şartları taşıyan ev hanımları, İsteğe bağlı emeklilik formülüyle emekli olarak düzenli her ay maaşlarını banka hesaplarından alabilecekler. 

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK İÇİN PRİM ÖDEMESİ 

Çalışmayan ev hanımlarının emekli olabilmeleri için 3 şarttan biri olan Prim ödemesi, SGK'ya tek seferde veyahut her ay düzenli olarak yapmaları gereken ödemedir. 

2019 yılı içerisinde Asgari ücret üzerinden SGK primi 818 TL'dir. Emekli aylığının daha yüksekten bağlanması ve daha yüksek emekli maaşı almak isteyen ev hanımları için SGK prim ödemesinde tavan fiyat aylık 6 bin 140 TL'ye kadar yükselebiliyor. 

Meslekihaber.com
(Aktif bağlantı linki verilmeden haberin kopyalanması, telif hakkı kapsamında ihlale mahal verir. Bu durumda Meslekihaber'in cezai ve hukuki hakları saklıdır.)