Gözlük Çerçeve Fiyatları Değişti! Bundan Sonra SGK Yüzdeli Karşılama Yapmayacak!

Gözlük Çerçeve Fiyatları Değişti! Bundan Sonra SGK Yüzdeli Karşılama Yapmayacak!

Vatandaşlarımız devletin verdiği indirimli gözlük hakkından yararlanmak için göz muayenesinin gerekip gerekmediğini oldukça merak etmektedirler.

Devletimiz vatandaşları için yardımlarını sağlamaya devam ediyor. Vatandaşlarımız gözlük çerçeve yardımından nasıl faydalanacaklarını öğrenmek için araştırma yapıyorlar. SGK tarafından gözlük almak isteyen reçete ile doktor tarafından yazılan gözlüklere çerçeve hakkı tanınıyor. Bu da zaten korona virüs sebebiyle pek çok sıkıntı yaşayan vatandaşlarımız için oldukça önemlidir.

 Vatandaşlarımızın çerçeve ve cam hakkının kaç yılda bir yenilendiğini oldukça merak ediyorlar. Devlet reçete ile yazılmış gözlük için vatandaşlarımıza37,80 TL katkı ödemektedir. Bu sayede de SGK tarafından ödenen katlı payı ile vatandaşlarımız dah uygun fiyatlar ödeyerek gözlük sahibi olmuş olacaklarıdır.

Devlet Katkısı İçin Göz Muayenesi Gerekli Midir?

Vatandaşlarımız devletin verdiği indirimli gözlük hakkından yararlanmak için göz muayenesinin gerekip gerekmediğini oldukça merak etmektedirler. Vatandaşlarımız için göz muayenesi yaptırmak SGK tarafından tanınan çerçeve hakkını kullanmak için zorunludur. Vatandaşlarımız göz muayenesi olarak devlet katkısından yararlanarak gözlük sahibi olabilirler. Bunun için de öncelikle bir göz doktoruna başvurarak göz muayenesi olabilirler.

SGK Gözlük Katkı Bedeli Nasıl Hesaplanır?


Vatandaşlarımıza gözlük hakkı tanınırken önce katkı payı hesaplanmaktadır. Devletin sağladığı yardım ile birlikte gözlük çerçevesi  + cam parası-katkı payı şeklinde gözlük için katkı bedeli hesaplaması yapılmaktadır. Vatandaşlarımıza çerçeve bedeli 37,80 TL, cam bedeli göz numarasına göre verilmektedir.

6 TL ile 20 TL arasında cam bedeli değişiklik göstermektedir. Ortalama rakam ise 10 TL civarındadır. Katkı payı, devlete muayene olunması durumunda ödenmesi gereken miktardır. Devletin katkısı ortalama 40 TL gibi bir rakama denk gelmektedir. Emeklilerde ise 44 TL gibi bir katkı vardır.

SGK Destekli Gözlük Camı ve Çerçevesi Kaç Yılda Bir değiştirilebilir?

Devletin verdiği gözlük camı ve çerçevesi hakkından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız için devlet 3 yılda bir vatandaşlarımıza değiştirme hakkı tanımaktadır. Çerçeve ve gözlük hakkı vatandaşlarımız için 3 yılda bir yenilenmektedir. Vatandaşlarımız aldıkları reçeteler ile bu gözlük ve cam hakkından yararlanabilirler.

Vatandaşlarımız bu çerçeve ve gözlük hakkından yararlanmak için doktordan aldıkları reçeteyi 10 gün içerisinde optisyene vermeleri gerekmektedir. 10 gün içinde optisyene verilmeyen reçeteler geçersizdir. Gözlük almak isteyen vatandaşlarımız yeniden gözlük sahibi olmak için doktordan yeni bir reçete isteyeceklerdir.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR