Genel Sağlık Sigortası Yapılandırma Başvuruları ve Borç Silme Başvuruları Başladı!

Genel Sağlık Sigortası Yapılandırma Başvuruları ve Borç Silme Başvuruları Başladı!

Genel Sağlık Sigortası borcu olan kişilerin borçlarını ödemeleri için devletten yapılandırma imkanı sunuldu.

Genel Sağlık Sigortası borcu olan kişilerin borçlarını ödemeleri için devletten yapılandırma imkanı sunuldu. Yapılan yeni düzenlemelerle birlikte peşin olarak ödenen genel sağlık sigortası borçlarında indirim imkanları da sunulacak.

Aynı zamanda genel sağlık sigortası borçlarında yapılandırma tercihinde bulunan kişiler için gecikme faizi ve enflasyon farkı ödenmeyeceği açıklandı. Genel sağlık sigortası ödemelerinin kolaylaştırılması için yapılacak olan yapılandırma fırsatlarında pek çok avantaj da beraberinde geliyor.

Cumhurbaşkanı ve Resmi Gazete kararıyla birlikte resmi olarak açıklama yapılan genel sağlık sigortası hakkında borç yapılandırma hizmetleri verileceği söylendi. Pek çok konuda yapılandırmaların avantajları bulunuyor. Genel sağlık sigortası hakkında avantajları haberimizin devamında bulabilirsiniz…

GENEL SAĞLIK SİGORTASI YAPILANDIRMASININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Genel sağlık sigortası borcu bulunan kişilerin borçlarını daha kolay bir şekilde ödemeleri için devletten destek olarak yapılandırma imkanı sunuldu. Bu imkanın getirmiş olduğu avantajlar da oldukça fazladır. İlk olarak faiz indirimi bulunması nedeniyle yalnızca ana parayı ödeme imkanınız bulunur. Bu sayede faiz ödemelerinin maddi yükünden de kurtuluş olursunuz.


Bunun yanı sıra yapılandırma yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta 31 Ağustos 2020 tarihi öncesinde olan borçların yapılandırılacak olmasıdır. Bu tarihten önce olan borçları 30 Nisan 2021 tarihine kadar ödeyen kişilerin faizleri silinecek ve yalnızca ana parayı ödeme hakkına sahip olacaklar. Bununla birlikte diğer borçlar için uygulanan enflasyon farkı uygulaması GSS borçları için alınmayacak. Bu sayede de enflasyon farkının vermiş olduğu sorunları yaşamdan ödemelerini gerçekleştirebilecekler.

Bu ve bunun gibi daha pek çok konuda avantaj sağlayan genel sağlık sigortası yapılandırması pek çok vatandaşın büyük bir merakla ve heyecanla beklediği haberdi. Sonunda gelen bu müjdeli haberle birlikte bu yapılandırma imkanından faydalanmak isteyen kişiler de araştırmalara devam ediyorlar.

AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞINDA BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yapmış olduğu son açıklamalarda Genel sağlık sigortası borcu bulunan kişilerin borçlarını daha kolay bir şekilde ödemeleri için yapılandırma fırsatlarından şu sözlerle bahsetti; “Ayrıca, gelir testi için aranan bir aylık süreyi kaçırmış ve bugüne kadar da hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşlarımız borcunu ödeyemeyecek durumda ise 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırır ve geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olduğu tespit edilenlerin borçları silinecek ve tüm primleri devlet tarafından karşılanacak” şeklinde bir açıklama geldi.

Bu açıklamanın ardından genel sağlık sigortası bulunan kişilere de gerekli açıklamalar yapılmış olundu. Aynı zamanda vatandaşların genel sağlık sigortası prim ödemelerini de yapabilecekleri tarih açıklandı. Yapılan son açıklamalara göre vatandaşlar sağlık sigortası prim ödemelerini Nisan 2021 tarihine kadar kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI YAPILANDIRMASI NASIL GERÇEKLEŞTİRİLECEK?

Genel sağlık sigortası yapılandırmasının yapılacak olduğu açıklamasının ardından en çok merak edilen konulardan birisi de genel sağlık sigortası yapılandırmasının nasıl yapılacağı hakkında oldu. İlk olarak taksitli olarak ödeme yapmak isteyen kişiler için belirli taksitler halinde ödeme imkanı sunulacak. Ancak 30 Nisan 2021 tarihine kadar ödemesini yapan kişilere faiz ödemelerinde silme gerçekleştirilecek.

Peşin olarak ödemek isteyen kişiler için de böyle bir imkan sağlanıyor. Ödeme yapacak olan ve genel sağlık sigortası yapılandırması yapan kişilerin borçlarını nasıl ödemek istediklerine göre bir ödeme planı hazırlanır ve her ay ödenmesi gereken miktar bankaya düzenli bir şekilde ödenir. Bu sayede yapılandırma ile birlikte kolay bir ödeme şekli sağlanır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR