Gençler ve 50 Yaşın Üstündeki Kişiler Dikkat! Bakan Selçuk Açıklama Yaptı…

Gençler ve 50 Yaşın Üstündeki Kişiler Dikkat! Bakan Selçuk Açıklama Yaptı…
YAYINLANMA TARİHİ: 25.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "İstihdam Kalkanı" paketinde, gençler ve 50 yaş üzerindekilerin istihdamını kolaylaştırıcı maddelerin olacağını duyurdu.

Gençlerin ve 50 yaşın üzerindeki tüm vatandaşlarımızın istihdam paketlerinden yararlanabilmesi ve hızlı bir şekilde istihdam edilebilmeleri için başlatılan İstihdam Kalkanı paketi kapsamında milyonlarca vatandaşımız hızlı bir şekilde istihdam edilebilecek. Eğer tüm gençler ve 50 yaşın üzerindeki vatandaşlarımız istihdam edilebilirse Türkiye’de daha fazla yapılması planlanan üretim ve istihdam paketi kalmayacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "İstihdam Kalkanı" paketinde, gençler ve 50 yaş üzerindekilerin istihdamını kolaylaştırıcı maddelerin olacağını duyurdu. Selçuk, kısmi çalışma modeliyle kadınlar ile 50 yaş üzerindekilerin, iş ve aile yaşamı dengesini daha rahat sağlayabileceğini, kendilerine ve ailelerine daha fazla vakit ayırabileceğini ifade etti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk daha önceki yaptığı açıklamalarda olduğu gibi bu açıklamalarda da çok ciddi bir şekilde anlatım yaptı. İşte detaylar…

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ortak çalışması sonucu ortaya çıkartılan yeni İstihdam Kalkanı paketi kapsamında gençler ve 50 yaşın üzerindeki vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu istihdam edilebilecek. İstihdam edilemeyen vatandaşlarımızın ise kısmi bir şekilde maaş alabilmesi sağlanacak. Özellikle İŞKUR üzerinden işsizlik ödeneği ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile düzenli bir şekilde ödemeler alabilecekler. Gençlerimizin istihdam edilmesi ve düzenli bir şekilde iş gücüne katılmalarını sağlamak devletin boynunun borcu olduğu gibi bu borcunu karşılayabilecek. Ülkemizde yaşamakta olan pek çok işsiz genç vatandaşımızın hızlı bir şekilde istihdam edilmesi sağlanacak. Genç istihdam kalkanı paketi kapsamında alınan kararlar tamamı ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geliştirilmiştir.

TÜM GENÇLER İSTİHDAM EDİLECEK!


Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada, genç istihdamına büyük önem verdiklerini, gençlerin istihdama katılımını artırıcı adımlar atacaklarını söyledi.
Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını sürecinde, çalışma hayatının değişip dönüştüğünün net bir şekilde görüldüğüne dikkati çeken Selçuk, bu değişime bağlı olarak farklı çalışma modellerinin tercih edilmeye başlandığını vurguladı.
Esnek çalışma, evden çalışma ve kısmi çalışma modellerinin söz konusu olduğunu anımsatan Selçuk, şunları kaydetti: "Ülkemiz, dünyayla kıyasladığında kısmi çalışmada çok geride. Hollanda'da iş gücünün yarısı kısmi çalışmadadır. İsveç'te iş gücündeki her dört kişiden birisi kısmi çalışmadadır. Bizde ise oran yüzde 9,9 seviyesinde. AB ortalaması yüzde 18'lerde. İstihdam Kalkanı'nda gençlerin ve 50 yaş üzerindekilerin istihdamını kolaylaştırıcı maddeler olacak. Mevzuat anlamında çok sıkıntımız yok ama farkındalık sağlamak için bazı teşvikler sağlayacağız." Bakan Selçuk, kısmi çalışma modeliyle kadınlar ile 50 yaş üzerindekilerin, iş ve aile yaşamı dengesini daha rahat sağlayabileceğini, kendilerine ve ailelerine daha fazla vakit ayırabileceğini söyledi.

NEREYE BAŞVURU YAPILACAK?

Yeni genç İstihdam Kalkanı paketi için kimler başvuru yapacak konusu için herhangi bir açıklama yapılmadı. Ülkemizde işsiz olarak yaşamakta olan vatandaşlarımızın istihdam edilebilmesi için öncelikle çalışmaların kurumlar ve şirketler tarafında hala devam ettiğini belirtmeliyiz. Eğer Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konu ile alakalı açıklamalar yapacak olur ise web sayfamızdan bu haberleri takip edebilirsiniz.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER