Formu Dolduran Herkese 1300 TL Ödeme Yapılacak! O Bakanlıktan Müjdeli Haber Geldi!

Formu Dolduran Herkese 1300 TL Ödeme Yapılacak! O Bakanlıktan Müjdeli Haber Geldi!

Günümüzde pek çok kişi işsiz bir şekilde hayatını devam ettiriyor. Ülke genelinde oldukça fazla olan bu kişiler için de devlet çeşitli yardım paketleri hazırlıyor.

Günümüzde pek çok kişi işsiz bir şekilde hayatını devam ettiriyor. Ülke genelinde oldukça fazla olan bu kişiler için de devlet çeşitli yardım paketleri hazırlıyor. Bu yardım paketleri sayesinde de kişilerin geçimleri sağlanabiliyor. Yaşanılan korona virüs salgını sonrasında daha da arttırılan destek paketleri vatandaşların maddi sıkıntı çekmemesi adına oldukça iyi bir şekilde yönetiliyor. Bu dönemde işten çıkartılan kişiler için de İŞKUR çeşitli işsizlik maaşları vererek kişilerin iş bulasıya kadar sıkıntı çekmesini önlüyor. 1300 TL olarak söylenen yardım parası ise direkt olarak başvurularla birlikte alınabiliyor.

1300 TL YARDIM PARASI İÇİN BAŞVURULAR AÇILDI!

Birçok kişinin merakla beklediği İŞKUR yardım paraları için duyurular sonunda yapıldı. İşsiz olan kişilerin bu zor günlerde ekonomik anlamda bunalıma girmemesi için oluşturulan işsizlik desteği sayesinde oldukça büyük bir kesim geçimini sağlayabilecek duruma gelebiliyor. İŞKUR tarafından yürütülen işsizlik yardımları ise 2002 yılından beri toplamda 8 milyona yakın başvuru talebi almıştır. Özellikle de 2020 yılında artan işsizlik maaşı başvuruları halen çok yüksek sayılarda devam etmektedir. Başvuru yapan kişiler ise çeşitli koşulları sağladıktan sonra aylık düzenli bir şekilde karşılıksız 1300 TL'nin sahibi olabilmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI İÇİN GEREKEN KOŞULLAR NELERDİR?


İşsizlik maaşı almak isteyen kişilerin günümüzde bazı koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu koşullar ise öncelikle kendi isteği ile işten ayrılmamak olarak nitelendirilmemektedir. Tamamen işverenin kararı olarak işten ayrılan kişiler İŞKUR kapsamında işsizlik maaşı alabilmektedir. Bunun yanında işsizlik maaşı için 600 gün ve 120 şartına uyulması gerekmektedir. İŞKUR web sitesi içerisinde detaylı bir şekilde açıklanan bu koşullar ise çeşitli prim ödemeleri şeklinde açıklanmaktadır. Son 1 yıl içerisinde ödenmesi gereken prim ödemeleri eğer yapılmamış ise yine işsizlik maaşı alınamamaktadır.
İşsizlik maaşı almak isteyen kişilerin ise mutlaka sigortalı şekilde çalışmış olması gerekiyor. Sigortasız şekilde çalışmış ve işten ayrılmış olan kişiler İŞKUR’a başvuru yaparak işsizlik maaşı alamamaktadır. Bu kişiler için devlet daha farklı yardım paketleri hazırlamaktadır.

İŞSİZLİK MAAŞINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

İşsizlik maaşına başvuru yapmak isteyen kişiler için oldukça basit birkaç adım bulunmaktadır. Genellikle İŞKUR binasına giderek yapılan bu işsizlik maaşı başvuruları günümüzde İnternet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Direkt olarak İŞKUR web sitesine girerek yapılan işsizlik maaşı başvuruları kısa bir süre içerisinde onay almaktadır. Ancak işten ayrıldıktan hemen sonra başvuru yapmak gerektiği belirtilmektedir. Eğer işten ayrıldıktan belli bir süre sonra başvuru yapılıyor ise bu başvurular onaylanmamaktadır. İşsizlik maaşı başvurusu onaylanan kişiler ise verilen süreler boyunca aylık olarak düzenli şekilde 1300 lira ödeme almaktadır.

İŞSİZLİK MAAŞI EN AZ NE KADAR ÖDENİYOR?

Bilindiği üzere işsizlik maaşı sigortalı olunan ve çalışılan sürelerin hesaplanması durumunda belli oluyor. Genel olarak çok uzun bir süre çalışmış ve maaşını yüksek almış olan kişiler işsizlik maaşı konusunda çok yüksek tutarlar elde edebiliyor. 2020 yılı olarak da yapılan açıklamalara göre en düşük işsizlik maaşı 700 lira şeklinde açıklanıyor. Devletin sunduğu bir yardım olarak bilinen bu işsizlik maaşı ise senelerdir pek çok vatandaş tarafından alınıyor. İşsizlik maaşı için verilen süreler de bu sigortalı olunan ve çalışılan süre üzerinden belli oluyor. Sigortalılık süresi daha az olan kişiler diğer kişilere göre daha az süre işsizlik maaşı alabiliyor. İŞKUR bu konu ile ilgili başvurularda bilgilendirme de yapıyor.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER