Faturasını Ödemek İstemeyenler Bu Başvuruyu Yapıyor!

Faturasını Ödemek İstemeyenler Bu Başvuruyu Yapıyor!

Elektrik yardımı nedir? Elektrik yardımı kimlere verilir? Elektrik yardımının yapılması için vatandaşlarımız tarafından sağlanması gereken şartlar nelerdir? Hangi vatandaşlarımız elektrik yardımı için başvuru hakkına sahip olacaklar? İşte ayrıntılar.

Elektrik yardımı nedir? Elektrik yardımı kimlere verilir? Elektrik yardımının yapılması için vatandaşlarımız tarafından sağlanması gereken şartlar nelerdir? Hangi vatandaşlarımız elektrik yardımı için başvuru hakkına sahip olacaklar? Başvuru şartları ne zaman açıklanacak? Başvuru için vatandaşlarımızın hangi kurumlara başvuruda bulunması gerekiyor? Vatandaşlarımız bu yardımları kaçırmadan faydalanmak istiyor. Vatandaşlarımızın korona virüsle birlikte yaptıkları yardım talepleri de olabildiğince artmıştır. Vatandaşlarımız elektrik yardımlarını kışın doğal gaz faturalarının da gelmeye başlamasıyla birlikte artık bu yardımdan faydalanmak istiyorlar. Akıllardaki en önemli soru ise bu başvurudan yararlanma şartları ve başvuru belgeleridir. Bu konuda merak eden vatandaşlarımız için haberimizde detaylara yer verdik.

İhtiyaç sahibi ailelere devlet tarafından elektrik yardımı veriliyor. Vatandaşlarımıza özellikle korona virüsle birlikte pek çok yardım veriliyor. Bunlardan bir tanesi de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından verilen elektrik faturası için yardımlardır. Vatandaşlarımız bu yardımlardan faydalanmak için sırada bekliyorlar. Korona virüsle birlikte vatandaşlarımız ekonomik anlamda gelebilecek her türlü yardımdan yararlanmak istiyorlar. Vatandaşlarımız yapılacak olan elektrik desteğinin ayrıntılarını kaçırmadan faydalanabilmek için her yerden araştırmaktadır. Biz de araştıran vatandaşlarımız için haber kaynağımızda bu ayrıntılara yer verdik. İşte vatandaşlarımızın elektrik desteğinden yararlanmak için merak ettiği o ayrıntılar…


ELEKTRİK FATURASI YARDIMI İÇİN ŞARTLAR NELERDİR?
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ihtiyaç sahibi olarak değerlendirilen kişilere temel ihtiyaçlarının karşılanması adına hak sahipliği durumları giderilene kadar elektrik tüketim desteği verilir.
 • Fatura yardımından yararlanmak için kişilerin ilk adımda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sistemine kayıtlı olması gerekir. Ardından ise kişilerin üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı olan kimlik kartı ve elektrik faturası ile birlikte PTT şubelerine giderek bilgilerini iletmesi gerekir.
 • Fatura bilgilerinin verilmesinin ardından PTT tarafından fatura yardımına ilişkin sorgulama yapılmaktadır. Sistemde fatura yardımının yapılmasına dair olumlu bir geri bildirim olması durumunda fatura yardımı yapılır.
 • Fatura yardımı kapsamında nakdi olarak para verilmez. İlgili fatura tutarından yardım miktarı düşürülür.
 • Hanedeki kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3'te 1'inden az olmalıdır. 2020 yılı için bu tutar 701 TL olarak belirlenmiştir.
 • Elektrik faturalarının belirlenen yardım miktarından daha yüksek olması durumunda aradaki fark vatandaşlar tarafından ödenmektedir.
ELEKTRİK FATURASI YARDIMI İÇİN GEREKEN BELGELER!

Vatandaşlarımızın başvuru yapabilmeleri için gerekli olan evrakları eksiksiz olarak tamamlamaları gerekiyor.  Vatandaşlarımız gerekli evrakları araştırırken vatandaşlarımız için haber kaynağımızda gerekli belgeleri paylaştık. Başvuru sırasında kişilerin yanında:
 • Başvuru dilekçesi,
 • Başvuru yapan kişinin ve diğer aile fertlerinin üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı olan kimlik kartlarının fotokopisi,
 • Güncel elektrik faturası olması gerekir.
ELEKTRİK FATURASI YARDIMI NE KADAR YAPILACAKTIR

Elektrik faturası yardımları için vatandaşlarımız bekliyorlar. Elektrik faturası yardımı her ay vatandaşlarımıza eğer almaya hak kazandıysa düzenli olarak yatırılır. Enerji Piyasası Denetleme Kurumu mesken tipi konutlarda ne kadar elektrik faturası yardımı yapılacağının belirlenmesini sağlar. Tek ve üç zamanlı olmak üzere iki elektrik tarifesi ile elektrik tüketimi bu faturalar üzerinden hesaplanır. Elektrik faturası yardımı hanedeki kişi sayısına göre ve harcanan elektrik tutarı hesaba katılarak yapılır.
 • 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovasaat- 40 tl
 • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovasaat- 53 TL
 • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovasaat- 67 TL
 • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovasaat- 80 TL yardım yapılmaktadır.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER