Faturalarını ödeyemeyenler dikkat! Bu konu sizi ilgilendiriyor!

Faturalarını ödeyemeyenler dikkat! Bu konu sizi ilgilendiriyor!
YAYINLANMA TARİHİ: 22.05.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Korona virüs sebebiyle işsiz kalmış olan tüm vatandaşlar mağduriyet içerisinde. Fatura borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar devletten her ne kadar yardım talep ediyor olsa da devletin herkese yetişmek için yeterli gücü yok

Korona virüs sebebiyle işsiz kalmış olan tüm vatandaşlar mağduriyet içerisinde. Fatura borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar devletten her ne kadar yardım talep ediyor olsa da devletin herkese yetişmek için yeterli gücü yok. Bu nedenle fatura ödeme konusunda inisiyatif yardımlar daha çok talep görebiliyor. Salgın sürecinde devlet daha çok ekonomik durumu bozuk olan kişilere yardım yaptı. Genellikle geliri olmayan, herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve gelecekte iş bulmakta gerçekten çok zorlanacak olan vatandaşlarımızın yardım aldığı biliniyor. Ancak kısa çalışma ödeneği alan ve işsizlik ödeneği alan kişiler 1000 TL Pandemi sosyal destek ödemeleri ve benzeri ödemelerden faydalanamadı. Ancak artık faturalarını ödeyemeyen vatandaşlarımız için yeni bir gelişme yaşandı. İşte o gelişmenin detayları…

Türkiye’de Korona virüs sebebiyle milyonlarca işsiz kaldı ancak herkes fatura ödeyebiliyor. Faturasını ödeyemeyen kişiler ise gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişiler ve gelecekte iş bulmakta zorlanacak olan kişiler. Pek çok vatandaş elektrik faturasını ödemekte zorlanabiliyor. Başta işsiz kalan vatandaşlar olsa da artık ülkenin büyük bir kesimi elektrik faturalarının ödenmesinde güçlük çekebiliyor. Bu süreçte ise hükümetten yeni bir hamle geldi. Elektrik faturalarının belli bir kısmına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardımlar yapılıyor. Aile Bakanı Selçuk’un yaptığı açıklamalara göre elektrik faturalarının 80 TL’lik kısmı için gerekli yardımlar yapılıyor. Elektrik faturalarına 80 TL yardım alabilmek için ihtiyaç sahibi olan kişilerin kesinlikle başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru yapmayan kişilerin elektrik faturasında 80 TL’lik bir yardım yapılmıyor. Faturalarını ödemekte zorlanan kişilerin yardımına koşan devletimiz Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları sayesinde elektrik faturalarına 80 TL’lik katkı payı sağlıyor. 

KİMLER ELEKTRİK FATURASI YARDIMINDAN FAYDALANABİLİR?


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılacak olan 80 TL’lik elektrik faturası yardımından faydalanmak isteyen kişilerin öncelikle PTT’ye mevcut elektrik faturası ile bizzat başvuru yapması gerekiyor. Elektrik faturasını öderken 80 TL’lik kısmın kesinlikle devlet tarafından ödeneceği taahhüt edilmiyor. Eğer elektrik faturası ödenecek kişiler listesi içerisindeyseniz devletimiz PTT aracılığı ile faturanızı kontrol ediyor ve eğer uygun görülürseniz anlık olarak tabii ki, devlet faturanızın 80 TL’lik kısmını hazineden karşılıyor. Sistem sorgulaması anlık yapılıyor, tüm veriler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan çekiliyor. Eğer elektrik faturası ödenecek olan ailelerin arasında isminiz varsa PTT sorumlusu faturanızı onaylayıp 80 TL’lik kısmı tamamlayıp geri kalan kısmı sizden tahsil ediyor. Ancak her elektrik faturası yardımı yapılacak olan kişiye kesinlikle 80 TL değil farklı miktarlarda ödemeler yapılıyor.

ELEKTRİK FATURASI YARDIMI NE KADAR?

Devletin ihtiyaç sahibi vatandaşlara sağladığı elektrik faturası yardımı hanedeki kişi sayısı ve harcanan elektrik miktarına göre belirlenir.
  • 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovat saat- 40 TL
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovat saat- 53 TL
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovat saat- 67 TL
  • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovat saat- 80 TL yardım yapılmaktadır.
  • Ancak kronik rahatsızlığa sahip olan ve evde elektrik ile çalışan tıbbi cihazlar kullanması gereken vatandaş ise yardımdan 200 TL olarak faydalanabilir.


DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER