Fatih Terimden'den Sonra Galatasaray'da Hasan Şaş ve Ümit Davala'nın Korona Testinin Pozitif Çıktığı İddası Ortalığı Karıştırdı Tüm Futbolcular...

Fatih Terimden'den Sonra Galatasaray'da Hasan Şaş ve Ümit Davala'nın Korona Testinin Pozitif Çıktığı İddası Ortalığı Karıştırdı Tüm Futbolcular...
23.03.2020

Fatih Terim'in üzücü haberini az önce almıştık. Geçtiğimiz gün Galatasaray'ın ikinci başkanı Abrurrahim Albayrak ve eşitinin de korona testi pozitif çıkmıştı. Şimdi de Terim'in en yakınları Hasan Şaş ve Ümit Davala'nın testlerinin de pozitif olduğu söyleniyor. Tüm Galatasaray karantinaya mı alınacak

Korona virüsünün belki de etkilerini henüz anlayamıyoruz. Her gün duyduğumuz isimlerle bu gerçiği tekrar tekrar öğreniyoruz. Az önce Fatih Terim'in haberini yayınlamışken şimdide sosyal medyaya bomba gibi bir haber düştü. Bu haberler gerçekten çok üzücü.

Haber sitelerine ve ajanslara düşen bilgiye göre Fatih Terim'e yakınlığı ile bilinen ve teknik kadro içerisinde önemli yerlere sahip, Galatasaray'ın efsane futbolcularından Hasan Şaş ve Ümit Davala'nın da korona testinin pozitif çıktığı iddiaa ediliyor. Bu konuda size şuan için net bilgi veremiyoruz çünkü bununla ilgili kesin bir kaynak yok. 

Ancak şunu belirtebiliriz. Korona virüsü yakın temastan, nefesten, nefes buharcıklarından, önceden dokunduğumuz bir yere başkasının dokunmasından çok rahat bulaşabiliyor. Bu da gerçekten kafamızda çok ürkütücü şeyler çağrıştırıyor. 

Teknik kadro biliyorsunuz futbol takımlarının her yere temas eden kişileri. Gerek teknik hocayla, gerek yöneticilerle, gerekse futbolcularla, bazen futbolcu çocuklarıyla yakın temas halindeler. Eğer böyle bir durum oluşursa olayın vahamiyetini hiç düşünmek bile istemiyoruz.

Ancak bir gerçekte var ki o da şu

Galatasaray futbol patronu Fatih Terim bu konuda futbolcular derneğinin etkisizliğinden bahsederek halen futbolun oynandığını ve bunu doğru bulmadığını şu cümlelerle belirti:

"Kulüpler Birliği toplantısında bu gündeme gelecek. Hepsinin derneği var peki Futbolcular Derneği sizce ne yapmalıydı? Şimdiye kadar çoktan toplanıp Biz oynamıyoruz demeliydi. Antrenörler Birliği hiçbir şey diyemez, dememiştir. Bize yıllarca en büyük hakaretler edildi, iki satır kınamadan başka o da 4’üncü sayfada çıkmıştır. Hakemler Birliği, en ağır hakaretlere onlar maruz kalıyor. Çıkıp da bir şey demediler, diyemezler. Sendika olmadıkları sürece sadece bu hâlde kalacaklar. Bazıları işte her sene zaten genel kurul yaparlar, on beş kişi gelir el kaldırır. Böyle devam eder.
 
FIFA, 2 ay içinde isterseniz milli takıma oyuncu vermeyebilirsiniz dedi. Türkiye’de aklınıza gelecek her kurum ve kuruluş, toplantılarını iptal etti. Bir tek futbol, basketbol, hentbol… Bunlar temas oyunu. Oyuncuya temas etme, 1.5 metrede dur mu diyelim?

En büyük espri, Tenis Federasyonu maçları erteliyor. Neden seyircisiz oynuyoruz? Korona yüzünden mi? 850 resmi görevli var. Birimizde çıkarsa, Allah korusun, şurada top toplayıcı çocuklar var, bizim canımız, bizim ailemiz yok mu? Hiç mi Allah’tan korkmuyorsunuz?


Yerli, yabancı oyuncuların nasıl bir araya gelemediğine de inanamıyorum. Eşimiz, ailemiz, çocuğumuz… Üzülüyorum buna ben.

Global bir sorun var. Ülkeler olağanüstü hal ilan ediyor. Sınırları kapatanlar var. Okullar tatil edildi, uçuşlar durdu.
 
Risk grubundakiler evinde. Meclis ve parti grup toplantıları iptal edildi. Etkinlikler iptal. Gelişim ligleri iptal. Genç takımlarımızı yolladık. Kamu ve özel kuruluşlarda kriterlere göre evden çalışma esasına geçildi.

Tüm büyük ligler ertelendi. Hiç aklınıza gelir miydi NBA’in erteleneceği, ertelendi. Tenis iptal edildi. Milyarlar futbol insan hayatından önemli değildir cümlesini ana haberlerde devamlı konuşuyor. Koronavirüs böyle bir şey.

Oyuncuların, gazetecilerin hayatları var. Akredite 850 kişi var, eklerle beraber 1000 kişi. 1.5 metre yaklaşmayacaktık hani. Oyuncular öpüşür. Herkesin hayatı tehlikede.

Birimizde bir şey çıkarsa herkes karantinaya gireriz, top toplayıcı çocuklar da. Florya’yı dezenfekte ettik.

Oyuncular soyunma odasında cumartesi günü soyunmak istemedi. Bizde 1000 kişi olsa, 9 maç 10 bine yakın kişi. 10 bin kişiyi hangi bilimsel yaklaşımla oynatıyorsunuz. Benim demek istediğim bu.

İstediğinizi şampiyon yapın yeter ki insanlara zarar gelmesin. Biz zaten zorluklara alışkınız her sene.

‘Hep beraber karantinaya gideriz’

İlk antrenman çarşamba günü. 2 gün izin verdim. İlk kez böyle uzun izin verdim. Hepsinin psikolojisi bozuk, aileleri var hepsinin. Böyle devam ettiği sürece en sıkıntılı biziz. Şu salonda 67 kişi var, basın toplantı odasında. Çok da yakınız birbirimize. Bir grup var bize bir şey olmaz. Biz oyuz herhalde. Söylemle eylem arasında farklar var. Umarım futbol aleminde çıkmaz bir şey. Hep beraber karantinaya gideriz, maalesef.
"

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER