Faizsiz Konut Kredi İle İlgili Bakan Elvan'dan Açıklama Geldi!Faizsiz Ev Alımı İçin Devlet Güvencesi

Faizsiz Konut Kredi İle İlgili Bakan Elvan'dan Açıklama Geldi!Faizsiz Ev Alımı İçin Devlet Güvencesi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan faizsiz konut kredi fırsatları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Faizsiz ev alımı için devlet güvencesi geliyor mu? İşte ayrıntılar…

Faizsiz konut kampanyalarının düzenlenmesinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından önemli açıklamalar geldi.

Faizsiz konut kredi fırsatlarından yararlanmak isteyen bireyler için 17 Kasım 2020 tarihi itibari ile TBMM’de yapılan Plan ve Bütçe Komisyonu ile ilgili önemli açıklamalar yapılması üzerine dikkatleri üzerine çekmektedir. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması ve ekonomik açıdan rahat bir nefes alabilmeleri amacıyla ev sahibi olmak isteyen bireyler için faizsiz konut edindirme kampanyaları başlatıldı. Ekonomideki kayıt dışılığa ilişkin soru üzerine Elvan, bunun önemli ve öncelik verdikleri konulardan biri olduğunu ifade etti.

Bakan Elvan, faizsiz ev ve konut edindirme kampanyaları ve şirketlerine ilişkin soruya, "Bununla ilgili BDDK Başkanımızdan süratle bir çalışma yapılıp, bu çalışmanın bakanlığımızla paylaşılmasını istedim. Bu çalışmayı yapıyorlar, disipline etme adına bir çalışma yapılıyor. Eğer böyle bir kanun teklifi verilmesi hususu benimsenirse, açıkçası biz adım atmak arzusundayız. Arkadaşlarımız da çalışmaları, bildiğimiz kadarıyla teknik düzeyde yapıyorlar, bitirme aşamasına da geldiler. Bu konuyla ilgili bir adım atmalıyız." yanıtını verdi. Şimdi faizsiz konut edindirme kampanyalarına dair atılacak adımlar merakla bekleniyor.


FAİZSİZ KONUT EDİNDİRME KAMPANYASI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

Akbal, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın BDDK bünyesinde konu ile ilgili bir çalışma başlattığını kaydederek, "Hükümet bu konunun üzerinde titizlikle duruyor. Yasal mevzuatın 2020 sonuna kadar hazır olacağını düşünüyoruz. Hükümetin yasal düzenlemesiyle sistem ve katılımcılar güvence altına alınacak." demişti.

Konut ve otomobil alımına yönelik tasarrufa dayalı faizsiz finansman sisteminin, özellikle faiz hassasiyeti bulunan ya da banka kredisindeki ek faiz maliyetini yüklenmek istemeyen kesimler tarafından ilgi gördüğünü vurgulayan Akbal, sistemin Türkiye'deki toplam konut satışlarından aldığı payın yüzde 15'e yaklaştığını bildirmişti. Akbal, "Yıl sonuna kadar yapılacak regülasyon sayesinde sistemin yasal güvenceye kavuşmasının da olumlu etkisiyle bu payın ikiye katlanacağını öngörüyoruz." diye konuşmuştu.

Eyüp Akbal, son yıllarda sektördeki firma sayısı ve satışlardaki artışın bazı riskleri de beraberinde getirdiğini belirterek, "Hem bu alanda faaliyet gösteren firmalar için sermaye şartı aranmaması, hem de sisteme dahil olan katılımcıların bu firmalara yaptıkları ödemelerin devlet güvencesinde olmaması sisteme ilişkin önemli riskler oluşturuyor." demişti. Sistem dahilindeki katılımcı sayısının 250 bin civarında olduğunun tahmin edildiğini aktarmıştı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR