Fahrettin Koca 18 Mart 2020 Türkiye Korona Virüsü Vaka Sayısı ve Son Durumla İlgili Çok Üzücü Bir Açıklama Yaptı

Fahrettin Koca 18 Mart 2020 Türkiye Korona Virüsü Vaka Sayısı ve Son Durumla İlgili Çok Üzücü Bir Açıklama Yaptı
18.03.2020

Türkiye'nin yakın zamanda çok yakından tanıdığı ve olayın başından beri çok önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün (18 Mart 2020) tarihinde çok üzücü bir açıklamada bulundu. Türkiye'de korona virüsünden artık ölenler olmaya başladı... İşte detaylar...

Türkiye ilk günden beri korona virüsü ile çok etkin mücadele ediyor. Ülke çapında alınan tüm önlemler sebebiyle biraz da olsa bu virüsün Türkiye'ye gelmesini öteleyebildik ancak engelleyemedik. 

Yapılan tüm müdahalelere rağmen ülkemize gelen ve kısa sürede yayılan korona virüsü vakasıyla ilgili en doğru açıklamaları her zaman Sağlık Bakanlığı'nın en yetkili ismi Fahrettin Koca yapıyor.

Türkiye'den Maalesef İlk Ölüm Vakası Geldi

Fahrettin Koca bugün yani 18 Mart 2020 tarihinde yapmış olduğu son açıklamada artık Türkiye'den de bir ölüm vakasının olduğunu yorgun ve yaşlı gözlerle anlattı. 

Ölen Hastamız 89 Yaşında

Fahrettin Koca gece yarısı yaptığı açıklamada 89 yaşında bir hastanın korona virüsünden hayatını kaybettiğini belirtti. Başından beri bu hastanın yakın takipçisi olduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vefaat eden hastamıza allahtan rahmet ailesine de başsağlığı diledi.

Ölen Hastamız Virüsü,  Çin Temaslı Bir Çalışandan Kaptı

Yaptığı açıklamada Fahrettin Koca ölen hastayı yakından takip ettiğini ve hastanın yaşadığı aşamaları bir bir anlattı. Yapmış olduğu açıklamada Fahrettin Koca 89 yaşında ölen hastanın bu virüsü, Çin temaslı bir çalışanından kaptığını belirtti.

Korona Virüsü Vaka Sayısı 98 Olarak Revize Edildi

Türkiye'deki ilk ölüm vakasının açıklanmasının ardından Türkiye'deki korona virüs vaka sayısını da güncelleyen Fahrettin Koca rakamı 98 olarak revize etti. Her zaman bu konuda temkinli yaklaşımlarda bulunan Fahrettin Koca her kesim tarafından sevilen ve değer verilen bir duruş sergiliyor.

Dünya Ülkelerine Göre Vaka Sayısı Yine de Yavaş İlerliyor


Türkiye'de yine de diğer ülkelere oranla korona virüsü artışı biraz daha yavaş ve ağır ilerliyor. Ancak bundan sonra yapılacaklar ve alınacak önlemler çok çok önemli 

Sosyal İzolasyon Çok Önemli

Uzmanlar yapmış olduğu açıklamalarda sosyal izalasyonun çok önemli olduğunu, parklardan, toplu alanlardan, cafe ve restoranlardan biraz, bir süre uzak durmamız gerektiğini belirtiyor. Ayrıca insanlara 1 metreden fazla yaklaşmanın çok tehlikeli olduğunu belirten yetkililer gerekli durumlarda ise maskeyle önlem alınması gerektiğini söyledi.

Bundan Sonraki 1 Ay Çok Önemli

Korona virüsle ilgili yaklaşık olarak 1 aylık sürecin çok önemli olduğunu biliyoruz. Sosyal izolasyonla kendimizi biraz soyutlamamız gerekiyor. Ancak bu soyutlamada yine ev partileri, arkadaş toplantıları, akraba yemekleri yapmamalıyız. Çünkü biz evdeyiz diye güvende değiliz, biz insanlara yaklaşmıyoruz diye güvendeyiz. Sosyal izolasyonun temel amacı bu. 

Durum Çok Ciddi. Ciddiyeti Kavramalı, Anlamalı ve Anlatmalıyız

Biz Türkiye olarak sıcak insanız. Sevmeyi, sarılmayı, öpmeyi, kucaklamayı çok seviyoruz. Ancak şu dönem öyle bir dönem değil. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan, metropollerdeki beyaz yakalı dediğimiz kesim bile bu konuda yeterince özeni göstermiyorken, kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın çok fazla dikkat etmesini bekleyemeyiz. Ancak durum çok ciddi. 

İllaki Birilerinin Ölmesi Gerekiyorsa...

Bu ciddiyeti anlamak için illaki birilerinin ölmesi gerekmiyor. Aslında gerekiyorsa da 89 yaşındaki bir vatandaşımızı bir büyüğümüzü kaybetti. İnşallah bu vaka Türkiye'deki ilk ve son vaka olur. Bundan sonraki açıklamalarda rakamın büyümemesi için bizim buna bir vatandaş olarak çok büyük önem vermemiz gerekiyor. 

Sevdiklerinizi Düşünün...

Eğer kendimizi düşünmüyorsak, komşumuzu, arkadaşımızı, sevdiklerimizi, çocuğumuzu, annemizi, babamızı düşünmeliyiz. Bizim hasta olmamız, onların hasta olması demek. Biz hasta olursak, annemiz babamız ölür. Düşünce böyle olursa belki biraz daha dikkat ederiz.

Allah Türk milletini tüm kötü akıbetlerden korusun. Allahın izni ve bizim gayretlerimizle bu virüsü en az hasarla atlatalım.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER