EYT’de Son Durum Ne? EYT Yasası Geliyor Mu?

EYT’de Son Durum Ne? EYT Yasası Geliyor Mu?

EYT’de son durumu merak eden vatandaşlarımızın sorularına cevap bulamadığı görülüyor. Özellikle şu aşamada yaşa takıldığı için emekli olamayan on binlerce vatandaşımız hükümetin atacağı ilk adımı bekliyor.

EYT’de son durumu merak eden vatandaşlarımızın sorularına cevap bulamadığı görülüyor. Özellikle şu aşamada yaşa takıldığı için emekli olamayan on binlerce vatandaşımız hükümetin atacağı ilk adımı bekliyor. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın en büyük sorunu adından da anlaşılacağı üzere emeklilikte yaşa takılmak gibi görünse de içeride çok daha başka sorunların olduğu biliniyor.

Özellikle EYT hakkında yasa bekleyenlerin aynı zamanda prim eksikliklerinin tamamlanması ve erken bir şekilde emekli olabilmeyi bekliyor. Türkiye’de ve hatta tüm dünyada emekli olabilmek için oldukça fazla çabalar sarf edilmesi gerekiyor. Özellikle belirli bir yaşa kadar sigortalı bir şekilde çalışmış olan kişilerin artık yaş durumlarından ya da sağlık durumlarından ötürü hızlı bir şekilde erkenden emekli edilmeleri gerekir iken ne yazık ki hükümetin yakın zamanda getirmiş olduğu emeklilik yasası sonrasında kimse kolay kolay emekli olamıyor.

Ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesi haline gelen erken emeklilik konusunda SGK uzmanlarının yaptığı yorumlar ise ülkemizin emeklilik konusunda çok fazla yanlış politika geliştirdiğini gösteriyor.

Özellikle sağlığı yerinde olmayan insanların ya da yaş durumundan emekli olamayan insanların mağdur edildiği ve erken emeklilik için resmen kuyruk bekletiliyor olması ülkemizin en büyük yanlış politikalarından bir tanesi olarak görülüyor. Avrupa’da da durumun aynı olması bu durumun daha fazla can sıkıcı noktaya ulaşmış olduğunu gösteriyor.

Milletvekillerinin 50 yaşından sonra emekli olabiliyor olması ancak işçinin emekçinin 65 yaşına kadar çalışmak zorunda olması adaletsizliğin ve körlüğün son noktasında yaşadığımızı hatta yaşadığımızı sanmamıza neden oluyor.

EYT’li olan vatandaşlarımız, hükümetin bir adım atması ve adaletli, koruyucu ve hızlı bir şekilde erkenden emekli eden politikalar geliştirmesini bekliyorlar. İnsanların daha fazla mağdur edilmeden kolay bir şekilde erkenden emekli edilebilmesi isteniyor. Türkiye Emekliler Derneği ya da diğer emekli sendikalarının da baskıları bu yönde gelişiyor.


EYT’LİLER İÇİN SON DURUM NE OLACAK?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamalar dâhilinde pek çok vatandaşımız EYT’liler için son durumların ve son gelişmelerin ne olduğunu araştırmaya başlamış bulunmaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, EYT'lilerin emekli olduktan sonra çalışmak istediklerini, emekliliğin teknik adının "Yaşlılık aylığı" olduğunu dünyanın hiçbir yerinde 48 yaşındakilerin yaşlı sayılmadığına dair ifadelerini kullanarak pek çok vatandaşımız için açıklamalar da bulundu. Emeklilik konusuna dair yapılan açıklamalar dahilinde konunun reform çalışmaları içerisinde olduğunu ve bu çalışmaların uzun soluklu olacağına dair açıklamalar yer aldı.

ERKEKLERİN SSK'DAN 5400 GÜN İLE EMEKLİLİK ŞARTLARI:

İlk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrası işe girmiş yani sigortalı olmuş veya olacak erkeklerden 4a bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için kısmı emeklilik şartı 5400 gün olarak uygulanır. Emeklilik yaşlarının tespiti 5400 günü tamamladıkları/tamamlayacakları zamana göre belli olur. Buna göre; 5400 günü 31.12.2005 tarihine kadar tamamlayan erkekler 63 yaşında emekli olur.

DİĞERLERİ İSE:

01.01.2036 ila 31.12.2037 tarihleri arasında 5400 günü tamamlayan erkekler 64 - 01.01.2038 gününden sonra 5400 günü tamamlayan erkekler için 65 olarak uygulanır. Ancak yaş hadlerinin uygulanması 5400 prim gün sayısı şartını doldurduğu tarihte geçerli olan yaş hadleri esas alınır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR