Ev Satın Alırken Bu Konuya Dikkat Edin! Tüm Paranız Çalınabilir!

Ev Satın Alırken Bu Konuya Dikkat Edin! Tüm Paranız Çalınabilir!
YAYINLANMA TARİHİ: 28.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Hem tüm dünyada hem ülkemizde gün içerisinde binlerce ev satılıyor. Satılan evlerin tamamı neredeyse resmi usullerle gerçekleşebiliyor. Ancak bir o kadar da resmi bir şekilde gerçekleşemeyen ev satışları var.

Hem tüm dünyada hem ülkemizde gün içerisinde binlerce ev satılıyor. Satılan evlerin tamamı neredeyse resmi usullerle gerçekleşebiliyor. Ancak bir o kadar da resmi bir şekilde gerçekleşemeyen ev satışları var. İnsanlar evlerini satarken ya da bir ev satın alırken dolandırıcılığa maruz kalabiliyor. Geçtiğimiz gün Osmaniye’de bir ev satışında gerçekleşen sahtekârlık dolayısı ile 230 bin TL para dolandırıldı. Yapılan incelemelerde bir ev günlük kiralanmış, 230 bin TL istenen sahte bir ev ilanı ile ev alıcısı ile ev satıcısı buluşuyor. Buluşulan noktada oluşturulan sahte notere gidiliyor. Sahte noterde işlem gerçekleşiyor ve banka aracılığı ile kişinin satılık ev için istenen bedeli sahte satıcının banka hesabına geçiyor. Ev alıcısına sahte tapu veriliyor ve sahte satıcılar kalabalığa karışarak yok oluyorlar. Dün yaşanan bu olaydan sonra uzmanlar bu konuda çeşitli uyarılarda bulundu. İnsanların bütün emeklerinin çalınmaması ve bu gibi durumlarla karşılaşılmaması için gidilen noterin gerçek olduğunun öncelikli olarak tespit edilmesi gerekiyor. Eğer bu gibi durumlarla karşılaşırsanız mutlaka öncelikle tapuyu alın sonra parayı transfer edin ya da noterin gerçek bir noter olup olmadığını tespit edin.

Osmaniye’de yaşanan bu olaydan sonra insanlar ne tür sahtekârlıklarla daha karşı karşıya kalabileceğini merak eder hale geldi. Özellikle Türkiye’de yaşanan bu son olaylardan ve kamu bankalarının düşük faizli kredileri sonucunda 100 bin kişi yeni ev sahibi oldu. Eğer sahte bir operasyon ile karşı karşıya kalırsanız öncelikle polisi arayın ve daha sonra oradan uzaklaşın. Çünkü çok yüksek ihtimalle bu dediklerimizi yapmazsanız paranızın tamamı çalınabilecek. Eğer kendinizi garanti altına almazsanız yaşanacak problemlerde kamera kaydı, fotoğraf gibi kanıtlarınız olmazsa sahtekârları bulmak çok daha zor olacak.

TAPU SAHTEKÂRLIĞINA KARŞI DİKKATLİ OLUN!


Tapu sahtekârlığı günümüzün en moda sahtekârlık çeşitlerinden bir tanesi haline geldi. Özellikle sahte noter ve sahte tapu ile beraber paranın kolay bir şekilde çalınabilmesi konusunda uzmanlar vatandaşlarımızı uyardı. Öncelikle kendinizi garanti altına almanız gerekebiliyor. Eğer öncelikli olarak paranızı garanti altına almazsanız çok yüksek ihtimalle dolandırılacaksınız. Ayrıca ipotekli evlerin anlık hata sonucunda satılabilmesi konusu da gündeme düşen önemli bir haber haline geldi. Hackerler tarafından noter sisteminde yapılan değişiklikler sonucunda ipotekli tapuların satışı gerçekleşebildi. Bu konuda da vatandaşlarımızın uyanık olması gerekiyor. Yoksa anlık bir hata sonucu ipotekli bir evin satışını alabilirsiniz.

FİZİKSEL DOLANDIRICILIĞA KARŞI DİKKATLİ OLUN!

İnsanlar ev satın almak için tek gittikleri ve noter önünde buluştukları sırada eğer paranız fiziksel olarak yanınızda ise ve ev satın alacağınız kişi kalabalık gelmiş ise mutlak surette dolandırılmamak için mutlaka tüm önlemlerinizi almalısınız. Paranızın tamamının bankada olması sizin için çok daha önemli olacaktır. Paranızın sadece bir kısmını yanınızda fiziksel olarak anlık nakit ihtiyaçları için tutmanız önemlidir. Genellikle tapu devir işlemleri yüksek miktar tutabilmektedir. Bazı tapuların noterden devri 10 bin TL’ye kadar tutabilmektedir. Eğer sadece tapu devir bedelini yanınızda bulundurursanız sizin için çok daha güvenli olacaktır.
 
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER