Ev Sahipleri Dikkat! Tapuda Ödenen Ek Ücretler İade Alınabilecek!

Ev Sahipleri Dikkat! Tapuda Ödenen Ek Ücretler İade Alınabilecek!

Tapuyu devir alırken kişilerin noter huzurunda ödemiş oldukları pek çok ücret devlet tarafından iade edilecek.

Son yıllarda yüzbinlerce vatandaşımız daha kolay şekilde ev satın alma imkanına kavuştu. Özellikle son on yıl içerisinde satın alınan daire sayısı 6 milyondan fazla. Ancak önemli olan detay burası değil. Tapuyu devir alırken kişilerin noter huzurunda ödemiş oldukları pek çok ücret devlet tarafından iade edilecek.

Özellikle ekspertiz ücreti, emlak vergisi ve tapu harcı gibi fazla ödemelerin tamamı vatandaşlarımızın banka hesaplarına iade edilecek. Ancak öncelikli olarak kişilerin bu ödemeyi alabilmeleri için başvuru yapmaları gerekecek. Başvuru yapmayan hiç kimseye iade tutarı yatırılmayacak. Kişiler ödemiş oldukları fazla tutarların dekontları ile beraber ziyaret etmeleri halinde hemen banka hesaplarına gerekli iade tutarları iade alınacak.

Bu sayede devletin haksız gelir olarak elde ettiği tüm paralar vatandaşlarımıza tekrar iade edilmiş olacak. 6 milyon dairenin toplam devletimize kazandırdığı varlık ise 900 milyon TL’den daha fazla. Bu 900 milyon TL’nin en az 200 milyon TL’sinin iade edilebileceği ifade ediliyor.

Banka kredisi ile konut satın alan vatandaşlarımız ile beraber nakit parasını kullanarak daire satın almış olan vatandaşlarımızın çok daha hızlı bir şekilde konutları için ödemiş oldukları fazla tutarları iade alabilmeleri için ödeme yaptıkları dekontların tamamını ilgili kuruma ibraz etmeleri gerekecek.

Ödenmiş olan tutarların dekontları ya da makbuzları eğer ilgili kuruma ibraz edilmezse edemeyen tüm vatandaşlarımızın iade tutarlarını namı hesaplarına alamayacakları ifade edildi. Bu kapsamda ortalama olarak iade edilecek toplam tutarın 200 milyon TL olarak belirlenmiş olduğu ifade edildi. Şimdiden 200 milyon TL ilgili kurumun banka hesabına aktarıldı.

Eğer daha fazla iade tutarı talebi gelecek olursa ek olarak 300 milyon TL daha ilave edilecek. Bu sayede iade tutarlarını almayı hak etmiş olan vatandaşlarımızın mağdur olma riski ortadan kaldırılmış olacak. Eğer hızlı bir şekilde başvuru yapacak olursanız hemen tüm ödediğiniz tutarları iade alınacak. Ekspertiz ücreti, emlak vergisi ve tapu harcı gibi yapılan fazla ödemelerin tamamının iade edileceği müjdesi yine Bakanlık tarafından verildi. İşte iade edilecek olan tutarlar ile ilgili tüm ayrıntılar…


HANGİ TUTARLAR İADE EDİLECEK?

Türkiye’de konut satın almış olan tüm vatandaşlarımızın mecburen ödemek zorunda bırakıldığı tutarlar ekspertiz ödemesi, emlak vergisi ve tapu harcı gibi ödemelerin tamamı ödemesini zamanında yapmış olan ve makbuz ya da dekontlarını ibraz eden tüm vatandaşlarımızın iade tutarlarını rahat bir şekilde banka hesaplarına iade alabilecekleri ifade edildi.

Mynet'te yer alan habere göre; Ev sahibi olanların geri alacağı ödemelerden birisi de kentsel dönüşüm tapu harcı iadesidir. Resmi Gazete'de yayımlanan ve uygulamada olan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ile vatandaşların bazı hakları bulunuyor.

Bu yönetmeliğin 7. maddesine göre ev sahibi olan vatandaşların tapu harcı muhafiyeti oluyor. Bu düzenleme ile ev alırken; belediyelerce alınan ücret ve harçlar, , veraset ve intikal vergisi, kullanılacak kredilerden alınan banka ve sigorta muameleleri vergisi için muafiyet hakkı ve noter harcı damga vergisi ödeyen vatandaşlara tapu harcı muhafiyeti veriliyor. Ev alırken bu ödemeyi yapan kişiler başvuru yaparak ödemelerini geri alabilecekler.

İADE ALABİLMEK İÇİN NEREYE BAŞVURU YAPILACAK?

İade hak talebinde bulunacak olan vatandaşlarımızın dijital kanallardan başvuru yapacakları belirtildi. Ancak hala başvuru yapılacak olan sayfa hazırlanmadı. Bu sebepten ötürü şu aşamada herhangi bir şekilde başvuru kabul edilemiyor. İade hak talebi başvurusu başlar başlamaz haber sitemizden tüm detayları ayrıntılı bir şekilde öğrenebileceksiniz. Bu sebepten ötürü gün aşırı web sitemizi ziyaret etmeniz faydanıza olacaktır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR